Ukrajina sa aj naďalej bráni ruskej invázii a množstvo súkromných spoločností v tejto krajina intenzívne pracuje na vývoji moderných systémov, ktoré by takúto obranu zefektívnili či uľahčili.

Ako informuje Defence Blog, takýmto kusom techniky sa môže stať aj robotický guľomet, ktorý využíva umelú inteligenciu a má potenciál pomôcť armáde Ukrajiny v zákopových bojoch, na ktoré sa konflikt premenil.

Prešiel kritickými testami

Za diaľkovo ovládaným guľometom stojí spoločnosť DevDROID, pričom hlavnými výhodami takéhoto zariadenia je nielen nižšie riziko pre vojakov, ale tiež nesmierne rýchle identifikovanie nepriateľských cieľov vďaka zameriavaniu na báze umelej inteligencie, ktoré je schopné pomocou špecializovaných algoritmov v zlomku sekundy vyhodnotiť a riešiť situáciu.

Toto robotické zariadenie s názvom THP je možné vojakmi využiť aj na priame pozorovanie situácie vďaka pohľade z prvej osoby, ktorý zabezpečujú kamery. Okrem iného má THP zvládať chrániť územie pred prieskumnými dronmi či poskytovať krytie pechote, čo je obzvlášť dôležité pri zákopových bojoch, ktorých je momentálne na fronte na Ukrajine neúrekom.

Identifikáciu nepriateľských jednotiek zvláda THP samostatne a dokáže určiť aj ich vzdialenosť. Dokáže sledovať pohyblivé ciele a vypočítava dokonca aj balistické parametre, pričom detaily tejto schopnosti bližšie objasnené neboli – podľa všetkého tým myslia balistické parametre projektilov samotného modulu THP, ktoré dokáže vziať do úvahy pri zameriavaní cieľov.

Vojna AI

Umelá inteligencia sa do armád dostáva čoraz častejšie a obrovským pomocníkom je aj pre Izrael, ktorému pomáha s plánovaným leteckých útokov. Kým jeden AI systém spracúva ohromné množstvo dát a pomáha vyberať vhodné ciele, druhý systém na báze umelej inteligencie, nazývaný Fire Factory, tieto ciele zoradí, priradí k nim potrebné množstvo munície a prerozdelí ich lietadlám a dronom.

Hŕba špičkovej techniky

Ukrajina do svojej armády implementovala množstvo špičkovej armádnej techniky zo zahraničia, avšak množstvo zariadení, podobne ako aj modul THP, si vyvinula sama, prípadne v spolupráci so zahraničnými spoločnosťami.

Používa napríklad aj vlastné drony, ktoré sú lacné a vybavuje ich upravenou delostreleckou muníciou, vďaka čomu dokážu bezpečne a lacno zneškodňovať aj drahé kusy nepriateľskej techniky, ako sú tanky či veľké delostrelectvo.

Náš východný sused už stihol vyvinúť aj svoje vlastné kamikadze drony, ktorých nasadenie do ostrých bojov oznámil len nedávno. Namiesto klasických lietajúcich dronov však ide o štvorkolesové vozítko, ktoré dokáže niesť výbušniny dostatočne silné na to, aby zneškodnili aj tank.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP