Technologická vojna vo vzduchu sa posúva do novej fázy. Čína predstavila úplne nový typ protivzdušného systému navrhnutý špeciálne na likvidáciu moderných hrozieb a tood rojov malých dronov až po nízko letiace rakety a vrtuľníky. Dominantným prvkom systému je delo so 16 hlavňami, ktoré dokáže v priebehu sekúnd spustiť ničivú paľbu a efektívne pokryť veľkú časť oblohy.

Navyše, nejde o žiadny technologický upgrade existujúcich systémov, ale o nový koncept obrany, ktorý reaguje na súčasnú realitu moderných bojísk, teda čoraz častejšie nasadenie rýchlych, početných a manévrovateľných vzdušných hrozieb. Na vývoj zbrane upozornil portál InterestingEngineering s odvolaním sa na informácie čínskeho média GlobalTimes.

Nový koncept zmenil logiku obrany

Kľúčovou inováciou je zmena prístupu k samotnému spôsobu ničenia cieľov. Kým tradičné systémy sa spoliehajú na presný zásah jedného cieľa jednou strelou, čínsky systém pracuje na princípe tzv. barrage fire. Ako vysvetlil hlavný konštruktér Yu Bin, systém najskôr pokryje širokú oblasť hustou salvou projektilov a až následne sa sústredí na konkrétny cieľ.

Výsledkom je efekt pripomínajúci ohnivú stenu postávajúci z obrovského množstva projektilov. Uvedené podľa zainteresovaných odborníkov zvyšuje šancu na elimináciu malých a rýchlych cieľov, ktoré by pri tradičnom spôsobe neutralizácie mohli ľahko uniknúť.

Systém je navrhnutý ako modulárny a prenosný, čo znamená, že môže byť nasadený na nákladných vozidlách, obrnených transportéroch alebo palubách vojenských lodí. To mu umožňuje pôsobiť priamo v teréne, po boku pechoty alebo mobilných jednotiek.

Podľa zverejnených údajov je systém schopný rýchleho prebitia, má vysokú kadenciu streľby a umožňuje nastavenie veľkosti paľby podľa typu hrozby a to od jednotlivých UAV až po skupinové ciele. Podľa čínskych zdrojov ide o vôbec prvý systém svojho druhu na svete, ktorý dokáže v reálnom čase neutralizovať koordinovaný útok desiatok dronov.

X/@clashreport

Nová zbraň ako odpoveď na americko-taiwanskú stratégiu

Vývoj zbrane prichádza v čase rastúceho napätia v Taiwanskom prielive, kde Spojené štáty a Taiwan plánujú nasadenie tisícok dronov na ochranu pred čínskou expanziou. USA už rozmiestnili dlhodosahové drony ako MQ-4C Triton, zatiaľ čo Taiwan objednal 3500 vlastných UAV. V krajine vzniká aj nové testovacie centrum pre drony, ktoré má zabezpečiť rýchlu výrobu a nasadenie týchto systémov.

čínska zbraň na ničenie dronov-
X/@clashreport

Čína tak reaguje nielen technologicky, ale aj geopoliticky. Nový obranný systém je navrhnutý tak, aby bol mobilný a inštalovateľný na vozidlá, obrnené transportéry či lode. Podľa vojenského analytika Fu Qianshaoa ponúka táto technológia vysoký výkon za nízke náklady a má obrovský exportný potenciál. Vzhľadom na čoraz bežnejšie používanie rojov dronov v ozbrojených konfliktoch by mohla byť zbraň veľkým lákadlom aj pre zahraničných zákazníkov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP