Vedci prinášajú skvelé správy z medicíny, ktoré majú potenciál opäť raz zmeniť svet a uľahčiť život desiatkam či stovkám miliónov ľudí. Ako informuje Interesting Engineering, vakcíny proti rakovine a ďalším ochoreniam môžu prísť už do roku 2030, pričom v ich vývoji zásadne pomohla svetová katastrofa.

Míľnik medicíny

Moderná medicína má za sebou množstvo dôležitých míľnikov, ktoré ju posúvali na úplne nové úrovne a to cez objav antibiotík, schopnosť vykonávať transplantácie orgánov až po nedávnu implementáciu robotiky a umelej inteligencie. Obrovským prínosom sa stali aj vakcíny, ktoré však ani zďaleka nedosiahli svoj plný potenciál.

Dokazuje to aj informácia, ktorú priniesol The Guardian od farmaceutickej spoločnosti Moderna, zodpovedná aj za vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19. To spôsobilo pandémiu, ktorá si vyžiadala milióny životov a zároveň urýchlilo vývoj v oblasti rôznych vakcín, vrátane kontroverzných mRNA vakcín.

Unsplash / Sangharsh Lohakare

Doktor Paul Burton, šéf Moderny, pre Guardian vyhlásil, že firma poskytne vakcíny v množstve rôznych odvetví medicíny už do piatich rokov a do konca dekády sa môžeme dočkať dokonca očkovania voči rakovine či dokonca rôznym kardiovaskulárnym a autoimunitným ochoreniam, ktoré sa vyskytujú medzi ľudskou populáciou v hojnom počte a ich eliminácia dokáže zachrániť milióny životov.

Vyriešia takmer všetko

Vakcíny majú skutočne nevídané schopnosti a nedávno začali klinické štúdie vakcíny proti malárii, ktorú vyvinula konkurenčná spoločnosť BioNTech. V roku 2021 podľa odhadov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zomrelo na maláriu približne 619 000 ľudí – čo je o 6 000 menej než predchádzajúci rok. Počet prípadov nákazy v roku 2021 dosiahol 274 miliónov, no tempo nárastu sa spomalilo.

Aj vzácne ochorenia

Burton tiež tvrdí, že bude možné pomocou mRNA vakcín liečiť aj vzácne ochorenia, ktoré doteraz medicína riešiť nedokázala. Očakáva, že dokážu do desiatich rokov identifikovať gény zodpovedné za špecifické ochorenie a následne tento problém rýchlo a pomerne jednoducho riešiť práve technológiou mRNA.

Množstvo infekcií dýchacích systémov má byť riešiteľných pomocou jedinej injekcie a experti varujú, že intenzívny vývoj môže čoskoro spomaliť v prípade, že sa nepodarí udržať vysokú mieru investícií. Práve uvoľnenie veľkého množstva zdrojov pre farmaceutické spoločnosti a rôzne laboratóriá pomohlo v urýchlení vývoja a rýchlom vývoji vakcín proti vakcín proti COVID-19.

Pri mRNA vakcínach firma využíva aj strojové učenie, ktoré identifikuje gény zodpovedné za rast tumoru a tiež zistí, ktoré proteíny môžu priniesť najlepšiu imunitnú reakciu. Na základe toho jen potom vyhotovená personalizovaná vakcína, ktorú je možné podať pacientovi. Moderna má schválenú aj mRNA vakcínu proti chrípke, ktorá je schopná v 83,7 % prípadoch riešiť aspoň dva symptómy, ako je kašeľ či horúčka.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú