Startup ThinkOrbital pracuje na jedinečnej vesmírnej stanici, ktorá poskytne doposiaľ nevídané priestory na obežnej dráhe Zeme.

Ako informuje Interesting Engineering, v jej staniciach sa má nachádzať priemyselná výroba a dokáže sa k nim pripojiť aj revolučná raketa Starship americkej spoločnosti SpaceX.

Kontrakt od NASA nevyhrali

Spoločnosť ThinkOrbital podala svoj projekt aj na schválenie NASA, ktorá chce na orbite vybudovať nové komerčné stanice a nahradiť nimi ISS. Bohužiaľ, v tomto smere startup neuspel a NASA miesto toho udelila 415,6 milióna amerických dolárov spoločnostiam Blue Origin, Nanoracks a Northrop Grumman. ThinkOrbital sa napriek tomu nevzdáva a svoju jedinečnú stanicu vyvíja naďalej.

Firma na začiatok vytvára platformu s názvom ThinkPlatform, ktorá sa môže spojiť s vesmírnou stanicou alebo kozmickou loďou, ako napríklad Starship. Nebude však vybavený natlakovaným vnútorným priestorom a miesto toho pôjde vyslovene o platformu, ktorú je následne možné pomerne jednoducho upraviť pre potreby zákazníka – súkromného alebo vládneho.

Zo zverejnených snímok a renderov je jasné, že táto platforma sa v celku nevojde do žiadnej existujúcej či dokonca plánovanej rakety. Firma sa miesto toho spolieha na jej zostavenie priamo vo vesmíre z menších komponentov, pričom dodávajú, že zváranie elektrónovým lúčom odskúšal vo vesmíre Sovietsky zväz ešte v 80-tych rokoch minulého storočia.

Presun priemyslu do vesmíru

Spoločnosť ThinkOrbital nie je jedinou, ktorú očarila idea presunu priemyslu do vesmíru. Jedná sa dokonca aj o ultimátny cieľ spoločnosti Blue Origin, za ktorou stojí Jeff Bezos a chce, aby vo vesmíre žili a pracovali milióny ľudí. Zatiaľ sa síce jedná o vzdialené sci-fi, v ktorom sa ale práve platforma ThinkPlatform môže stať jedným z prvých krokov.

Komodity pre Zem

Firma síce zatiaľ reálnych zákazníkov nemá, avšak tvrdí, že jej platformy môžu byť využité napríklad na výrobu vysokorýchlostných počítačových čipov či dokonca farmaceutických výrobkov. Do akej miery je čosi také ekonomicky uskutočniteľné, ostáva otázne a nezdá sa, že má takáto metóda výroby, aspoň zatiaľ, akúsi vážnejšiu výhodu – mikrogravitácia ale môže pomôcť s výrobou zariadení, ktoré nie je možné na Zemi vytvoriť.

Platforma tiež môže pomôcť s vypúšťaním malých družíc určených pre čistenie obežnej dráhy od vesmírneho odpadu, ktorý sa stáva čoraz väčším problémom, ktorého sa obávajú aj odborníci. Tí varujú, že môže v najbližších rokoch dôjsť k tragédii a padajúce trosky z vesmíru si vyžiadajú aj ľudský život.

Firma pre portál SpaceNews dodáva, že by v tejto platforme mohla spracúvať materiály z vesmírneho odpadu a premieňať ich na čosi užitočné – či už spomínané komodity alebo palivo pre kozmické lode. ThinkOrbital plánuje aj demonštračnú misiu, v ktorej dokáže uskutočniteľnosť takéhoto projektu a to zrejme vrátane zvárania vo vesmíre, ktoré sa tak často nevidí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú