Manuálne prevodovky a Ferrari je spojenie, ktoré kedysi definovalo emóciu z jazdy. Dnes však predstavuje už len spomienku. Posledné Ferrari s klasickou „pákou“ zišlo z výrobnej linky pred viac než desiatimi rokmi. Odvtedy sa značka s touto mechanickou raritou definitívne rozlúčila. Aspoň zatiaľ.

Manuál neprekoná automat

Všetko sa to začalo modelom California z roku 2012, ktorý sa stal posledným Ferrari dostupným s manuálnou prevodovkou. Aj to len v pár kusoch. Podľa dostupných informácií boli takto vybavené len dve či tri kabriolety; záujem zákazníkov bol jednoducho mizivý. No to nebol jediný dôvod, prečo značka opustila tradičné radenie.

Už v roku 2016 to objasnil vtedajší technický riaditeľ Michael Leiters, ktorý priamo povedal, že „neexistuje manuálna prevodovka, ktorá by prekonala dvojspojkový automat“.

Vraj sú neskúsení

Napriek tomu vášeň pre manuál medzi fanúšikmi prežíva. A Ferrari im má čo povedať. Len to nie je to, čo by asi chceli počuť. Enrico Galliera, marketingový a obchodný šéf značky, bol v odpovedi pre magazín Evo jednoznačný. „My už manuálnu prevodovku máme, v mnohých našich klasických autách,“ povedal chladnokrvne. A čo odporúča tým, čo chcú radiť rýchlosti po starom? „Kúpte si a zreštaurujte naše fantastické klasické vozidlá,“ odkázal.

Galliera zároveň zdôraznil, že Ferrari si je vedomé toho, že veľa dnešných vodičov už s manuálom nemá skúsenosti. „Podporujeme klientov, aby objavili krásu jazdy s klasickým autom. V rámci programu Corsa Piloti ponúkame aj jazdy s veteránmi, pretože mnohí už manuál nevedia riadiť. Je to dôležitá skúsenosť, ktorú vieme aktuálne ponúknuť prostredníctvom našich klasických modelov,“ vysvetlil marketingový a obchodný šéf značky.

ferrari volant a zovňajšok.
Unsplash

Iskierka nádeje

A predsa ešte nie je všetko stratené. Hoci sériová výroba Ferrari s manuálom sa dnes zdá byť utópiou, iskierku nádeje predsa len vykresal produktový šéf Gianmaria Fulgenzi. V rozhovore začiatkom tohto roka pripustil, že trojpedálové riešenie by mohlo dávať zmysel pre niektorý z modelov exkluzívnej rady Icona. Práve v tej nájdeme aj Monzu SP1/SP2 či Daytonu SP3, všetky s automatom. Fulgenzi však dodáva, že medzi majiteľmi týchto niekoľkomiliónových áut sú už viacerí, ktorí po manuáli túžia.

Pohľad na konkurenciu ukazuje, že to nemusí byť márne. Porsche napríklad slávi s manuálnymi verziami špeciálnych edícií 911 veľké úspechy. Pre Ferrari by návrat manuálu mohol byť nielen marketingovým ťahom, ale aj obchodným úspechom. Limitovaná edícia s klasickým radením by sa mohla predávať za mastný príplatok, ktorý by bonitní klienti ochotne zaplatili. A ako investícia by takýto model mal prakticky garantovanú hodnotu.

Na druhej strane, dôvody Ferrari na váhanie sú pochopiteľné. Značka má plné ruky práce s plnením objednávok až do roku 2027, keďže minulý rok zaznamenala rekordné predaje. Pridajme k tomu zložitosť moderných bezpečnostných systémov, ktoré sú pri manuálnom ovládaní náročnejšie na vývoj, a emisné limity, ktoré sa dnes počítajú na gramy – hlavne v Európe. Automatické prevodovky sú totiž v priemere efektívnejšie, a to znamená, že pomáhajú Ferrari udržať emisné skóre na prijateľnej úrovni.

Dočkáme sa ešte niekedy Ferrari s klasickým radením? Odpoveď zatiaľ znie: možno. Ale len ak sa nájde dosť nadšencov ochotných zaplatiť nehoráznu sumu za možno úplne posledný model tohto druhu. Dovtedy nadšencom ostáva už len popozerať sa po jazdených legendách.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP