V nočnej more, ktorú niektorí označujú ako „Deň Q“, získa kvantový počítač, silnejší než akýkoľvek doteraz postavený, prístup aj k našim najtajnejším informáciám a absolútne zničí akúkoľvek podobu súkromia a bezpečnosti v digitálnom priestore. Práve kvantové počítače majú totiž unikátnu vlastnosť, vďaka ktorej dokážu prelomiť aj naše najviac sofistikované šifrovanie za smiešne krátky čas.

Tento akt by mohol fundamentálne narušiť šifrovacie protokoly, na ktorých stojí súkromie, a to nielen jednotlivcov, ale aj korporácií a vlád. Informácie, ktoré sú často zaisťované pod digitálnymi zámkami, od vojenského spravodajstva až po bankové údaje, by sa v priebehu sekúnd mohli dostať do nesprávnych rúk. Je ľudstvo na niečo také pripravené a ako sme od toho ďaleko?

Hrozba je reálna

Moderné šifrovacie protokoly fungujú na pomerne jednoduchej báze. Zjednodušene povedané, šifrovanie je v podstate len násobenie prvočísiel, dešifrovanie je potom presný opak – rozklad veľkých čísiel na prvočísla, ktoré sú ich zložkami.

Silicon Quantum Computing/IBM/Úprava redakcie

Bez šifrovacieho kľúča, ktorý slúži ako akýsi „návod“ k tomu, ako vykonať dešifrovanie, majú práve s týmto rozkladom na prvočísla moderné superpočítače veľký problém. Nie, že by to nedokázali, ale trvá im to nesmierne dlho a sú v tom ohromne neefektívne. Preto sa nemusíš báť, že by niekto so superpočítačom prelomil prístup do tvojho bankového účtu, alebo prelomil vládne šifrovanie a získal prístup k utajeným dokumentom.

Rozdiel v kvantových počítačoch, ktoré využívajú čudnú fyziku superpozícií a previazania častíc, je ale diametrálny. Tieto počítače budúcnosti, ako ich mnohí nazývajú, majú unikátne predispozície na to, aby rozklad na prvočísla, ktorý môže konvenčným superpočítačom zabrať aj niekoľko tisíc rokov, vykonali v priebehu sekúnd.

Je to potenciálne úplne iný druh problému, než s akým sme sa kedy stretli. Možno je len 1 % šanca, že sa to stane, ale aj 1 % šanca na niečo katastrofické je niečo, čoho by sme sa mali obávať,“ varuje The New York Times bývalý generálny poradca Národného bezpečnostného úradu USA Glenn S. Gerstell Na mysli má pritom práve Deň Q.

Hrozba kvantových počítačov, ktoré by mohli prelomiť existujúce šifrovacie systémy, nie je len výmyslom sci-fi žánru. Táto realita sa stala prioritou pre bezpečnostné agentúry po celom svete, vrátane Bieleho domu a Ministerstva vnútra USA, ktoré jasne deklarovali, že v nesprávnych rukách by mohol silný kvantový počítač narušiť všetko od bezpečných komunikácií až po základy nášho finančného systému.

Momentálne teda pozorujeme preteky USA, Ruska a Číny, pričom každý z nich sa snaží vyvinúť najlepší možný kvantový počítač, aby predbehol ostatných. Napriek tomu, že nie je úplne jasné, kto je v tomto preteku na prvom mieste, súčasná snaha Spojených štátov o vytvorenie novej generácie šifrovacích systémov ukazuje, akú vážnu hrozbu vidia.

Závod s časom
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP