Naprieč Mliečnou cestou sa môže podľa novej štúdie túlať niekoľko biliónov exoplanét, ktoré nemajú svoju materskú hviezdu. Na štúdiu upozornil portál UniverseToday, podľa ktorého môžu mať tieto exotické planéty, ktoré zrejme nie sú veľmi vzácne, niekoľko možných pôvodov. Práve ich množstvo je však desivé, keďže mnohonásobne prekonávajú množstvo hviezd.

Čoskoro ich môžeme nájsť

„Predpokladáme, že má naša galaxia 20-krát viac samotárskych planét, než hviezd – bilióny svetov putujúcich osamote,“ vysvetľuje Dr. David Bennett, spoluautor dvoch nových štúdií, ktoré sa problematikou zaoberajú. Číslo je oveľa vyššie, než doteraz vedci predpokladali a to preto, že ide o vôbec prvú podobnú štúdiu, ktorá berie do úvahy aj planéty menšie než Zem.

Ak sa v našej galaxii skutočne nachádzajú 2 000 000 000 000 takýchto planét, čoskoro ich môžeme nájsť. Ako totiž vysvetľuje NASA, dokázať to môže pripravovaný Vesmírny teleskop Nancy Roman Grace, ktorý má vyniesť do vesmíru už o niekoľko rokov raketa Falcon Heavy. Očakáva sa, že môže tento teleskop nájsť až 400 zatúlaných planét s hmotnosťou porovnateľnou so Zemou.

GSFC/SVS

Ak sa ich skutočne podarí identifikovať tak veľké množstvo, pre astronómiu a vedcov zaoberajúcich sa nielen exoplanétami, ale tiež celkovým vývojom našej galaxie, pôjde o extrémne dôležité zistenie. Doteraz sa podarilo objaviť len hŕstku takýchto objektov, keďže sa nachádzajú v tmavých oblastiach, sú ďaleko a navyše sú pomerne malé, kvôli čomu je klasické pozorovanie takmer nemožné.

Život je takmer vylúčený

Aj keď znie takéto množstvo osamelých exoplanét fascinujúco, v skutočnosti nám napovedia len minimum o mimozemskom živote. V drvivej väčšine totiž pôjde o chladné a tmavé svety, na ktorých povrchu je život prakticky vylúčený. Výnimkou môžu byť planéty s aktívnym jadrom, pod ktorých povrchom niekedy prevládajú podmienky vhodné pre mikrobiálny život.

Pomohla gravitácia

S detekciou prvej takejto planéty vedcom pomohla takzvaná gravitačná šošovka. Pri tejto metódy je využitá gravitácia masívneho objektu, ktorý ohýba svetlo a funguje ako gigantická zväčšujúca lupa. Podobným spôsobom sú pozorované aj rôzne iné objekty, ako napríklad menej jasné hviezdy či extrémne vzdialené galaxie, na ktoré klasické pozorovanie nestačí.

Spomínaný teleskop, skrátene známy ako Roman, má vykonávať svoju misiu najmenej 5 rokov a okrem hľadania exoplanét je jeho hlavnou úlohou skúmanie temnej energie. Tento teleskop má zodpovedať hneď niekoľko dôležitých otázok, ktoré sa týkajú funkcie vesmíru, jeho rozpínania a toho, ako vlastne temná hmota funguje.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP