V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Vývoz ruskej arktickej ropy do Číny v apríli výrazne vzrástol, a to vďaka zľavám a využívaniu nesankcionovaných tankerov, ktorými sa Moskva snaží obísť americké embargo. Upozornila na to analytická spoločnosť Vortexa spolu s dvoma ruskými obchodníkmi s ropou. Informáciu priniesla agentúra Reuters, na ktorú sa odvoláva TASR.

Arktická ropa tvorí približne 10 % ruského námorného exportu ropy. Tento segment však silno zasiahli americké sankcie zavedené v januári 2025, ktoré sa týkajú takmer všetkých tankerov prepravujúcich túto surovinu a producenta Gazprom Nefť, ktorý je v oblasti hlavným hráčom.

ropa.
TASR

Aby ruské dodávky mohli pokračovať, ropné spoločnosti prepravujú náklad do medzinárodných vôd pri Singapure a Malajzii, kde ho následne prekladajú z lode na loď na nesankcionované plavidlá, ktoré potom pokračujú smerom do Číny.

Čínski kupci preferujú tankery mimo sankčného zoznamu

Podľa hlavnej analytičky Vortexa Emmy Liovej bolo len za minulý týždeň prečerpaných minimálne 4 milióny barelov arktickej ropy, pričom ďalších 16 miliónov barelov už do Juhočínskeho mora dorazilo alebo tam má doraziť počas apríla.

Ako uviedol jeden z obchodníkov, čínske rafinérie a obchodníci vyžadujú, aby ropa bola prepravovaná výlučne na nesankcionovaných plavidlách, aby sa vyhli riziku sekundárnych sankcií zo strany USA. Sú pritom ochotní platiť vyššie náklady za bezpečnú logistiku, a to napriek tomu, že arktická ropa zostáva cenovo výhodnejšia než referenčná severomorská zmes Brent.

Dopyt po ruskej rope zo strany Číny je aktuálne podporovaný širokou ponukou a zľavami, avšak celkové objemy budú naďalej závisieť od logistických kapacít a nákupnej stratégie čínskych rafinérií, doplnila Liová.

India ustupuje, Čína preberá vedúcu úlohu

Kým Čína zintenzívňuje nákupy, India – doteraz najväčší zákazník ruskej arktickej ropy – znižuje svoje objednávky. Dôvodom sú zvýšené regulačné opatrenia a obavy zo sankcií. Tento mesiac napríklad indické úrady zakázali tankeru vykonať transfer ruskej ropy na mori, čím obmedzili jednu z kľúčových ciest pre prepravu.

Okrem Číny zostávajú medzi ďalšími odberateľmi arktickej ropy Sýria a Mjanmarsko, ktoré sa taktiež zaraďujú medzi krajiny ignorujúce západné sankcie alebo na ne nepôsobia sekundárne opatrenia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP