Medicína a vedecký pokrok idú ruka v ruke, preto sa snáď postupom času nájdu lieky na väčšinu chorôb, ktorými trpia ľudia po celom svete. Koniec koncov, už dnes sme svedkami, že odborníci prichádzajú na spôsoby, ako poraziť napríklad rakovinu pľúc. Na podobnú tému upozornil aj portál IFL Science.

Vylepšili tradičnú liečbu

Vedci z Kalifornskej univerzity prišli s novým prístupom k liečbe Parkinsonovej choroby, ktorý môže priniesť výrazné zlepšenie života pacientov trpiacich touto chorobou. Vyvinuli adaptívny systém hlbokej mozgovej stimulácie (adaptive Deep Brain Stimulation; aDBS). Ide o prístroj, ktorý možno prirovnať k akémusi osobnému asistentovi mozgu.

Prístroj dokáže detegovať zmeny v mozgovej aktivite pacienta a na základe toho na nich reagovať presne nastavenými elektrickými impulzmi. Tie zmierňujú príznaky hneď keď sa objavia.

Výsledky testovaného spôsobu ukázali, že táto inovácia znižuje motorické symptómy až o polovicu a má oveľa vyššiu účinnosť v porovnaní s tradičnými metódami. O štúdii uverejnenej v časopise Nature medicine informoval portál IFL Science.

Tradičná liečba nestačí

Hlboká mozgová stimulácia (DBS) je často poslednou možnosťou pre pacientov, ktorým lieky už dostatočne nepomáhajú. Táto neurochirurgická liečba zmierňuje motorické príznaky ako sú tras a stuhnutosť.

Elektródy používané pri tomto procese sú implantované do mozgu a pripojené k neurostimulátoru pod kožou, ktorý vysiela elektrické impulzy. Aj keď je možné nastaviť umiestnenie elektród, stimulácia je zvyčajne nepretržitá kým je zariadenie zapnuté, čo môže viesť k vedľajším účinkom.

Pacientov monitorovali

Vedci zo spomínanej univerzity v San Franciscu sa sústredili na akýsi personalizovanejší prístup k DBS a tak vytvorili aDBS. Ten počas celého jedného mesiaca testovali na štyroch pacientoch s Parkinsonovou chorobou, pričom štúdia zahŕňala záznamy z mozgu, údaje zo smart hodiniek a spätnú väzbu od pacientov.

Výsledky ukázali, že aDBS znížila trvanie motorických symptómov až o 50 % v porovnaní s tradičnou liečbou, ako už bolo spomínané vyššie. Traja zo štyroch pacientov potvrdili zlepšenie kvality života.

„Veľký posun, ktorý sme urobili s adaptívnym DBS, je, že sme schopní v reálnom čase zistiť, kde sa pacient nachádza v spektre symptómov, a priradiť to presnému množstvu stimulácie, ktorú potrebujú,“ povedal Dr Simon Little, autor štúdie.

Nádej aj pri liečbe iných stavov

Aj keď ide zatiaľ len o malú pilotnú štúdiu, výsledky naznačujú potenciál pre výrazné zlepšenie liečby Parkinsonovej choroby. Adaptívna DBS by mohla byť veľkým krokom vpred nielen pre túto chorobu, ale aj pre liečbu iných stavov, ako je depresia alebo obsedantno-kompulzívna porucha.

Vedci uznávajú, že pacienti budú aj naďalej potrebovať lieky na doplnenie dopamínu, no adaptívna stimulácia im môže pomôcť preklenúť obdobia, keď lieky prestávajú účinkovať. Tento prístup otvára novú éru v liečbe neurostimulačnými terapiami, ktoré by mohli výrazne zmeniť životy miliónov ľudí s neurologickými poruchami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú