Vesmír je plný zvláštnych rádiových signálov, ktoré pravidelne zasahujú aj Zem. Niektoré z nich patria do kategórie tzv. rýchlych rádiových zábleskov alebo FRB a vedcov fascinujú už dlhé desaťročia, pričom neustále vyvolávajú priveľa otázok ich pôvodu. Výskumy po celom svete sa snažia prísť na všetky záhady ohľadom rádiových signálov, ktoré teraz doplnil nový druh.

Zvláštny signál

Ako upozorňuje portál NewAtlas, najnovšie sa vedcom v štúdii Nature Astronomy podarilo objaviť skutočne bizarný rádiový záblesk, ktorý sa opakuje pravidelne každú hodinu a prechádza tromi rozličnými stavmi. Nič také sme pritom doposiaľ nikdy nevideli.

Jingchuan Yu/FAST/Úprava redakcie

Hoci vedci majú rôzne teórie a predstavy o pôvode tejto zvláštnosti, nemožno ju vysvetliť súčasnou fyzikou. Signál sa odborníkom podarilo detegovať prostredníctvom teleskopu ASKAP v Austrálii. Predmetným signálom je signál s označením J1935+2148, pričom tento signál sa pravidelne opakuje každých 53,8 minúty.

V tomto časovom intervale, zdroj tohto signálu prejde tromi rôznymi fázami, pričom 10 až 50 sekúnd dochádza k jasnému žiareniu, kedy všetky vyžarované rádiové vlny smerujú rovnakým smerom. V ďalšej fáze potom dôjde k zoslabnutiu signálu, pričom v nej už žiarenie nemá lineárnu ale kruhovú polarizáciu, ktorá trvá len zhruba 370 milisekúnd. Vo výnimočných prípadoch potom zdroj dokáže zostať ticho.

„Zaujímavé je, ako tento objekt vykazuje tri odlišné emisné stavy, pričom každý má vlastnosti úplne odlišné od ostatných,“ uviedla vedúca štúdie Manisha Caleb. „Rádioteleskop MeerKAT v Južnej Afrike zohral kľúčovú úlohu pri rozlišovaní medzi týmito stavmi. Ak by signály nepochádzali z rovnakého bodu na oblohe, neverili by sme, že ide o ten istý objekt, ktorý produkuje tieto rôzne signály.“

Je ich zdrojom mimozemská civilizácia?

S najväčšou pravdepodobnosťou, nie. Najpravdepodobnejším vysvetlením tejto záhady je zdrojom neutrónová hviezdy alebo biely trpaslík. Problém je, že aj ak by to boli tieto objekty, vlastnosti signálu sa úplne vymykajú našej fyzike, respektíve fyzike týchto objektov ako ich poznáme.

NASA's Goddard Space Flight Center

Podľa vedcov je zdrojom zrejme neutrónová hviezda, ktorá pravidelne vysiela našim smerom rádiové vlny. Je možné, že rôzne signály, ktoré pozorujeme sú výsledkom interakcie medzi extrémne silnými magnetickými poľami, ktoré túto hviezdu obklopujú.

Je tu však jeden veľký problém. Drvivá väčšina neutrónových hviezd sa otáča veľmi rýchlo, pričom sa okolo svojej osi stihne otočiť len v priebehu niekoľkých sekúnd. Podľa akceptovaných modelov by pritom malo byť nemožné, aby sa neutrónová hviezda otáčala tak pomaly (raz za hodinu).

Či signál skutočne pochádza z veľmi neobvyklej neutrónovej hviezdy, alebo chápeme tieto nebeské objekty úplne nesprávne odhalia až ďalšie pozorovania.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP