Výrobca elektrických kolobežiek a ďalších kompaktných dopravných prostriedkov predstavil pred malou chvíľou elektrickú kolobežku, ktorá sa sama dokáže vrátiť do nabíjacej stanice, píše Reuters. Nepotrebuje k tomu žiadneho vodiča, čo prináša potenciál pre ďalšie rozširovanie neustále rastúceho odvetvia zdieľania kolobežiek, informuje vo svojom článku Reuters. 

Už aj na Slovensku sa konečne spustila služba zdieľaných elektrických kolobežiek, aj keď je zatiaľ zameraná len na naše hlavné mesto. Problémom, aj keď nie príliš častým, však môže byť to, že sa kolobežky počas dňa nedobíjajú a aj keď niektorú budeš chcieť využiť, tak môže byť práve vybitá. To však nie je problém len Bratislavy, ale aj iných miest, kde sa podobne fungujúca služba vyskytuje.

Kolobežky sa následne nabíjajú v noci, kde ich prevádzkovateľ, alebo súkromná osoba vezme so sebou a doma ich dobije. Ráno ich následne znovu nájdeš na stanoviskách. To však prináša ďalšie náklady s prevádzkou, čo sa snaží čínsky výrobca Segway-Ninebot vyriešiť.

Počiatočné náklady budú výrazne vyššie

CEO spoločnosti Ninebot, Gao Lufeng sa vyjadril, že medzi potenciálnymi zákazníkmi by mohli byť služby Uber a Lyft, ktoré by týmto spôsobom mohli rozšíriť pole svojej pôsobnosti. Verí, že kolobežky sa stanú v budúcnosti číslom jeden pri voľbe spôsobu dopravy v meste, nakoľko výrazne šetria energiu.

Reuters

Samotné kolobežky budú vybavené softvérom s umelou inteligenciou a budú ovládané na diaľku z cloudu. Vstavané systémy ich následne dokážu po ukončení jazdy zaparkovať na príslušné miesto, kde sa budú môcť dobiť.

Reuters

Problémom však môžu byť počiatočné náklady, ktoré predstavujú takmer 1300 eur za jeden kus. Ide tak o výrazný nárast sumy oproti bežnému modelu, ktorého cena je od 100 až po 300 eur. Pre veľké spoločnosti ako Uber či Lyft to síce nemusí predstavovať problém, no pre menšie firmy by to mohlo byť likvidačné.

Reuters

Ich testovanie sa začne už na budúci mesiac a ich rozširovanie do miest prebehne už začiatkom budúceho roka. Okrem tejto kolobežky boli predstavené aj ďalšie dve zariadenia – jedno pre vonkajšie doručovanie a druhé pre vnútorné. Doručovacie „roboty“ budú spočiatku využívané na dodávanie potravín v Číne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom