Asteroid 99942 Apophis je všeobecne známy svojou povesťou potenciálne rizikového objektu, ktorý pravidelne prelieta pomerne blízko okolo Zeme a existovalo aj riziko zrážky. Tá by bola v prípade asteroidu Apophis katastrofálna, keďže dosahuje priemer až okolo 300 metrov. Ako píše portál SPACE.com, nová štúdia potvrdzuje jeho trajektóriu na rok 2029.

Zrážku vylúčili

V minulosti vedci upozorňovali na riziko možnej zrážky, ktorú sa im však neskôr podarilo na všetky blízke prelety okolo Zeme v najbližších sto rokoch vylúčiť. Presnými číslami si ale pri všetkých preletoch istí nie sú a až teraz sa im podarilo definitívne vylúčiť možnosť kolízie na rok 2029, kedy okolo nás preletí asteroid Apophis vo vzdialenosti asi 37 400 km.

Je nutné dodať, že na vesmírne pomery ide o extrémne malú medzeru, ktorá by pri predpovedi s väčším odstupom času predstavovala značné riziko. Obežné dráhy takýchto objektov sa totiž mierne menia a zmeny rýchlosti o pár metrov za sekundu môže spôsobiť vychýlenie z kurzu o stovky či tisíce kilometrov.

Mesiac je od Zeme vzdialený až vyše 384 000 km a Apophis tak bude prelietať vo vnútri jeho obežnej dráhy, dodáva LiveScience. Aj keď v roku 2029 nebude znamenať hrozbu pre ľudské životy, môže potenciálne ohroziť satelity na vysokej zemskej orbite. Podľa doterajších simulácií a výpočtov by sa mal ale Apophis tesne vyhnúť aj týmto družiciam.

Riziko existuje

Aj keď vedci vylúčili možnosť zrážky, planéta Zem nie je úplne v bezpečí. Gravitačné pôsobenie medzi Zemou a Apophisom môže zmeniť jeho tvar, rozbiť ho na kusy či uvoľniť z neho menšie objekty, ktoré okolo neho môžu obiehať. Môže dôjsť aj k zmene dráhy jeho letu. Asteroidy totiž majú rôzne zloženia a mnohé z nich môžu pozostávať z veľkého množstva drobnejších častíc.

V prípade, že by Apophis mal nízku hustotu, počas priblíženia k Zemi by sa z jeho povrchu uvoľnilo približne 90 percent všetkých voľných kameňov. To by znamenalo problém do budúcnosti – dobrou správou je, že takéto menšie úlomky ľahšie zhoria v atmosfére.

Dokážeme sa brániť

Ľudstvo sa v posledných rokoch dostalo k metódam a technológiám, ktoré umožňujú brániť sa voči potenciálne nebezpečným asteroidom. Ukázalo sa totiž, že ak je ich kolízny kurz zaznamenaný s dostatočným predstihom, je možné k nim vyslať sondu, ktorá mierne pozmení ich trajektóriu a odkloní ich.

Túto metódu priamo otestovala NASA prostredníctvom misie DART, ktorá narazila vysokou rýchlosťou do asteroidu. Výsledky prekvapili, keďže náraz spôsobil vymrštenie obrovského množstva materiálu z asteroidu v protismere nárazu, vďaka čomu bola jeho dráha pozmenená až 3,6-násobne lepšie, než keby asteroid jednoducho sondu spolu s jej energiou absorboval.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP