V nasledujúcom článku boli použité materiály TASR.

Slovenská vláda schválila návrh na výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice. Záujmom projektu je poskytnúť spoľahlivý a stabilný zdroj elektrickej energie, ktorý zníži závislosť Slovenska od rizikových dodávateľských krajín. Okrem toho pomôže vyrovnať očakávaný dvojnásobný nárast dopytu po elektrine do roku 2040, ktorý by mohol spôsobiť nedostatok výrobných kapacít.

Materiál Ministerstva hospodárstva SR uvádza, že bez tohto zdroja by bola energetická bezpečnosť Slovenska priamo ohrozená. Dodáva, že moderné jadrové zdroje sú nevyhnutné aj vzhľadom na postupné vyraďovanie zastaraných a neudržateľných energetických zariadení.

Energia bez emisií ako súčasť klimatickej neutrality

Nový jadrový zdroj má byť kľúčovou súčasťou prechodu Slovenska na nízkouhlíkovú energetiku. Jadrová energia, ktorá už dnes pokrýva viac ako 61 % z celkovej nízkouhlíkovej produkcie elektriny v krajine, je spoľahlivou alternatívou k obnoviteľným zdrojom závislým na počasí. Ministerstvo hospodárstva pripomína, že projekt zároveň prispeje k európskym cieľom v oblasti znižovania emisií a klimatickej neutrality. Jadro pomáha stabilizovať dodávky energie pri výkyvoch produkcie z veterných a solárnych zdrojov. Podporuje tým plynulé fungovanie energetického mixu Slovenska.

Záujmom krajiny je dosiahnuť, aby až 85 % elektriny pochádzalo z nízkouhlíkových zdrojov. Nový jadrový zdroj môže mať pozitívny vplyv nielen na Slovensko, ale aj na celú Európsku úniu. Projekt podporí integráciu Slovenska do jednotného európskeho energetického trhu, zvýši bezpečnosť dodávok a prispeje k znižovaniu emisií CO2 v rámci celej EÚ. Rezort hospodárstva zdôrazňuje, že takéto investície sú dôležité nielen pre klimatické ciele EÚ, ale aj pre udržanie konkurencieschopnosti v oblasti čistej energie.

energia, dym, komín
Pexels

Výzva, ale aj príležitosť

Výstavba nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach predstavuje strategický krok, ktorý má zaistiť dlhodobú stabilitu v dodávkach elektrickej energie, zlepšiť nezávislosť Slovenska od externých dodávateľov. Zároveň však aj podporiť udržateľnosť celého domáceho energetického systému.

Tento projekt tiež významne prispieva k posilneniu spolupráce s európskymi partnermi. Podporuje tým spoločné úsilie o ekologickejšiu, efektívnejšiu a bezpečnejšiu budúcnosť pre celý európsky región.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP