banner-honor-8Fragmentácia Androidu nie je často používaný pojem a stretávame sa s ním väčšinou len pri rôznych štatistikách Androidu. Fragmentácia sa väčšinou spomína ako problém, ktorý sa od jej vzniku stále len zhoršuje.

Ak ste niekedy boli vlastníkom smartfónu mimo Nexus zariadení od Google, určite ste sa stretli s problémovými aktualizáciami alebo skôr ich nedostatkom. Fragmentácia sa môže zdať ako technický pojem, ktorý pre priemerného používateľa absolútne nie je dôležitý, no v skutočnosti ho nie je ťažké vysvetliť. Android poznáme ako otvorený operačný systém, pričom máme k dispozícii veľké množstvo zariadení s rôznymi veľkosťami displejov, rôznymi parametrami a hlavne rôznymi nadstavbami Androidu. Pre nás používateľov je to obrovská výhoda, keďže každý si vyberieme tú špecifickú pre seba, ktorá mu vyhovuje najviac.

android-fragmentation

Na druhej strane sú tu vývojári a aktualizácie Androidu. Keďže výrobcovia využívajú otvorenosť Androidu a radi si ho prispôsobujú, vzniká fragmentácia, čo je problém nielen pre vývojárov aplikácií, ale v podstate aj pre samotných používateľov. Vývojári majú problém optimalizovať svoje aplikácie pre veľké množstvo zariadení a používatelia väčšinou trpia nedostatkom aktualizácií, keďže ich distribúcia záleží od konkrétneho výrobcu a nie od Googlu.

Prečo je Android fragmentovaný?

Ako sme už spomínali, Android je otvorený operačný systém. Výrobcovia si teda môžu systém plne prispôsobiť a priniesť tak svojím zákazníkom napríklad systém s lepším vzhľadom a viacerými funkciami. Problém však nastane, keď vyjde nová verzia systému a výrobca, prípadne operátor sa jednoducho rozhodne zariadenie neaktualizovať. Ohrozené sú najmä smartfóny s kompletne prepracovaným systémom, ako napríklad MIUI a aktualizácia v takomto prípade jednoducho nemá zmysel, nakoľko nič nové by nepriniesla (okrem bezpečnostných záplat).

Xiaomi-redmi-pro-testujeme

Xiaomi Redmi Pro s nadstavbou MIUI 8

Modifikovanie Androidu je však v niektorých prípadoch aj nevyhnutné. Zoberme si napríklad najnovší Samsung Galaxy Note 7 so skenerom dúhovky. Android v čistej podobe jeho využívanie zatiaľ neumožňuje a výrobca je tak nútený priniesť túto funkciu vo svojej nadstavbe TouchWiz.

galaxy-note-7-oficialne-11

Okrem toho k fragmentácii prispievajú aj operátori, ktorí svoje zariadenia vybavia napríklad vlastnou bootovaciou animáciou, či rôznymi aplikáciami, ktoré radi nazývame ako „bloatware“. Operátori tým páchajú viac škody ako úžitku a používatelia musia čakať na zdĺhavé schvaľovanie aktualizácií.

ssdevice-1458245853581_w_755

Prečo je to zlé?

Dobrou otázkou je, prečo na tom vlastne tak záleží. Áno, veľké aktualizácie ako napríklad z Androidu 6.0 na 7.0 prinášajú používateľom nové funkcie a radi ich testujú. Problém však spočíva v zabezpečení. Google každý mesiac vydáva nové bezpečnostné záplaty pre Android, ktoré väčšinou prichádzajú s aktualizáciami na novšiu verziu systému. Znamená to teda, že ak ešte bežíte na Androide Gingerbread a výrobca neponúka aktualizáciu, vaše zariadenie bude stále veľmi zraniteľné.

google-security-patches-nahlad

Môže to Google vyriešiť?

Vyriešiť fragmentáciu nie je vôbec ľahké, no Google už prišiel na spôsob, akým ju aspoň trochu zmierni. V poslednom čase presúva rôzne systémové aplikácie, ako napríklad Kontakty a Telefón do obchodu Google Play, kde ich je možné aktualizovať kedykoľvek a nebude už nutná aktualizácia na novší Android. Dokonca internetový gigant pripravuje aj vyriešenie bezpečnostných aktualizácií, ktoré chce zakomponovať do aktualizácií Služieb Google, ktoré, ako vieme, sú nezávislé od verzie operačného systému, čiže by to vyriešilo skutočne veľké množstvo problémov.

google-s-parent-company-alphab

Spoločnosť neustále pracuje na výhodách pre svetových výrobcov, ktorým ponúka rôzne spôsoby aktualizovania. Vidíme, že Googlu nie je život používateľov mimo línie Nexus ľahostajný a v budúcnosti môžeme očakávať ešte lepšie služby používateľom. Bohužiaľ, problém fragmentácie až tak nevnímame, no jedná sa o veľmi závažný problém, ktorý môže ohroziť existenciu Androidu. Je tu teda jedna dôležitá otázka. Stojí za to otvorenosť Androidu, aby sa neustále prehlboval problém s fragmentáciou? Odpoveď na túto otázku necháme aj na vás a napíšte nám do komentárov, čo si myslíte vy o tomto probléme.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP