Dnešný internet je síce veľmi rozšírený a všetci sme si ho obľúbili, no zároveň je pomerne ľahko zraniteľný a hackeri ho považujú za svoj raj. Čínski vedci ale prišli s objavom, ktorý môže v bezpečnosti internetu spôsobiť poriadnu revolúciu. 

Nazvali ho kvantové spojenie, ktoré je zatiaľ vo veľmi ranej fáze, no má sľubnú budúcnosť. Ako teda bude úplne nový internet fungovať?

Informácie už nebudeme posielať

Cieľom vedcov bolo zbaviť sa „signálu“, ktorý vzniká pri cestovaní dát. Práve ten je totiž slabinou, ktorú hackeri využívajú. Pokiaľ však dáta nebudú cestovať a tým pádom nebude ani signál, hackeri nebudú môcť zachytiť alebo ukradnúť dáta. Zdroj aj cieľ je totiž v kvantovom spojení rovnaký. Namiesto odosielania informácií si používatelia vytvoria pár fotónov, ktoré sa budú navzájom zrkadliť. Každý z oboch používateľov bude vlastniť jeden fotón, pričom ak niekto na fotóne niečo vykoná, zmena sa okamžite prejaví aj na fotóne druhej osoby.

kvantový internet
zdroj fotografie: Pixabay

Pre lepšiu predstavu, pokiaľ nakreslíš na fotóne usmievavú tvár, na druhom fotóne sa taktiež ukáže usmievavá tvár — nezávisle od toho, kde sa daný fotón nachádza. Tento nápad je ale tak komplexný, že aj tak ho nikto úplne nechápe.

Nenechaj si ujsť
Vďaka tomuto novému programu vieš ľahko zistiť, či hackeri majú tvoje heslo v databázach
Cesta vedie cez vesmír

Predošlé experimenty boli robené cez káble z optických vlákien, no tie sa vôbec neosvedčili. Postupne ako signál odchádzal od zdroja, strácal na sile a celkový dosah sa pohyboval iba na úrovni 100 míľ (161 km). Takáto technológia by sa možno mohla uplatniť v mestách, ale pre globálnu implementáciu je absolútne nevhodná. Profesor Jian-Wei Pan z univerzity v Hefei spolu s jeho tímom prišiel na to, že najlepším riešením na prekonanie pozemských problémov bude vákuum vo vesmíre.

micius
zdroj fotografie: CCTV

Pre tieto experimenty bol minulý rok vypustený satelit Micius a výsledky boli len pozitívne. Fotóny pri prenose cez vesmír a atmosféru nestrácajú silu signálu a môžu tak byť v podstate v akejkoľvek diaľke. Počas experimentu bol satelit 300 míľ (482 km) nad zemou a signál bol smerovaný na dve rozličné miesta na zemi vzdialené od seba 750 míľ (1207 km). Pomocou tohto kvantového spojenia by sme však mohli okamžite komunikovať pokojne aj s výskumníkmi na druhej strane vesmíru.

Nehacknuteľný internet

Je dôležité ešte raz poznamenať, že kvantový internet je nehacknuteľný iba počas prenášania dát. Neochráni teda dáta uložené v ľubovoľnom systéme, ktoré sa dajú získať aj „nefyzicky“. Pre lepšiu predstavu si povedzme príklad s autom. Kvantový internet auto nezrýchli, ale úplne odstráni potrebu cesty. Nie je však schopný zabrániť tomu, aby bolo auto ukradnuté z garáže.

Zbohom hackeri!

Pokiaľ sa táto technológia reálne dostane do prevádzky, zásadným spôsobom zmení naše životy. Nebudeme sa už musieť báť o hacknutie bánk, škôl, armády alebo volieb. Súčasný internet nebol nikdy ani vo svojej pôvodnej forme bezpečný, no súkromné kvantové spojenie predznamenáva sľubnú, ale hlavne bezpečnú budúcnosť.


zdroj fotografie: Pixabay

Ak si náhodou predchádzajúce riadky nepochopil, vôbec si nad tým nelám hlavu. Samotný koncept úplne nepochopil dokonca ani Albert Einstein, a to je zrejme aj dôvodom, prečo ho nazval „strašidelná akcia na diaľku“. Kedy by sa táto technológia mohla masovo uplatniť zatiaľ nevedno, no vedcom sa už aspoň úspešne podarilo odoslať prvý nezlomiteľný kód zo satelitu Micius na pozemné stanice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP