Moorov zákon už neplatí tak ako kedysi. Dôvodom sú hlavne výrobné technológie, ktoré sa pomaly, ale isto dostávajú na hranicu možností kremíka. Dnes je bežný 10 nm výrobný proces, pričom sa očakáva, že hranica je niekde pri 7 nm.

Aj keď sa pôvodne očakávalo, že 10 nm výrobný proces bude tým posledným, hranica sa nakoniec posunula až na 7 nm. Potom už pre navyšovanie výkonu budú výrobcovia musieť využívať iný materiál. Očakáva sa, že rok 2018 sa stane prelomovým, nakoľko oficiálne začne výroba 7 nm procesorov.

8 nm ako medzigeneračný proces

Spoločnosť Samsung dnes oznámila, že je pripravená začať hromadnú výrobu 8 nm procesorov. Vyplnia medzeru medzi terajšou 10 nm a 7 nm technológiou, ktorá má prísť v budúcom roku. Niektoré správy dokonca hovoria, že aj Galaxy S9-ka s Exynos procesorom už ponúkne vynovenú technológiu.

Oproti prechádzajúcej generácií však nárast vo výkonu nie je až taký citeľný. Zmeny nastali hlavne vo veľkosti čipu a jeho energetickej náročnosti, ktoré sú až o 10 % nižšie. Vďaka skúsenostiam, ktoré má Samsung na rozdávanie, môže byť nástup výroby prakticky okamžitý, nakoľko sa v podstate jedná len o vylepšenie doterajších čipov.

7 nm procesory v mobiloch najskôr v roku 2019

Samsung už dnes na konferencii v Mníchove predstaví nové výrobné procesy. Pôvodný plán bol však, že spoločnosť začne s výrobou až začiatkom budúceho roka. 7 nm proces sa objaví v prvej polovici 2018, no použitie sa odhaduje až na rok 2019. Práve to môže byť hlavným dôvodom, prečo sa kórejský gigant rozhodol vyrábať takýto medzigeneračný procesor.

8nm
Zobraziť celú galériu (2)
Galaxy S9 koncept / Youtube

 

Aj keď je mnohým jasné, že takýto výkon momentálne nepotrebujeme, sú to práve tieto veci, ktoré vlajkové lode ženú v predajoch. Ak by sme sa každým rokom neposúvali vpred, len ťažko by sa smartfóny predávali v takých hojných počtoch.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú