Po viac ako 20 rokoch sa ľudstvo zblízka pozrelo na jeden z najväčších mesiacov Jupitera, informuje ScienceAlert. Ľadová Europa opäť ukázala svoju tvár a tentoraz vďaka sonde Juno, ktorá putuje Slnečnou sústavou už od roku 2011 a očakáva sa, že vydrží ešte aspoň do 2025.

Sonda Juno sa pozrela na Europu nielen cez množstvo meracích zariadení na palube, ale aj pomocou kamery, vďaka ktorej vyhotovila fotografie s vysokým rozlíšením. Prenos je pomerne pomalý a tímy očakávajú oveľa viac fotografií, pričom sa oveľa viac tešia na získané dáta.

NASA/JPL-Caltech

Na základe nich je totiž možné vykonať oveľa podrobnejšie analýzy a bližšie tak preskúmať tento mesiac, na ktorom sa podľa astronómov nachádza slaný oceán hlboký 60 až 160 km. Povrch ale pokrýva ľadová vrstva s hrúbkou 16 – 24 km.

Na Europu sa naposledy pozrela sonda Galileo ešte v roku 2000 a odvtedy sme ju sledovali len z diaľky, píše JPL/NASA. Sonda Juno preletela 352 km nad jej povrchom, čo je ešte o desiatky kilometrov nižšie, ako Medzinárodná vesmírna stanica nad Zemou.

„Vedecký tím bude porovnávať celý svet snímok vyhotovených sondou Juno so snímkami z predošlých misií, zisťujúc ako sa povrch zmenil za posledné dve desaťročia,“ vysvetľuje Candy Hansen, členka tímu zodpovedného za dáta zbierané touto sondou.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP