Hackeri sú v dnešnej dobe veľkým problémom už aj pre bežných ľudí. Podvodné spamy, pokusy o ukradnutie účtov na sociálnych sieťach, či phisingové útoky.

O to viac sa musia mať na pozore vládne agentúry. Portál Business Insider informoval o veľkom úniku pod taktovkou čínskych hekerov. Nejde pritom o žiadnu maličkosť.

Masívny útok na dôležité podniky

Hackerské útoky z Číny bývajú nesmierne efektívne a koordinované, ako sa už o tom svet presvedčil niekoľkokrát v minulosti. Najnovšie bol však hlásený rozsiahly útok na ciele, ktoré predstavovali vládne agentúry a firmy prevádzkujúce telekomunikáciu.

Išlo pritom o útok na agentúry a podniky v najmenej 20 krajinách sveta ako Spojené kráľovstvo, India, Južná Kórea či Malajzia. Celkovo bolo počas minulého týždňa odoslaných viac ako 570 súborov a dokumentov na vývojársku platformu GitHub.

Sú v enormnej presile

Zdá sa, že tieto hackerské aktivity má na svedomí spoločnosť iSoon – súkromný bezpečnostný dodávateľ, ktorý má väzby na čínske ministerstvo verejnej bezpečnosti. Čína vraj prevádzkuje najväčší hackerský program na svete, ako sa vyjadril šéf FBI Christopher Wray.

Wray tiež povedal, že Čína „ukradla viac našich osobných a firemných údajov ako všetky krajiny dohromady“. Hrozba je tak evidentná, no ešte horšie je to s bojom proti týmto hackerom.

Šéf FBI sa vyslovil, že pokiaľ by sa každý z kybernetických agentov a spravodajských analytikov FBI zameral výlučne na hackerov z Číny, kybernetický personál FBI by čelil obrovskej presile v pomere najmenej 50 ku 1.

Zraniteľní sú giganti

Čínska polícia paradoxne vyšetruje únik informácií a dokonca hovorila s dvomi zamestnancami spoločnosti iSoon. Tí potvrdili, že uniknuté dokumenty patria tejto firme.

Hackeri ďalej tvrdili, že dokážu zneužiť zraniteľné miesta v softvéri od spoločností ako Microsoft a Google. Na žiadosť o vyjadrenie k tejto problematike predstavitelia Googlu reagovali tým, že dokumenty popisujú štandardné techniky škodlivého softvéru, ktoré sú dobre známe bezpečnostným tímom spoločnosti.

Microsoft na žiadosť vôbec nereagoval. Svet však na tomto alarmujúcom prípade môže vidieť hackerské impérium, ktoré vybudovala Čína, dokonca s podporou štátneho ministerstva. Dôležitosť bezpečnosti snáď nikdy nebola vyššia ako dnes.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP