Pri neustálom prívale technologických noviniek začína byť ťažké rozlíšiť, ktorý produkt je pre domácnosť skutočným pomocníkom, a ktorý naopak len šikovným trikom marketingových expertov. Ak sme za posledné roky skutočne vyskúšali novinku, bez ktorej si už bežné fungovanie nevieme predstaviť, sú to pravdepodobne robotické vysávače.

Dlhoročným lídrom v segmente je iRobot, ktorému statočne dýcha nakrk napríklad Xiaomi s lacnejšími, no veľakrát oveľa výhodnejšími alterantívami. Cena hrá v tomto prípade prím, no iRobot je akási kategória sama o sebe.

Pre tých najnáročnejších si výrobca pripravil model Roomba j7+, ktorý síce dobieha už svoju životnú púť a prenechá miesto novinke, no práve teraz je ideálny čas na jeden zásadný článok. Tisíceurová cenovka na prvý pohľad síce pôsobí odstrašujúco, vyššiu investíciu si však Roomba j7+ rozhodne dokáže obhájiť.

Novinky nevyzerajú dobre len na papieri

Za kvalitu sa platí a dokazuje to aj tento robotický vysávač. Ten ponúkanými parametrami patrí k súčasnej špičke, aj keď sacím výkonom ho tromfne ešte o niečo efektívnejší, no zároveň tiež drahší model Roomba S9 Plus.

Výrobca v dokumentácii hrdo deklaruje integráciu novej úrovne inteligencie iRobot Genius 3.0, vďaka ktorej sa robotický pomocník rýchlejšie zorientuje v domácnosti a tiež lepšie reaguje na prekážky na podlahe, napríklad funkciou proti zamotaniu káblov či vylepšenými senzormi proti nárazom.

Vysávač na trh prichádza aj s automatickou zbernou stanicou, vďaka ktorej nie je potrebné ručne ho vyprázdňovať. Stanica je mimoriadne praktická a stojí za príplatok. Kto by však chcel ušetriť, môže sa poobzerať aj po rovnako výkonnom modeli iRobot Roomba j7 (bez „pluska“), ktorý stojí o dve stovky menej a neobsahuje zberňu na odpad.

FonTech

Prémiovej cene zodpovedá aj moderný dizajn. Stávku na minimalizmus dokazuje matný, strieborno-čierny dizajn, s jediným hlavným tlačidlom na hornej časti zariadenia. Oproti predchádzajúcemu modelu Roomba i7 ide už na prvý pohľad o jasný krok vpred, vysávač pôsobí prémiovejšie a rozmermi zbernej stanice je tiež používateľsky prívetivejší. V našom prípade sme ho umiestnili pod bežnú knižku, kde krásne dopĺňala moderný nádych domácnosti.

Vysávač po každom ukončenom cykle automaticky vyprázdni zbernú nádobku do kontajnera, odpadá tak nutnosť manuálnej údržby vždy po niekoľkých čisteniach. Kapacitu odpadových vreciek výrobca udáva na 60 čistení, pokojne to však môže byť aj viac.

Všetko záleží od miery znečistenia a samozrejme tiež frekvencie vysávania. Na potrebu výmeny používateľa upozorní červená LED kontrolka na kontajneri, treba sa pripraviť na menšie dodatočné investície – trojica vreciek sa predáva približne za 20 eur.

Skutočne inteligentný

Pri porovnaní s minuloročným modelom i7 ešte chvíľu zostaneme – novinka totiž okrem menších dizajnových zmien prichádza aj so zmenou umiestnenia kamery, ktorá je už nie je situovaná na vrchnej časti zariadenia, ale zabudovaná priamo v jeho tele. Vysávač tak môže lepšie mapovať stav podlahy a vyhýbať sa prekážkam.

Práve interakcia s prekážkami patrí k najpôsobivejším vlastnostiam Roomba j7+. Deje sa tak vďaka integrovanej technológii PrecisionVision. Počas testovania sme na podlahe účelne nechávali väčšie aj menšie predmety, s ktorými si vysávač hravo poradil. Nielenže zariadenie väčšie prekážky inteligentne obíde, ale na ich prítomnosť používateľa v podobe fotografie upozorní v mobilnej aplikácii iRobot Home.

Tu je následne možné vybrať, či ide o krátkodobú prekážku, či sa má vysávač danému objektu počas aktuálneho upratovania kompletne vyhýbať alebo si ju pri ďalšom čistení nemá vôbec všímať. Ide o zásadný krok vpred, plnohodnotné čistenie už totiž nie je podmienené podlahou bez nečakaných prekážok, ktoré staršie robotické vysávače, buď bezhlavo tlačia po byte, alebo sa do nich neraz aj sami zamotajú.

V našom prípade sme túto funkciu ocenili dvojnásobne. Zariadenie sme totiž testovali v domácnosti s deťmi, kde na zemi nedopatrením častokrát zostanú hračky alebo odevy, no testované zariadenie ich pri každom čistení šikovne obišlo. Dokonca si poradilo aj s menšími plastovými hračkami, ktoré nevyhodnotil ako prekážku, no kefa ich posúvala preč mimo saciu zónu a zostali tak na zemi. Vysávač si rovnako poradil aj s káblami – buď ich úplne obišiel, alebo po nich vo výnimočných prípadoch bez komplikácií prešiel.

Sebavedomie v tomto smere nechýba ani samotnému výrobcovi iRobot, ktorý sa stal terčom humorných videí, kde (nielen) jeho vysávače po byte roznášali psie výkaly. S príchodom Roomba j7+ preto spoločnosť deklarovala, že ak vysávač exkrementy domácich miláčikov počas prvého roka čistenia nerozozná, automaticky zákazníkom zariadenie vymení za nový kus. V prvom rade samozrejme o šikovný marketing, rozoznávanie prekážok v praxi však skutočne funguje a patrí k hlavným devízam novinky.

Čistí takmer bezchybne, problémom môže byť batéria

Čistenie bytu s rozlohou bezmála 70 m2 vysávaču zaberie približne 75 minút. V porovnaní s rovnako často využívaným vysávačom od Xiaomi je to približne dvojnásobne viac, zariadenie si však svoju prácu robí skutočne poctivo a len vo vzácnych prípadoch sa stalo, že by na podlahe zostali voľným okom viditeľné smeti alebo nečistoty.

Prekvapením je absencia automatického zvýšenia výkonu pri prechode na koberec alebo akákoľvek možnosť zasiahnuť do výkonu zariadenia. Podobnou funkciou disponujú aj násobne lacnejšie vysávače a čakali by sme, že pri prémiovom zariadení pôjde o samozrejmosť. Nejde však o nutnosť. Výsledky upratovania sú výborné, jedinú výčitku smeruje ku kobercu s dlhým vlasom, kde sa občas smietky po čistení predsa len nájdu. Stále však platí, že Roomba j7+ koberec vysaje viac než uspokojivo.

Robotický vysávač je podľa výrobcu vybavený aj špeciálnymi senzormi Dirt Detect, ktoré zaznamenajú miesta s vyšším znečistením a zariadenie sa im venuje intenzívnejšie. V praxi sme využitie tohto systému pri činnosti vysávača nepostrehli, podľa všetkého ale ide o veľkú vec, keďže výrobca si systém nechal patentovať.

O čistenie sa stará systém AeroForce, čo v praxi znamená skombinovanie bočnej kefy, vysokého sacieho výkonu a dvojice gumených kief navrhnutých na čo najefektívnejší zber prachu a nečistôt. Spodné kefy rotujú proti sebe a sú odolné voči namotávaniu vlasov, čo významne eliminuje nutnosť manuálnej údržby.

Problémom môže byť menšia výdrž batérie, ktorú výrobca udáva na 90 minút. Konkurencia vie dosahovať aj dvojnásobok, trojizbový byt s rozlohou približne 70 m2 však vysávač bez problémov zvládne na jedno nabitie.

Zariadenie sa v prípade slabej batérie automaticky vráti do dokovacej stanice a následne pokračuje v čistení tam, kde skončilo. Kompletné nabitie trvá približne dve hodiny. Celkovo nižšia kapacita batérie nepoteší, no zároveň nejde o citeľný mínus, keďže väčšina používateľov si pravdepodobne činnosť robota plánuje na čas, keď nie je doma.

Spomenúť musíme aj skutočnosť, že aj napriek prémiovej cenovke vysávač nie je dostupný spoločne s mopom na umývanie podlahy, čo je pri veľkej časti konkurenčných robotov v podobnej cene štandardom. Pre mokré vytieranie podlahy je potrebné zakúpiť dodatočný mop iRobot Braava Jet m6, spoločne s ktorým sa už cena vyšplhá na približne 1 400 eur.

Vysávač je pri práci počuť, nemožno ale povedať, že by hluk pôsobil výrazne rušivo. Výrobca pri zariadení udáva hlučnosť 59 db, čo je ekvivalent bežnej konverzácie alebo o niečo menej ako chod práčky. V tomto smere viac menej ide o bežný štandard v segmente. Výrazne hlučnejší je už proces vyprázdňovania zásobníka odpadu – tu už je proces naozaj počuť a aj keď trvá len niekoľko sekúnd, treba s ním počítať.

Bohaté možnosti

Možnosti Roomba j7+ siahajú omnoho ďalej ako len za samotné vysávanie a k dispozícii je aj vydarená aplikácia iRobot Home. Sem robot okamžite po čistení nahrá mapu domácnosti s rozdelením podľa jednotlivých miestností. S mapou je možné pracovať, nastavovať zóny čistenia alebo naopak pridať zakázané zóny, ktoré vysávač pri práci vynechá.

Samozrejmosťou je tiež nastavenie harmonogramu, pomocou ktorého robotovi naplánujeme činnosť. Môže to byť podľa dní, podľa miestností alebo dokonca aj spustenie vysávania po odchode z domácnosti. Aplikácia po opustení bytu sama vyšle robotovi signál, aby začal s upratovaním, v prípade, že sa domov vrátim, vysávač činnosť preruší a odchádza do stanice.

Do aplikácie robot rovnako posiela fotografie prekážok, ktoré mu bránia v efektívnej činnosti. Následne je možné vybrať z troch možností, ako sa má vysávač k objektu postaviť. Funkciu je možné aj vypnúť, tým sa však používateľ pripraví o jednu z kľúčových noviniek zariadenia.

Orientácia v aplikácii je intuitívna, oceňujeme možnosť podrobných nastavení pri zachovaní zdanlivej jednoduchosti ovládania. Konkurenčné aplikácie síce občas ponúkajú viac možností, väčšinou ale za cenu prílišnej zložitosti, ktorá v konečnom dôsledku môže od „hrania sa“ so zariadením odradiť.

 

Súčasťou mapovania je aj možnosť poslať vysávač len na konkrétne miesto, v aplikácii je tiež možné sledovať činnosť zariadenia a vidieť, ktoré izby počas posledného upratovania navštívil. Možnosť sledovať upratovanie v reálnom čase cez kameru síce chýba, ide ale o drobnosť. iRobot Home ponúka intuitívnu orientáciu a pestré možnosti nastavenia, čo určite chválime.

Návrat späť bude ťažký

Šesť mesiacov strávených v spoločnosti Roomba j7+ tak bolo vo výsledku mimoriadne príjemných a len s veľkými ťažkosťami sa budeme vracať späť k starému modelu od konkurencie. Ten je síce dostupný za polovicu toho, čo stojí Roomba j7+, investícia navyše však podľa nás rozhodne stojí za zváženie.

Nový vysávač si žije vlastným životom – vysype zásobník so smeťami po každom cykle a vďaka prevencii namotávania vlasov nevyžaduje takmer žiadnu údržbu. Ak počas upratovania narazí na nejaký problém, upozorní na to v používateľsky prívetivej aplikácii s bohatými možnosťami nastavenia a používateľ jeho chod môže spravovať aj na diaľku.

Čo je však najdôležitejšie, podlahy sú zakaždým čisté a nemusíme sa báť, do čoho pri neporiadku v detskej izbe robotický pomocník znova narazí. Prekážky na zemi pre Roomba j7+ nepredstavujú žiadny problém, to isté platí aj o kabeláži. Vysávač sa jednoducho so všetkým popasuje. Za výraznejšie mínus odhliadnuc od ceny považujeme snáď len výdrž batérie, aj s týmto problémom si ale vysávač poradí a po nabití v cykle automaticky pokračuje.

Výborné možnosti a výkon sú ešte okorenené o prémiový vzhľad, nič iné by sme vzhľadom na cenu ani nečakali. Celkovo je tak Roomba j7+ skutočne inteligentný pomocník do domácnosti, ktorý do segmentu robotických vysávačov vďaka zmysluplným doplnkom prináša svieži vietor a upratovanie domácnosti robí výrazne prívetivejším.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú