Autá sú čoraz technologicky vyspelejšie, sofistikovanejšie a ťažšie. Tento trend sleduje automobilový priemysel spolu s prechodom na elektrifikáciu, hoci dopyt po elektromobiloch v poslednom čase klesá. Napriek vysokým hodnoteniam bezpečnosti však nový výskum naznačuje, že ani špičkové bezpečnostné prvky nedokážu vždy zabrániť tragickým následkom. Na tému upozornil Autoblog.

Štúdia organizácie iSeeCars analyzovala údaje z amerického Národného úradu pre bezpečnosť cestnej premávky (NHTSA) a jeho systému Fatality Analysis Reporting System (FARS). Výskum sa zameral na smrteľné nehody vozidiel vyrobených v rokoch 2018 až 2022, pričom počítal nehody, pri ktorých zahynul aspoň jeden pasažier. Výsledkom bolo zistenie modelov áut s najvyššou mierou smrteľných nehôd.

Štúdia sa realizovala v rámci Spojených štátov amerických.

Tesla mala dve nehody v Mexiku
Tesla/X

Modely s najvyššou mierou smrteľnosti

Z analýzy vyplynulo, že 23 modelov áut má výrazne vyššiu mieru smrteľných nehôd, než je priemer. Tento ukazovateľ sa meral v počte nehôd na miliardu prejdených míľ, čo je ekvivalent 1 610 000 000 kilometrov. Medzi desať najnebezpečnejších vozidiel patria:

  • Hyundai Venue (13,9 nehôd/miliardu míľ),
  • Chevrolet Corvette (13,6),
  • Mitsubishi Mirage (13,6),
  • Porsche 911 (13,2),
  • Honda CR-V Hybrid (13,2),
  • Tesla Model Y (10,6),
  • Buick Encore GX (9,8),
  • Kia Forte (8,1)
  • a Buick Envision (8,0).

Priemerná hodnota je pritom len 2,8 nehôd na miliardu míľ. Do zoznamu sa dostali aj ďalšie známe modely ako Tesla Model S, Ford Bronco, Dodge Charger či Toyota Prius.

Prečo sú Tesly na vrchole?

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že vysoká miera smrteľných nehôd súvisí s kvalitou vozidiel. Avšak Tesla, ktorej Model Y získal prestížne ocenenie Top Safety Pick Plus na rok 2024, sa napriek tomu objavila v zozname. Podľa odborníka Karla Brauera z iSeeCars je problém niekde inde.

xiaomi-su7-first-car-crash-5
Weibo/Pika20

„Nové autá sú bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje Brauer. „Moderné technológie, asistenčné systémy a airbagy poskytujú vynikajúcu ochranu. Napriek tomu však čelíme rastúcemu počtu nehôd, ktoré sú dôsledkom nepozornej jazdy a vyšších rýchlostí.“

Štatistiky poisťovacej spoločnosti IIHS potvrdzujú, že za posledných päť rokov došlo k nárastu nehôd a smrteľných následkov oproti predchádzajúcim obdobiam.

Konečný verdikt

Zoznam najnebezpečnejších áut nehovorí len o konkrétnych modeloch či výrobcoch, ale poukazuje na problém správania vodičov na cestách. Vysoká miera nehôd sa spája najmä s menšími a ľahšími vozidlami, no Tesla prekvapivo vedie aj v celkových štatistikách medzi výrobcami, s hodnotou 5,6 nehôd na miliardu míľ.

Pre majiteľov áut z tohto zoznamu to však nie je dôvod na paniku. Bezpečnosť na cestách závisí od zodpovednosti vodiča, jeho návykov a ochoty dodržiavať pravidlá. Technológie a bezpečnostné systémy môžu zachrániť životy, no nepozornosť a neohľaduplnosť ich účinok často anulujú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú