Na Slovensku neexistuje lepší robotický vysávač. Vďaka dvom unikátnym funkciám
Segment robotických vysávačov sa v posledných rokoch rozšíril azda najviac zo všetkých elektronických produktov vyhradeným domácim prácam. Hoci vysávanie domácnosti zväčša zaberie len pár minút, v dnešnej uponáhľanej dobe na to ľudia jednoducho nemajú čas a náladu.
Našťastie pre nás, portfólio elektrických vysávačov sa rozšírilo do takej miery, že už azda každý si môže dovoliť jeden zaobstarať . Aj keď je ich užitočnosť nespochybniteľná, nie všetky vysávače zvládnu svoju prácu rovnako dobre.
Dokáže si iRobot Roomba Combo j7+ obhájiť svoju cenu?
Stálicou na svetomovom, ale i slovenskom trhu sú robotické vysávače iRobot Roomba. Jedným z najmodernejších je iRobot Roomba Combo j7+, ktorý sa pýši tým, že ide o vôbec prvé hands-free zariadenie 2v1.
Ide teda o robotický vysávač, ktorý dokáže vysávať a mopovať, pričom oboje zvládne pri jednom behu bez zásahu používateľa. Inak povedané, medzi vysávaním a mopovaním nie je potrebné odobrať podložku na mop, pretože robot sa o všetko postará úplne sám.
Prvý kombinovaný vysávač od spoločnosti iRobot miery na tie najvyššie priečky, o čom svedčí nedávny veľký test robotických vysávačov, ktorého výsledky nájdeš v samostatnom článku, ale aj cena, ktorá sa zastavuje na horibilných 1249 €. V predaji je tiež základná verzia s označením iRobot Roomba Combo j7 („bez pluska“), ktorá sa predáva za 999 €.
Najzásadnejším rozdielom medzi nimi je nabíjacia a vyprázdňovania stanica Clean Base, ktorá sa dodáva iba s verziou Combo j7+. iRobot Roomba j7 disponuje iba nabíjacou stanicou Home Base, ktorá nemá systém automatického vyprázdnenia.
Oplatí sa však investovať taká suma do robotického vysávača?
Dizajn a špičkový nápad s robotickým ramenom
Hneď na úvod treba povedať, že iRobot Roomba Combo j7+ sa na prvý pohľad výrazne nelíši od svojho, povedzme, “menej schopného” príbuzného iRobot Roomba j7+ (nie Combo), ktorý sme recenzovali koncom minulého septembra.
Srdce robota je teda zabalené do matného, strieborno-čierneho šasi s hlavným tlačidlom na hornej časti zariadenia. Rozlišujúcim prvkom je v tomto prípade malé robotické rameno, ktoré plynule zdvíha, respektíve spúšťa podložku na umývanie.
Práve toto rameno je kriticky dôležitým prvkom, ktorý oddeľuje uvedené 2v1 zariadenie od jeho konkurencie. Vďaka nemu totiž Combo j7+ dokáže plynule a bez manuálneho zásahu používateľa prechádzať z vysávania kobercov na umývanie podlahy.
V skratke, robot v prípade potreby zasunie podložku pod svoje kompaktné, iba 3,2 kg vážiace telo a pri prechode na koberec ho zasa úplne vysunie nad seba. Tento spôsob funguje z 10 prípadov tak 9-krát, vždy sa nájde jeden moment, kedy vysávač zazmätkuje.
Po tejto stránke je zariadenie úplne autonómne a je tak trochu úsmevné sledovať, ako sa robot pri prechode z tvrdej dlaždicovej podlahy na koberec sám zastaví, zdvihne podložku na mopovanie a pokračuje ďalej vo svojej ceste. To umožňuje zariadeniu povysávať koberce aj v móde umývania a mopovania, pričom koberec zostane bez jediného mokrého fľaku.
Jedna z mála vecí, ktorú som musel ako používateľ robiť, bolo naplniť zariadenie, respektíve jeho nádržku vodou a čistiacim prípravkov a následne aktivovať príslušnú funkciu v aplikácií iRobot. V nej sú potom na výber tri úrovne čistenia vodou, a teda jej množstvo – Eco, Standard a Ultra.
Treba si tiež uvedomiť, že toto zatiaľ nedokáže azda žiadny robotický vysávač typu 2 v 1. Väčšina vysávačov totiž vyžaduje manuálny zásah, a teda vybranie podložky na mopovanie, aspoň pokiaľ nechceš, aby ti vysávač ťahal špinavú podložku po pekných kobercoch. Prípadne je nutné prostredníctvom aplikácie zadať miesta, po ktorých sa robotický vysávač nesmie pohybovať.
Ako som už spomínal, celé zariadenie je nesmierne kompaktné, váži niečo málo cez 3 kg a dorástlo do rozmerov len 3,8 x 33,9 x 8,7 cm.
Automatická vyprázdňovacia a dobíjacia stanica
Súčasťou robotického vysávača iRobot Roomba Combo j7+ je aj automatická vyprázdňovacia stanica Clean Base, vďaka ktorej nie je potrebné zariadenie ručne vyprázdňovať. Vzhľadom na to, že zberná stanica je mimoriadne efektívna a automaticky vyprázdni až 60 plných zásobníkov, dovolím si tvrdiť, že stojí za priplatenie. Na potrebu výmeny používateľa upozorní červená LED kontrolka na kontajneri.
Ak však chceš ušetriť, môžeš si do svojej domácnosti zaobstarať model „bez pluska“, ktorý je rovnako výkonný avšak nedisponuje stanicou Clean Base.
Čo sa týka samotnej batérie, zariadenie disponuje 4 460 mAh Li-Ion batériou, ktorá robotickému vysávaču poskytuje dostatok energie na jedno 90 minútové čistenie. Nabiť iRobot Roomba Combo j7+ z nuly na plnú kapacitu trvá zhruba 2 hodiny.
Aj keď nejde zrovna o tú najväčšiu batériu na trhu, nie je to negatívum, keďže väčšina z nás si aj tak pravdepodobne naplánuje čistenie domácnosti na chvíle, keď nie je práve doma. V prípade, že vysávaču dôjde „šťava“ počas upratovania, automaticky zamieri do svojej dokovacej stanice, kde sa dobije na úroveň dostačujúcu na splnenie jeho naplánovaných úloh. Používateľ tak nemusí zbytočne čakať, kým sa zariadenie úplne nabije.
Vysávač však bez problémov dokáže vyčistiť priemerný 2 až 3 izbový byt na jedno nabitie. Problém by to zrejme mohol byť pri veľkometrážnych bytoch s rozlohou viac než 100 m2.
Inovatívny nápad s ramenom nie je to jediné, čo robot ponúka
Robotický vysávač sa totiž môže pochváliť inteligentnou navigáciou PrecisionVision, ktorá umožňuje rozoznávať objekty na podlahe a kobercoch. Výrobca zaručuje o poznanie lepšiu navigáciu oproti minuloročnej rade a mne nezostáva nič iné, ako plne súhlasiť.
Počas doby testovania sa robotický vysávač azda nikdy nezasekol a hravo si poradil s rôznymi prekážkami, vrátane káblov, topánok, šľapiek, či ponožiek. Vzhľadom na to, že domáce zviera nemám, otestovať sľubovanú funkciu rozpoznávania zvieracích exkrementov sa mi (našťastie) nepodarilo.
Prihliadnuc k tomu, ako spoľahlivo zvládala kamera s pomocným svetlom navigáciu po 64 m2 veľkom byte, si však dovolím tvrdiť, alebo veriť, že hravo by si poradila aj s rozpoznaním exkrementov. Inak by zrejme spoločnosť nesľubovala, že ak vysávač exkrementy domácich miláčikov počas prvého roka čistenia nerozozná, automaticky zákazníkom zariadenie vymení za nový kus.
Dovolím si tiež tvrdiť, že iRobot Roomba Combo j7+ je jasným dôkazom, že doby zasekávajúcich, blúdiacich či predmety tlačiacich vysávačov sú už dávno za nami.
O samotné čistenie sa stará, rovnako ako v prípade Roomba J7+ („nie Combo“), systém AeroForce. Prakticky ide o štvorstupňový čistiaci systém zložený z bočnej kefy, dvoch protibežných gumových kief, dobrého sacieho výkonu, pričom všetko spolu navzájom výborne kooperuje, zbiera prach a nečistoty. Spodné kefy rotujú proti sebe a sú odolné voči namotávaniu vlasov, čo významne eliminuje nutnosť manuálnej údržby. Špina a prach je zbieraná do nádobky s objemom 313 ml.
Zariadenie si tiež dobre poradí v ťažko dostupných miestach vrátane rohov, miest pozdĺž stien a nábytku. Inak povedané, vysávanie zvláda iRobot Roomba Combo j7+ na jednotku s hviezdičkou.
Vysáva bezchybne, treba si ale uvedomiť limity
Kriticky dôležitým rozdielom však je možnosť mopovania, ktorou zariadenie bez „Combo“ v názve nedisponuje. iRobot Roomba Combo j7+ je po nasadení podložky na mopovanie a 210 ml nádržky na vodu pripravený na vytieranie podlahy. V prípade, že počas umývania vysávaču dôjde v nádržke voda, robot automaticky cez aplikáciu upozorní na jej doplnenie.
Treba tiež pripomenúť, že nádržka na mopovanie nevydrží veľmi dlho plná. Zväčša bolo potrebné ju doplniť po umytí spojenej kuchyne a obývacej izby. Za zmienku však stojí aj fakt, že cez aplikáciu je možné nastaviť už vyššie spomínané režimy umývania v závislosti od čoho robot dávkuje množstvo vody.
Svoju prácu robotický vysávač rozhodne zvládne a pretretie podlahy jeden, či dvakrát za týždeň určite nezaškodí. Odolné škvrny na podlahe ale tento robotický mop len ťažko odstráni.
Vyzdvihnúť však musím technológiu inteligentného mapovania, ktorá umožňuje zariadeniu rozpoznávať jednotlivé miestnosti, takže je možné robota vyslať umyť len vybrané priestory. Nastavenie dátumu a času, kedy to má vykonať, je samozrejmosťou. Nechýba tiež možnosť vytvorenia zakázaných zón a zón čistenia.
Čo sa týka samotného upratovania, môj dvojizbový byť zariadenie stihlo upratať za približne 50 až 60 minút. Prekvapením je absencia zásahu do výkonu zariadenia pri prechode na koberec. Podobnou funkciou disponujú aj násobne lacnejšie vysávače a čakal by som, že pri prémiovom zariadení pôjde o samozrejmosť.
Okrem uvedeného, jediná výčitka zostáva na menej uspokojivom mopovaní v prípade zaschnutých nečistôt, ktoré si myslím, že by zariadenie tejto cenovej kategórie malo zvládať o niečo lepšie.
Ďalšie zaujímavé funkcie a možnosti
iRobot Roomba Combo j7+ okrem spomínaných možností disponuje bohatou škálou funkcii. Za spomenutie stojí napríklad nárazník so spomaleným dotykom, ktorý rozpoznáva jednotlivé prekážky vrátane rôznych plachiet prehodených cez posteľ, či pohovku vďaka čomu je k nábytku naozaj šetrný.
Nechýba tiež funkcia proti pádu zo schodov, o ktorú sa starajú senzory umiestnené zo spodnej časti zariadenia. Tie zabraňujú tomu, aby iRobot Roomba Combo j7+ spadol zo schodov, prípadne iných vyvýšených miest. Špeciálne senzory Dirt Detect zasa dokážu detegovať nadmerne znečistené miesta a zariadenie sa im venuje intenzívnejšie. Pri testovaní som využitie tohto systému výrazne nezaznamenal, ale zrejme ide o veľkú vec, keďže výrobca si systém nechal patentovať.
Za zmienku stojí aj relatívne tichá jazda zariadenia, keďže pri prechode z jednej upratovacej zóny do druhej robot nevysáva / nemopuje, čím minimalizuje hluk. Pri práci je však vysávač rozhodne počuť, nemožno však povedať, že by bol výrazne hlučný. Pomerne hlučné je však automatické vyprázdňovanie zásobníku vo vyprázdňovacej stanici, ktoré zaberie niekoľko sekúnd.
V aplikácii sa tiež nachádzajú snímky rôznych prekážok, pričom používateľ má možnosť z troch možností, ako sa má vysávač k objektu postaviť. Funkciu je možné aj vypnúť, tým sa však pripravíš o jednu z kľúčových noviniek zariadenia.
Plus vidím najmä v tom, že aplikácia je nesmierne jednoduchá a intuitívna, takže sa v nej rozhodne nestratí ani človek neznalý technológií. Nechýba tiež množstvo rôznych nastavení, vrátane vyslania vysávača vyčistiť len jedno konkrétne miesto a pod.
Záverečné hodnotenie
Zariadenie iRobot Roomba Combo j7+ patrí jednoznačne medzi to najlepšie, čo dnešný trh s robotickými vysávačmi ponúka. Hoci výrazným negatívom je jeho vyššia cena, ktorá v niektorých prípadoch pomerne vysoko prevyšuje jeho konkurenciu, vysávač si svoju cenovku rozhodne dokáže obhájiť.
Ide totiž o kus inteligentnej a elegantnej techniky, ktorá si žije svojim vlastným robotickým životom, a ktorú nie je potrebné sa takmer vôbec starať. Väčšinu času používateľ ani nevie, že toto zariadenie vlastne má, pretože takmer všetko funguje bez jeho zásahu.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
recenzia Konečne plug-in hybrid, ktorý dáva zmysel. Novú Škodu sme si totálne zamilovali (RECENZIA)
RECENZIA Takto sa majú robiť hry. Hrali sme novinku z ikonickej série a okamžite si ju zamiluješ
Je lepšie než autá, ktoré stoja o desiatky tisíc viac. Testoval som prelomové elektrické SUV od milovanej značky
AMD opäť zosmiešnilo Intel. Odhalili nový čip s enormným výkonom, ktorý nemá konkurenciu
Stojí 800 € a vyvoláva veľké vášne. Vyskúšal som PlayStation 5 Pro a mám jasno, či sa oplatí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Plastov sa zbavíme raz a navždy. Vedci vymysleli niečo, čo je ešte lepšie ako recyklácia
- Google to má spočítané, tvrdí Elon Musk. Jeho novinka má navždy nahradiť milovaný vyhľadávač
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Mala napájať celý svet. Videli sme zabudnutý plán, ako chceli veľmoci „dojiť“ elektrinu z Afriky (+detaily)
-
- Výnimočný motor spasí elektromobily. Mercedes ukázal unikátny pohon, ktorý rozdrví trh
- Je monštruózne v každom smere a Rusi nechápu. USA stavajú najväčšie lietadlo na svete
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Najúspešnejší slovenský film MIKI práve vyšiel online. Pozrieš si ho na tejto službe
- Nikto ich nechce. Najväčšia autopožičovňa predáva 30-tisíc elektromobilov, dostali ju do miliardového mínusu
Bič na vodičov: Kamery s AI prichytili s telefónom v ruke i bez pásov
Klíme nepomôže, kričia aktivisti. Nový jadrový zdroj na Slovensku je pod paľbou kritiky
Vedci nechápu: V Afrike využívajú včely na kurióznu činnosť, ktorá mení kľúčovú oblasť
Musia zatiahnuť za brzdu. Nemecký automobilový gigant chystá výrazné obmedzenia
Bitcoin zažíva historický úspech prekonania hranice 98 0000 dolárov
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené