Ľudstvo sa musí podľa vedcov pripraviť na ďalší medzihviezdny objekt, ktorý skôr či neskôr s istotou vstúpi do našej Slnečnej sústavy, informuje UniverseToday. Už dnes pripravujú plány na priamu návštevu takéhoto objektu a zároveň uvažujú aj nad tým, ktoré z týchto objektov je vhodné navštíviť.

Dôležitý míľnik

Vedci získali vzorky množstva rôznych materiálov z kozmu, či už sú to kusy asteroidov alebo lunárne horniny a podarilo sa im preskúmať aj materiály na niektorých ďalších planétach. Doteraz sa však vedci nedostali k materiálu, ktorý prišiel z medzihviezdneho priestoru a to aj napriek tomu, že sondy Voyager 1 a 2 už opustili slnečnú sústavu.

Slnečnú sústavu navštívili v posledných rokoch najmenej tri medzihviezdne objekty, ktoré sa astronómom podarilo zaznamenať a jedná sa o 1I/2017 U1 ʻOumuamua a 2I/Borisov, ktoré okolo Slnka presvišťali v roku 2017 a 2019. Ako sa však nedávno podarilo potvrdiť, predbehol ich medzihviezdny objekt CNEOS 2014-01-08, ktorý dopadol na Zem ešte v roku 2014 a armáda USA jeho parametre dlho tajila.

William Hartmann

K čomusi podobnému malo dôjsť aj v roku 2017, avšak k sprístupneniu dát zatiaľ nedošlo. Vedci na základe prístupných informácií odhadujú, že sú takéto návštevy pomerne bežné a je nutné sa pripraviť na ďalší medzihviezdny objekt, ktorý môže kedykoľvek navštíviť našu sústavu a otvoriť príležitosť, o ktorej sa nám ani len nesnívalo.

Bol mimozemskou technológiou?

Známy astrofyzik Avi Loeb, stojaci aj za novou štúdiou zoaberajúcou sa stretom s medzihviezdnym objektom, tvrdí, že objekt ‚Oumuamua môže byť mimozemskou technológiou. Doteraz sa totiž s istotou nepodarilo vysvetliť zrýchlenie tohto objektu, ku ktorému došlo pri prelete okolo Slnka.

Chcú pripraviť sondu

Ako vysvetľujú odborníci v novej štúdii, uvažujú nad fyzikálnou podstatou misie, ktorou by dokázali navštíviť medzihviezdny objekt podobný objektu ʻOumuamua. Získanie vzoriek jeho materiálu je totiž nesmierne dôležité a má potenciál na vysvetlenie mnohých otázok či rozšírenie znalostí o tom, ako funguje nielen medzihviezdny priestor, ale tiež ďalšie hviezdne sústavy.

Johns Hopkins/APL

Odštartovať s prieskumnou sondou zo Zeme v momente, keď objekt objavíme je podľa autorov štúdie nepostačujúce a miesto toho navrhujú umiestnenie takejto sondy na libračný bod Zeme L2. Z neho môže odštartovať oveľa jednoduchšie a rýchlejšie sa stretnúť s návštevníkom z medzihviezdneho priestoru, pričom takáto misia má pomerne silnú podporu vedeckej obce.

Vedci uvažovali aj nad dobehnutím objektu ʻOumuamua, pričom by sonda odštartovala v roku 2028 a stretla by sa s týmto objektom o ďalších 26 rokov. To je pomerne dlho a je možné, že nájsť nový objekt a konať skôr sa ukáže ako oveľa jednoduchšie a najmä rýchlejšie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú