Spoločnosť Xcimer získala od investorov a Ministerstva energetiky USA viac ako 100 miliónov dolárov na vývoj pokročilého laserového systému na fúznu energiu. Projekt sľubuje neobmedzený zdroj čistej energie, ktorý by mohol zmeniť energetickú budúcnosť ľudstva. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Budúcnosť energetiky

Už viac ako 75 rokov sa vedci a inžinieri snažia o využitie fúznej energie ako praktického zdroja. Fúzia je všeobecne považovaná za budúcnosť energetiky, ktorá prinesie obrovské výhody nielen v cene, ale tiež v nízkom dopade na životné prostredie.

Problémom je, že doteraz si nie je nik istý, ako veľmi je táto budúcnosť vlastne vzdialená a čo všetko nás v tejto oblasti čaká, než sa fúzia dostane do komerčne dostupnej prevádzky.

Predchádzajúci úspech LLNL

Doposiaľ najväčší úspech bol dosiahnutý v decembri 2022 v National Ignition Facility (NIF) v Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL). Použitím laserom poháňanej inerciálnej fúzie sa podarilo vytvoriť reakciu, ktorá vyprodukovala viac energie, než bolo použité na spustenie laserov. Tento prelom však bol len pre výskumné účely a nie pre praktickú výrobu energie.

LLNL/Zap Energy/Úprava redakcie

V laboratóriu sa im skutočne podarilo naštartovať fúziu s pomocou 2,05 MJ energie, pričom dostali naspäť 3,15 MJ energie, čo sa doteraz nepodarilo.

Z praktického hľadiska nejde o veľký rozdiel a 1,1 MJ je približne 0,31 kWh, čo skutočne nie je veľa a aj to len za predpokladu, že sa podarí všetku vyprodukovanú energiu zachytiť a uložiť. Viac informácií o tejto udalosti nájdeš v samostatnom článku.

Xcimer posunie fúzie do inej sféry

Po novom sa však Xcimer pokúsi tento rekord laboratória LLNL posunúť do úplne inej sféry. Xcimer totiž prichádza s cieľom premeniť tento vedecký úspech na praktický a komerčne využiteľný zdroj energie. Spoločnosť presnejšie plánuje vyvinúť nový kryptón-fluoridový laserový systém, ktorý bude 10-krát efektívnejší a 30-krát lacnejší (náklady na joul) ako súčasné technológie.

Xcimer Energy

Tento systém bude využívať technológiu z 80. rokov, pôvodne vyvinutú pre Strategickú obrannú iniciatívu USA. Kľúčovou inováciou Xcimeru je fúzna komora, ktorá využíva roztavené lítiové soli na ochranu stien pred neutrónmi a na absorpciu a prenos energie.

Lasery, umiestnené 50 metrov od cieľa, budú presne zamerané na veľké pelety z deutéria a trícia, ktoré sa vyrábajú a umiestňujú ľahšie ako malé zamrznuté pelety používané v LLNL.

Systém je navrhnutý tak, aby zapálil len malé množstvo paliva, ktoré potom produkovanou energiou zapáli zvyšok, čo je omnoho efektívnejšie ako zaužívané metódy.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú