Uprostred známej a nie veľmi vzdialenej – aspoň na kozmické pomery – galaxie NGC 5084, ktorá sa od nás nachádza približne 80 miliónov svetelných rokov, astronómovia identifikovali netradičnú čiernu dieru. Ako upozorňuje UniverseToday, jadrom tejto galaxie je objekt s výrazne naklonenou osou rotácie, čo nie je ani zďaleka normou.

Naša galaxia funguje úplne inak

NGC 5084, objavená nemeckým astronómom Williamom Herschelom v roku 1785, je známa už viac ako dve storočia. No až vďaka novým technikám, vyvinutým v Amesovom výskumnom centre NASA, sa podarilo odhaliť jedinečné vlastnosti tejto čiernej diery.

V centre tohto objavu stojí metóda SAUNAS (Selective Amplification of Ultra Noisy Astronomical Signal), ktorá umožňuje detekciu slabých röntgenových emisií, ktoré boli predtým prekryté inými zdrojmi žiarenia.

Vedci použili túto techniku na analýzu starších údajov z röntgenového observatória Chandra, čo im umožnilo identifikovať štyri veľké plazmové výtrysky vychádzajúce zo stredu galaxie. Dva z týchto prúdov sú zarovnané s rovinou galaxie, zatiaľ čo ďalšie dva sa tiahnu kolmo hore a dole. Podobné výtrysky horúceho plazmatického plynu nie sú nezvyčajné, no prítomnosť dvoch párov prúdov – a to navyše v rovine galaxie – je mimoriadne zriedkavá.

NASA/STScl

Prešla intenzívnou zmenou

Pre potvrdenie výsledkov vedci analyzovali aj údaje z iných teleskopov, vrátane Hubbleovho teleskopu a Atacama Large Millimeter Array (ALMA). Tieto pozorovania odhalili, že vnútri galaxie sa nachádza prachový disk, ktorý rotuje pod uhlom 90 stupňov voči galaktickej rovine. Ďalšie pozorovania v rádiových vlnových dĺžkach pomocou NRAO’s Expanded Very Large Array pomohli zložiť komplexný obraz jadra tejto galaxie.

„Bolo to ako vyšetrovanie miesta činu rôznymi typmi svetla,“ uviedol Alejandro Serrano Borlaff, vedúci autor štúdie publikovanej v The Astrophysical Journal. „Tieto údaje nám ukázali, že NGC 5084 zažila dramatické zmeny vo svojej nedávnej minulosti.“

Jeho spoluautorka, astrofyzička Pamela Marcum, dodáva: „Detekcia dvoch párov röntgenových výtryskov v jednej galaxii je výnimočná. Kombinácia ich neobvyklej krížovej štruktúry a ‘prevráteného’ prachového disku nám poskytuje unikátne náhľady do histórie tejto galaxie.“

Tieto nezvyčajné črty naznačujú, že galaxia NGC 5084 bola počas svojej existencie narušená. Jednou z možností je kolízia s inou galaxiou, ktorá mohla spôsobiť, že čierna diera sa naklonila a disk v jej jadre sa vychýlil z obvyklej polohy. Bežne totiž rotácia čiernej diery súhlasí s rotáciou galaxie, ktorá okolo nej obieha. Taký je aj prípad našej vlastnej galaxie, Mliečnej cesty.

Neprestávajú prekvapovať

Supermasívne čierne diery v centrách galaxií ostávajú predmetom intenzívneho výskumu a pravidelne prekvapujú aj odborníkov. V strede našej vlastnej galaxie vedci nedávno objavili binárny systém mladých hviezd, ktoré môžu navyše poukazovať na existenciu doposiaľ nevídaného typu exoplanét.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP