Planéta Deväť je už roky predmetom fascinácie astronómov aj verejnosti. Táto hypotetická planéta, ktorá sa má nachádzať ďaleko za obežnou dráhou Neptúna, by mohla vysvetliť zvláštne anomálie v pohybe objektov v Kuiperovom páse. Nový výskum teraz prináša doteraz najpresvedčivejšie dôkazy, že niečo veľké a neznáme skutočne krúži v temných končinách našej slnečnej sústavy. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Vedci identifikovali najsľubnejšieho kandidáta

Významný posun nastal, keď tím výskumníkov pod vedením Patricka Phana porovnal infračervené snímky oblohy z dvoch odlišných satelitov – amerického IRAS z roku 1983 a japonského AKARI z roku 2006. V dátach IRAS bol zaznamenaný objekt, ktorý sa už nenachádzal na rovnakom mieste v novších údajoch z AKARI. No v blízkosti pôvodnej polohy sa vyskytoval iný objekt, vzdialený približne 47 oblúkových minút, čo presne zodpovedá predpokladanému posunu telesa obiehajúceho Slnko vo vzdialenosti stoviek astronomických jednotiek.

Ilustrácia planéty Deväť. Caltech/R. Hurt (IPAC)

Práve tento druh pohybu je kľúčový. Objekt, ktorý sa pohybuje pomaly, ale konzistentne, naznačuje, že sa nachádza veľmi ďaleko – a môže byť viazaný na gravitačné pole Slnka. Navyše, z pozorovanej jasnosti objektu výskumníci odhadujú, že môže byť ešte hmotnejší než Neptún. To je mimoriadne zaujímavé, pretože Planéta Deväť bola doteraz považovaná skôr za „super-Zem“, teda planétu podstatne menšiu než plynové obry.

Planéta s bizarnou orbitou

Záver výskumu hovorí, že objekt by mohol obiehať Slnko po extrémne eliptickej dráhe – najbližšie vo vzdialenosti asi 280 AU a najďalej až 1 120 AU. Pre porovnanie, Neptún sa nachádza iba 30 AU ďaleko. Takýto orbitálny extrém vyvoláva otázky o pôvode objektu.  Vznikol v našej slnečnej sústave, alebo ho gravitačne zachytilo Slnko z iného hviezdneho systému?

K vytvoreniu hypotézy o planéte 9 viedli korelácie medzi obežnými dráhami šiestich transneptúnskych telies, ktorých čudné obežné dráhy je možné vidieť na obrázku. Zdroj: Wikipedia

Napriek tomu ide zatiaľ len o možného kandidáta. Ako výskumníci uvádzajú, „overenie existencie Planéty Deväť pomocou budúcich pozorovaní prispeje k nášmu chápaniu vývoja a štruktúrnej dynamiky slnečnej sústavy.“ NASA zatiaľ tento objekt nezaznamenala vo svojich novších snímkach zo satelitu WISE, čo však môže byť spôsobené tým, že sa odvtedy výrazne posunul.

Záver je však jasný. Ak sa ďalšími pozorovaniami podarí objekt potvrdiť, pôjde o prvú novodobú planétu objavenú nie náhodou, ale systematickým porovnávaním dát. A to by bola historická udalosť.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP