Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce šetriť peniaze za energie výstavbou fotovoltaických elektrární. Zatiaľ ich plánuje stavať v hospodárskych dvoroch podnikov regionálnej správy a údržby ciest (RSÚC). Ako uviedol Úrad NSK, prvý projekt sa má realizovať v RSÚC v Nitre.

Podľa slov poslanca NSK Jozefa Dvonča je v súčasnosti veľmi ťažké nájsť spôsob, ako zvládnuť rastúce ceny energií.

Podliehajú neskutočným výkyvom. Súťažiť sa v podstate ani nedajú, keďže sú fixované na veľmi krátky čas. Každá snaha nájsť nejaké východisko je veľmi problematická. Okrem vybudovania fotovoltaickej elektrárne na streche dielní v RSÚC Nitra chceme zabezpečiť aj výmenu osvetľovacích telies, zatepľovanie budov, šetrenie plynu, elektrickej energie a vody,“ uviedol Dvonč.

Pilotná fotovoltaická elektráreň sa má vybudovať na streche dielní RSÚC Nitra. Podľa Dvonča tam bude možné ročne vyrobiť zhruba 108 až 120 megawatthodín elektrickej energie.

To pokrýva približne 90 percent spotreby celého areálu. Vybudovanie takejto elektrárne plánujeme postupne aj na ďalších strediskách, ktoré máme v kraji. Predpokladáme, že na budúci rok by to mohli byť ďalšie tri alebo štyri. Jediným cieľom tohto opatrenia je podporiť zelenú energiu a znížiť množstvo elektriny, ktoré odoberáme zo siete,“ dodal Dvonč.

Každá takáto elektráreň by pri aktuálnych cenách elektriny dokázala ročne ušetriť cez 60 000 € z rozpočtu samosprávy. Ostatné kroky môžu viesť k ušetreniu ďalších desiatok tisíc.

Niektoré mestá už bojujú proti rastúcim cenám

Dôkazom je aj Nová Baňa, kde kvôli vysokým nákladom prechádza verejné osvetlenie do šetriaceho režimu. Konkrétne sa to týka ulíc, ktoré sú vybavené smart osvetlením. Intenzita svietenia sa bude znižovať až o 80 %, informuje Nová Baňa formou oznamu na svojej webovej stránke.

Najradikálnejšie zakročilo mesto Vysoké Tatry, ktoré v niektorých častiach úplne vypína verejné osvetlenie. Deje sa tak medzi 22:30 a 05:00. Tu sa však rozhodli ušetriť na vianočnej výzdobe a presunúť prostriedky tak, aby sa v máji svietenie obnovilo počas celej noci.

Na úplne opačnom konci spektra je Liptovský Mikuláš. Pomocou moderných stmievačov by mesto mohlo ušetriť od 20 do 30 % nákladov, pričom občania nemajú byť v žiadnej miere obmedzení. Stmievače sú veľmi populárne najmä vo Veľkej Británii, kde dnes ide o štandardnú formu verejného osvetlenia vo väčšine krajiny.

Slovákom hrozí, že si priplatia stovky eur

Podľa príspevku, ktorý dal na svoju Facebookovú stránku Igor Matovič, by si domácnosti mali za elektrinu priplatiť od 7 až po 500 €. Treba však podotknúť, že bezpochyby si najmenej priplatia tí, ktorí splnia podmienku zníženia spotreby o 15 %.

Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) však chýbajú pravidlá pre implementáciumemoranda podpísaného medzi Slovenskými elektrárňami a slovenskou vládou o zastropovaní veľkoobchodnej ceny elektriny, ktorá tvorí zhruba 47 % z koncovej ceny elektriny.

Bez riadneho prijatia mimoriadnych opatrení v tejto oblasti pritom hrozí pre jednu bežnú domácnosť nárast ročných nákladov na energie až o 1 782 eur,“ upozornil hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP