Spoločnosť Thales Australia oznámila strategické partnerstvo s firmou Dedrone by Axon, ktoré umožní vybaviť ikonické obrnené vozidlo Bushmaster špičkovým systémom na boj proti bezpilotným lietadlám (UAV). Tento krok predstavuje zásadný pokrok v oblasti obrnených vozidiel, keďže nový systém dokáže efektívne detegovať, sledovať a neutralizovať nepriateľské drony aj počas jazdy. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Odpoveď na meniace sa podmienky

V súčasnosti sa drony čoraz častejšie používajú nielen na prieskum, ale aj ako útočné zbrane schopné narúšať konvenčné vojenské operácie. Konflikty, ako aj vojna na Ukrajine, jasne ukázali, že armády musia mať spoľahlivé riešenia na elimináciu tejto hrozby. Generálny riaditeľ Thales Australia a Nového Zélandu Jeff Connolly zdôraznil, že modernizácia Bushmastera vychádza priamo zo skúseností získaných na aktuálnych bojiskách.

Cieľom je, aby bolo vozidlo nielen schopné chrániť posádku pred tradičnými hrozbami, akými sú improvizované výbušné zariadenia (IED) a guľometná paľba, ale aj pred najnovšími technológiami, aké predstavujú autonómne a diaľkovo riadené vzdušné systémy.

Nová verzia Bushmastera je teraz vybavená technológiou Dedrone C-UAS (Counter-Uncrewed Aerial System), ktorá umožňuje detekciu, klasifikáciu a zneškodnenie dronov rôznych veľkostí a typov. Systém už využíva 33 krajín a implementovalo ho šesť vlád z krajín G7. Nasadený je na 926 strategických miestach vrátane 53 letísk, 64 štadiónov a viacerých vojenských základní.

Pokročilá obrana proti UAV

Protidronový systém Dedrone využíva viacstupňový prístup založený na pokročilých senzoroch a algoritmoch strojového učenia. Technológia zahŕňa kombináciu rádiofrekvenčných detektorov, radarových systémov a elektrooptických kamier na presné určenie polohy a typu hrozby. Softvér dokáže analyzovať charakteristiky prichádzajúceho UAV v reálnom čase, čím umožňuje jednotkám rýchlo reagovať a rozhodnúť o spôsobe eliminácie.

Jednou z najväčších výhod tejto modernizácie je možnosť spätnej inštalácie systému na existujúce verzie Bushmastera. V súčasnosti je v aktívnej službe približne 1 300 týchto vozidiel, nasadených v deviatich krajinách, ako sú Austrália, Ukrajina, Spojené kráľovstvo, Holandsko a Nový Zéland. Vojenské jednotky ich intenzívne využívajú v konfliktných oblastiach, najmä na Blízkom východe a na Ukrajine, kde už stihli preukázať vysokú odolnosť proti pozemným hrozbám.

Obrnené vozidlo Bushmaster
Thales Bushmaster

Testovanie a budúce vylepšenia Bushmastera

Aby Thales overil účinnosť tohto nového systému, vozidlo prešlo sériou testov pri výrobnom závode v austrálskom meste Bendigo. Testovacie scenáre simulovali reálne bojové podmienky, pričom sa preverovala schopnosť systému fungovať v rôznych operačných režimoch. Výsledky ukázali, že Bushmaster je schopný efektívne identifikovať a neutralizovať nepriateľské UAV aj počas jazdy, čím poskytuje svojim operátorom kľúčovú taktickú výhodu.

Okrem integrácie protivzdušnej obrany je Bushmaster súčasťou širšieho modernizačného programu, ktorý zahŕňa digitálny prístrojový panel, modulárne balistické pancierovanie umožňujúce variabilnú úroveň ochrany, automatizované otváranie dverí pre rýchlejšie nasadenie vojakov, výkonnejší motor s hybridným elektrickým pohonom pre vyššiu efektivitu a zníženú spotrebu paliva, ako aj zvýšenú nosnosť a odolnosť voči extrémnym poveternostným podmienkam.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP