+ Poctivá a pôsobivá prerábka, ktorá zaujme po všetkých stránkach
+ Nádherný vizuál
+ Vyššia konzistentnosť s The Last of Us: Part II vďaka úprave HUD a niektorých mechaník
+ Využitie funkcií DualSense ovládača a SSD disku PS5
- Vysoká cena
- Drobné grafické bugy
Príbeh Joela a Ellie sa na poli videohier stal legendou ešte v roku 2013, kedy v podobe novej značky The Last of Us patril k vlajkovým lodiam PlayStation 3 a napokon aj k najvydarenejším exkluzívnym počinom v histórii konzoly.
Špičková hrateľnosť, dychberúca vizuálna stránka, no predovšetkým nekompromisný príbeh, ktorý do záverečných titulkov nenechal hráča pustiť ovládač z ruky, sa nezameniteľne vryli do histórie a prepísali rozprávanie v príbehu hrách, ako sme ho doposiaľ poznali.
Spoločnosť Sony sa svoj ikonický herný počin rozhodla už druhýkrát predstaviť vo vylepšenej verzii, fanúšikov však nepotešila cena, s ktorou sa staronová hra predstavuje. Oplatí sa teda The Last of Us: Part I vyskúšať aj do tretice?
Príbeh už len pre nováčikov
Príbeh The Last of Us v hernom svete patrí k najlepším, Sony ho už ale rozpovedalo dvakrát. Nezabudnuteľné dobrodružstvo vo vylepšenom grafickom kabáte síce chutí aj do tretice, čaro už sa však predsa len začína strácať. Príbehová stránka tak naplno osloví už len nováčikov, čo pri remasteroch nie je žiadnym veľkým prekvapením.
Joel a Ellie sa vydávajú na púť skrz postapokalyptickú Ameriku, zamorenú parazitickými hubami, ktoré robia z nakazených ľudí zombíkov. Cestu im znepríjemňujú rôzni nepriatelia a okrem nakazených sa stretávajú aj s banditmi či inými ľudskými protivníkmi. Mestá sú zdevastované a nikde niet úkrytu pred nebezpečenstvom. Akákoľvek bližšia vedomosť o príbehovej línii a vzťahmi medzi postavami by bola kazením zážitku, aký skutočne prichádza len raz za dekádu.
Herní veteráni sa po príbehovej stránke naopak dočkajú presne toho istého, čo priniesla už základná hra. Po vzore remasteru tu k základnej hre dostanú aj rozšírenie Left Behind, ktoré sleduje príbeh Ellie a Riley a slúži ako výplň k zimnej kapitole hlavného príbehu prvého dielu The Last of Us.
Vizuál je vskutku prvotriedny
Najväčšie vylepšenia oproti pôvodnej hre a jej prídavku pochopiteľne predstavuje vizuálna stránka. Naughty Dog opäť raz vylepšil svoj engine a výsledok stojí za to. Od základov prepracovaný svet, úplne nové, ešte uveriteľnejšie herné modely a celková atmosféra, ktorou ťa titul ohromí, ti nedovolia odlepiť sa od obrazovky.
Modely postáv, rovnako ako aj všetky ostatné grafické detaily, sú prepracované po vzore druhej časti a môžeme povedať, že v niektorých momentoch sú oproti nej dokonca o level vyššie. Nájdeš tu teda vylepšenie mimiky tváre, vylepšenú synchronizáciu pier, pohybov očí, ktoré iskria životom a celkovej animácie postáv.
Vylepšenia sa netýkajú iba cutscén, do ktorých hra prechádza tak plynule, že si to ani nevšimneš, ale aj v samotných herných pasáží, kde pohyby postáv pôsobia dôveryhodne. Aj napriek tomu, že hru sme od jej vydania prešli už dokopy päťkrát, dokáže scenéria, detailnosť sveta a celková surová krása postapokalyptického sveta stále zaujať.
S jedinou výnimkou, kedy sme počas hrania raz narazili na nepriateľa, ktorý T-posoval (nehybne stál v tvare písmena T), Naughty Dog opäť ukazuje, že patrí medzi malú špičku vývojárov, ktorí dokážu priviesť technológiu snímania pohybu do absolútnej dokonalosti.
Mimika tvárí nepriateľov pri tichom škrtení zozadu je tiež prenesená zo sequelu a pridáva na realistickosti hry. Modely predmetov, zbraní, či budov sú takmer na nerozoznanie od reálneho sveta. Najkrajší efekt obrazu sa dostavuje pri hraní v noci, kedy dokonale vyniknú tmavé zákutia herného sveta.
Prečítaj si aj
Neskutočný zážitok. The Last of Us je aj po rokoch fenomenálny, má len jednu chybu (recenzia)
Odlesky vody a lesklých predmetov sú úchvatné, pričom v kalužiach vody sa odrážajú okolité scenérie a zrkadlá reflektujú presný odraz postavy. Autori si zaslúžia veľkú pochvalu za implementáciu takzvaných godrays, teda lúčov svetla, prenikajúcich do tmavých miest.
V podkroviach je v nich vidieť čiastočky prachu, v zamorených oblastiach zase spóry a tak sa titul opäť priblížil o krok bližšie k fotorealistickosti. Bohužiaľ, nie všetko bolo dokonalé a v niekoľkých výnimočných prípadoch sa stalo, že predmet nebol v súlade s nasvietením prostredia. Perfekcionisti z Naughty Dog však podobné neduhy ešte určite budú adresovať dodatočnými patchmi.
Dážď sám o sebe vyzerá úžasne, takisto aj kvapky vody dopadajúce na povrch, no postavy na ne nereagujú tak, ako by sme čakali. Vlasy sú aj napriek výdatnému dažďu nedostatočne mokré, čo je trochu škoda, keď tento aspekt porovnáme s Uncharted kolekciou pre PlayStation 5.
V hre si vyberieš z dvoch vizuálnych režimov – Fidelity alebo Performance. Fidelity ti zabezpečí ten najkrajší zážitok pri natívnom 4K rozlíšení a 40 snímkach za sekundu. Kvôli plynulosti však odporúčame hrať v móde Performance – hra tu beží pri vyšších snímkach 60 FPS v dynamickom 4K. Rozdiel v snímkovaní je poznať, no daň na grafike je sotva badateľná.
Ďalšou novinkou je implementácia Variable Refresh Rate, teda variabilnej obnovovacej frekvencie, ktorá umožňuje meniť frekvenciu snímkovania podľa aktuálnej potreby. Hra tak dostáva maximálnu plynulosť obrazu aj keď budeš obklopený hordou nakazených a obrazovka bude prešpikovaná rôznymi efektami. Táto funkcia je však dostupná iba pri podporovaných televízoroch.
Ako v takmer každom novom titule, ani tu vývojári nezabudli na fotografický mód, v ktorom si môžeš nastaviť všetko od vlastného nasvietenia, cez filtre, až po drobnosti ako je mimika tváre, alebo orámovanie.
Nové funkcie a mechaniky
Oproti predošlej verzii prvej časti The Last of Us: Part 1 prináša aj zmeny v hrateľnosti. Prvou je odomykanie trezorov. Po novom funguje presne tak, ako v dvojke – je tu otočný ciferník a aj keď si nenašiel správnu kombináciu napísanú na papieri, trezor dokážeš otvoriť podľa klikania zámku.
Ďalšou menšou zmenou v gameplayi je mierenie s lukom. Tu zmizla projekcia dráhy šípu a nahradilo je mieridlo podobné tomu v dvojke. Bohužiaľ samotná streľba nefunguje rovnako a šípy majú tú istú trajektóriu ako v pôvodnom vydaní, takže minimálne na začiatku sa často stáva, že minieš svoj cieľ a prídeš o cenný šíp.
Zosúladením prešlo aj rozhranie, ktoré autori prebrali taktiež z dvojky a obe časti tak pôsobia dohromady oveľa konzistentnejšie. Úprava zbraní na pracovných stoloch je tiež viac podobná tej zo sequelu, takže priamo uvidíš, ako Joel modifikuje pušku, revolver, či iný kúsok zo svojho arzenálu.
Podstatným vylepšením prešli funkcie ovládača, keďže DualSense otvoril vývojárom úplne nové možnosti. Implementácia noviniek prebehla na jednotku. Haptická odozva zabezpečuje, že sa ti do rúk dostane všetko, čo sa odohráva na obrazovke.
Pocítiš tak streľbu, chôdzu a všetko, na čo si zvyknutý z titulov, ktoré ju využívajú. Novinkou je však jej zapojenie do dialógov a v prípade, že budeš mať funkciu aktívnu, haptika ti prenesie do dlaní dialógy podľa hlasnosti rozprávania postáv.
Bez funkcií adaptívnych triggerov si už novinky od Sony ani nedokážeme predstaviť. V The Last of Us: Part I sú využité a zapracované priam dokonale. Stláčanie spúšte pôsobí ako v skutočnom svete a napínanie tetivy luku nebolo snáď v žiadnej hre zapracované lepšie.
V kombinácii s 3D audiom, ktoré nová konzola podporuje, sa intenzívnosť prestreliek vystupňovala na úplne nový level a pri útekoch či schovávaním sa pred nakazenými, ti bude tuhnúť krv v žilách.
Hra rovnako ťaží z rýchleho SSD disku, plynulosť je teda bleskurýchla a s načítacími obrazovkami je definitívny koniec. V hlavnom menu PlayStation pribudli karty s ukazovateľom progresu v kapitole a tipmi k rôznym pasážam hier.
Ucelenejší zážitok
Je teda prvý diel Last of Us po deviatich rokoch a dvoch remasteroch stále hodný investície? Z nášho pohľadu určite áno. Vývojárom z Naughty Dog sa aj druhýkrát oživiť nesmrteľnú klasiku, tentoraz v kompletnej prerábke na novom engine, ktorý vytvorili priamo pre PlayStation 5. Vďaka nemu priniesli živší svet, v ktorom nenájdeš hluchého miesta a na každom kroku budeš s otvorenými ústami pozorovať okolité prostredie.
Autori dokázali zjednotiť obe časti do jedného šatu. Nielen čo sa týka herných mechaník, ale aj rozhrania, realistickosti prostredí a pohybov postáv. Naughty Dog sa vďaka PlayStation 5 dostalo ku kedysi nemysliteľným novinkám a autori ich využili na maximum.
Či už je to vylepšené ovládanie skrz DualSense, vizuál vyšperkovaný do najmenších detailov, zmeny v technikách hry či SSD disk, ktorý z načítavacích obrazoviek robí minulosť, zmeny v novej hre je naozaj vidieť. Nehovoríme, že novinka je zatiaľ bezchybná a počas hrania sme na niekoľko chybičiek predsa len natrafili, o veľkú časť z nich sa ale postará pripravovaná aktualizácia.
Jediným skutočne výrazným mínusom tak nakoniec zostáva cena. Tá je v slovenskom PS Store nastavená na závratných 80 eur. Z nášho pohľadu je suma aj napriek nespochybniteľným kvalitám hry premrštená, teda minimálne pre hráčov, ktorí už príbeh Joela a Ellie poznajú naspamäť. Kto sa sa s titulom naopak ešte nestretol, prípadne čakal na moment, kedy bude dostupná práve na PS5, investíciu určite ľutovať nebude.
The Last of Us: Part I príde aj s českou lokalizáciou už 2. septembra pre PlayStation 5 a neskôr sa séria dočká aj svojej premiéry na stolových počítačoch.
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
9/10
Teraz čítajú
PS5 za zlomok ceny a hry v 70 % zľave. Sony spustilo Black Friday s extrémnymi zľavami (TOP VÝBER)
Slováci stojaci za herným hitom hlásia novinku. Inšpirovali ju milované hry
Nikto jej neveril, hneď sa vypredala. Sony dalo svojmu žiadanému zariadeniu vymodlenú funkciu
Z Playstation sa stane veľmoc. Gigant chystá nákup, ktorý mu dá moc nad legendárnymi hrami
Legendárna hra je po 20 rokoch späť. Čakajú ťa exkluzívne bonusy a novinka, aká ťa zdvihne zo stoličky
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Clá končia, dohoda je blízko. Čína bude v Európe predávať lacné elektromobily, EÚ má podmienku
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Desivému výbuchu predchádzal záhadný signál. Sopka pred erupciou tisícročia „varovala“ ľudí, no vedci nechápali
- Stavili sme na zlého koňa. Odhalili tajomstvo lacných čínskych áut, svet spasí už len posledná vec
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- MIKI je len predkrm. Toto je TOP 13 slovenských filmov na Netflixe a ďalších službách
- Gladiátor 2 má premožiteľa. Zničil ho nečakaný film, ktorý sa na Slovensko ešte len chystá
- Prevráti ti žalúdok. Jeden z najsledovanejších seriálov Netflixu dostal novú sériu, máme prvé zábery
- Obľúbená banka Slovákov zdražuje. Za základné služby si riadne priplatíme (+ako sa vyhnúť poplatkom)
-
- Kotle a tepelné čerpadlá padnú do úzadia. Prichádza inovácia, ktorá ti môže kúrením zarobiť peniaze
- Neexistuje iba Bitcoin. Toto je TOP 7 ďalších kryptomien, ktoré musíš sledovať, ak chceš zarobiť
- Na Slovensko dorazila najväčšia inovácia za roky. Vážení, takto vyzerá paušál budúcnosti
- Má skoro 2000-krát silnejšiu gravitáciu než Zem. Čína aktivovala zvláštne zariadenie (+na čo slúži)
- Západné zbrane na Ukrajine sú až príliš moderné. Rusi našli spôsob, ako ich zneškodniť
Oheň, výbuch a neistota. Japonská vesmírna misia čelí ďalšiemu zlyhaniu
Najsilnejšia ekonomika Európy si môže vydýchnuť. Obavy sú však na mieste
Vedci objavili prekvapivý účinok milovaného nápoja. Začneš ho piť častejšie?
Vykrádali celé nákladné autá. Zlodeji odcudzili zariadenia v hodnote 1,5 milióna dolárov
Hráči sú z nej na prášky. Microsoft vydal aktualizáciu, ktorá zhadzuje obľúbené hry
Copyright© 2024 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené