Pandémia COVID-19 spôsobila, že väčšina z nás musela zostať doma. Mnohí ľudia si preto svoj voľný čas krátia sledovaním filmov či seriálov. To sa odráža aj na enormnej záťaži sietí, ktoré by mohli spomaľovať internet, či dokonca spôsobovať jeho výpadky. Viacero služieb sa preto rozhodlo znížiť kvalitu svojich videí.

O týchto opatreniach sme ťa informovali aj v nedávnom článku. Ako prvé zareagovali služby Netflix a YouTube, ktoré dočasne znížili kvalitu videí na SD rozlíšenie (480p). Spoločnosti tak učinili až po predchádzajúcej výzve od vedúceho priemyslu EÚ, Thierryho Bretona. Postupne sa k nim pridali aj Amazon Prime Video či Disney +.

Zobraziť celú galériu (0)
YouTube (Úprava redakcie)

Najnovšie vyzvalo domáce streamovacie služby na zníženie kvality aj české Ministerstvo priemyslu a obchodu spolu s telekomunikačným úradom, informuje idnes.cz. Cieľom je rovnako zníženie záťaže dátových sietí. Prevádzkovateľov ministerstvo oslovilo prostredníctvom výzvy, v ktorej žiadajú, aby dočasne vysielali v SD kvalite.

S preťažením dátových sietí sa stretáva čoraz väčší počet krajín. Spôsobené je to najmä mimoriadnými opatreniami v súvislosti so šírením nového koronavírusu. Zníženie kvality je však dočasné, pričom niektoré služby ako napríklad YouTube stále umožňujú manuálne prepnutie na vyššie rozlíšenie.

Aj Facebook či Instagram pristúpili na opatrenia zníženia dátového toku. Hlavne počas tohto obdobia sa totiž rapídne zvýšil počet živých vysielaní nielen zo strany známych osobností, ale aj tých, ktorí si krátia dlhé chvíle s najbližšími.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom