V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Čínska ekonomika, ktorá bola kedysi motorom globálneho rastu, sa po pandémii nového koronavírusu stále nevie vrátiť na očakávanú trajektóriu. Medzi hlavné problémy patria dlhová kríza na realitnom trhu, slabá súkromná spotreba a vysoká nezamestnanosť mladých ľudí. Tieto faktory výrazne obmedzujú schopnosť krajiny dosiahnuť stabilný rast.

Do situácie môže zasiahnuť aj politika USA po návrate Donalda Trumpa do Bieleho domu. Trump počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia zaviedol clá na čínsky dovoz a obmedzenia v obchode, čo vytvorilo ďalší tlak na čínsku ekonomiku.

Čo zahŕňajú nové opatrenia?

Čínske ministerstvo obchodu uviedlo balík opatrení, ktorých cieľom je stabilizovať zahraničný obchod a posilniť rast hospodárstva. Medzi kľúčové opatrenia patrí napríklad rozšírenie poistenia exportných úverov, čo má uľahčiť financovanie exportérov, alebo zjednodušenie cezhraničných platieb, aby sa urýchlili medzinárodné obchodné transakcie.

Medzi d’alšie opatrenia patria napríklad podpora elektronického obchodu, ktorý má rastúci význam v globálnom obchodovaní a podpora dovozu kľúčových zariadení a surovín, čím sa má zabezpečiť stabilita domácej výroby a energetických zdrojov. Miestne samosprávy dostali za úlohu monitorovať vývoj v zahraničnom obchode, analyzovať možné problémy a aktívne prispievať k jeho podpore.

ekonomika, pokles, rast
Pixabay

Snaha o oživenie

Čínska vláda sa snaží upevniť pozíciu druhej najväčšej ekonomiky sveta prostredníctvom konkrétnych zásahov, ktoré majú podporiť exportérov aj domácich podnikateľov. Rozvoj elektronického obchodu a zjednodušenie platieb naznačujú, že Čína si uvedomuje význam modernej digitalizácie pre konkurencieschopnosť na globálnom trhu. Tento krok prichádza v čase, keď je Čína pod zvýšeným tlakom nielen zo strany domácich ekonomických výziev, ale aj medzinárodnej politiky a trhových zmien.

Nové opatrenia môžu byť dôležité pre stabilizáciu situácie a posilnenie dôvery obchodných partnerov. Čína jasne signalizuje ochotu reagovať na výzvy prostredníctvom cielených politík. Podpora zahraničného obchodu je jedným z pilierov, ktorými sa vláda snaží prekonať hospodárske prekážky a posilniť pozíciu krajiny na svetovom trhu. Úspešnosť týchto opatrení bude závisieť od ich implementácie a reakcie globálnych partnerov na zmeny v obchodných podmienkach.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú