Američania majú od tohto týždňa k dispozícii novú funkciu Googlu s názvom „Results About You“. Jej primárnou úlohou je poskytnúť používateľom omnoho jednoduchší spôsob, ako vyhľadať a odstrániť, respektíve požiadať o odstránenie svojich osobných údajov, ktoré sú dostupné na internete. Na tému upozornil portál Engadget.

Citlivé údaje na internete budeš mať pod kontrolou

Ako ďalej dopĺňa portál Gizmodo, táto funkcia, ktorá bola mimochodom po prvýkrát ohlásená ešte v máji 2022, dostane budúci rok značné vylepšenie. Od budúceho roka si totiž ľudia budú môcť zapnúť upozornenia, ktoré im prídu vždy, keď sa vo výsledkoch vyhľadávania objavia ich osobné údaje.

Nástroj výrazne uľahčí spôsob, akým budú ľudia zasielať spoločnosti žiadosť na urýchlené odstránenie citlivých informácií z výsledkov vyhľadávania. Podľa dostupných informácií služba funguje približne tak, že ak používateľ vo výsledkoch nájde svoje osobné údaje, predovšetkým telefónne číslo, adresu bydliska, či email, po novom môže kliknúť na tri bodky nachádzajúce sa v pravej časti obrazovky.

Po kliknutí sa otvorí panel s možnosťou „Odstrániť výsledok“, pričom, ak výsledok vyhľadávania obsahuje jednu z vyššie uvedených vecí, Google „môže žiadosť posúdiť rýchlejšie“.

Používateľ sa taktiež môže prihlásiť na sledovanie tohto procesu a priebeh žiadosti o odstránenie dokáže sledovať vo svojom používateľskom profile.

V podstate je týmto spôsobom možné spoločnosti Google zaslať formulár na odstránenie osobných informácií z výsledkov vyhľadávania. Ľudia mohli zaslať žiadosť o odstránenie už skôr, avšak proces bol pomerne komplikovaný a zdĺhavý.

Nevyhovie všetkým žiadostiam

Google ale upozornil, že nie všetkým žiadostiam vyhovie a odstraňovať nebude len na základe žiadosti ale „celkového hodnotenia obsahu na webovej stránke, aby sa uistil, že nedochádza k obmedzovaniu dostupnosti iných všeobecne užitočných informácií“.

Potrebné je si tiež uvedomiť, že po schválení žiadosti nedôjde k odstráneniu informácií z webovej stránky, ale len z výsledkov vyhľadávania.

Vyhľadávač Google
Simon/Pixabay

Vzhľadom na to, že sledovať svoje osobné údaje na internete je nesmierne náročné, Google túto službu doplní budúci rok o upozornenia, ktoré si každý bude môcť manuálne zapnúť. V prípade aktivovania týchto upozornení potom používateľ dostane upozornenie zakaždým, keď sa vo vyhľadávači objavia jeho osobné údaje.

Bohužiaľ, nástroj „Results About You“ nie je v Európe zatiaľ dostupný. Postupne by sa mal dostať do celého sveta, zatiaľ však nie sú dostupné žiadne informácie, kedy by k tomu malo dôjsť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP