Hasičský zbor Královéhradeckého kraja zverejnil prostredníctvom Twitteru poučné video. Je na ňom kolobežka, ktorú zachvátili intenzívne plamene kvôli niečomu, za čo jej majiteľ ani len nemôže. Hasiči varujú ľudí, aby si dali pozor na jednu zásadnú vec, ktorá sa môže stať pri požiari elektrickej kolobežky či iného dopravného prostriedku rozhodujúca.

Rastúce nebezpečie

Elektromobilita je neustále rastúcim segmentom, ktorý prináša aj úplne nové riziká, na ktoré sa ľudstvo musí pripraviť. Faktom je, že elektrické autá horia štatisticky oveľa menej často, než autá so spaľovacími motormi. Toto „vyhovujúce“ porovnanie však nie je možné použiť pri bicykloch či kolobežkách, ktoré boli doteraz v podstate bez batérií a horieť nemohli.

Ako podotýkajú hasiči, video vyhotovil majiteľ horiacej kolobežky a údajne nespravil žiadnu chybu v údržbe. Miesto toho môže za nehodu technická chyba. Práve tieto nedostatky sú vysokým rizikom elektrických kolobežiek, keďže uhasiť lítium-iónovú batériu bežnou vodou či hasiacimi prístrojmi je v individuálnych podmienkach prakticky nemožné a jedinou možnosťou je počkať, kým vozidlo celé zhorí. Teda aspoň v prípade, že k požiaru nedošlo v interiéri.

Hasiči preto podotýkajú, že je nutné si dobre rozmyslieť, kde majiteľ takýto dopravný prostriedok zaparkuje, a my dodávame, že hlavne nabíja. Riziko požiaru je síce pomerne malé, avšak istota je vždy najlepšou prevenciou nehody. Pozor by si si mal dávať najmä na menej známe značky „z Číny“.

Majiteľ mal v tomto konkrétnom prípade skutočnú smolu – kolobežku si totiž mala práve vyzdvihnúť prepravná firma a odniesť ju do servisu.

Učia sa s nimi vysporiadať

Ako informuje portál GadgetReview, problémom elektrických kolobežiek je predovšetkým fakt, že ich batérie nie sú na toto použitie, v mnohých prípadoch, vôbec vhodné. Hľadí sa totiž hlavne na cenu a kým batériové články elektromobilov sú špeciálne navrhnuté tak, aby prevádzku auta zvládli, články mnohých kolobežiek nezvládajú napríklad otrasy či bežné nárazy na obrubníky.

Horia oveľa menej

Zo štatistík vyplýva, že najhoršie z hľadiska požiarov sú na tom hybridné vozidlá. Na každých 100-tisíc hybridov zachvátili požiare v priemere až 3474 z nich. Hneď za hybridmi nasledujú autá so spaľovacími motormi, kde v prepočte na 100-tisíc vozidiel zachváti požiar až 1 530 kusov.

Naopak elektromobily sú na tom v porovnaní s týmito dvomi typmi vozidiel výrazne lepšie a v prepočte na 100-tisíc predaných áut ich začne horieť iba 25. Od začiatku sledovania týchto štatistík zhorelo v USA 16 000 hybridov, takmer 200 000 spaľovákov a iba 52 elektromobilov.

Hasiči sa na celom svete postupne snažia prispôsobiť novým trendom v doprave a požiare dopravných prostriedkov s elektrickým pohonom sú jednou z výziev, s ktorou sa musia vysporiadať. V Nemecku napríklad prebieha testovanie špeciálnych vakov pre horiace elektromobily, ktoré majú nahradiť obrovské kontajnery. Poskytnú pritom lepšiu flexibilitu a nižšiu potrebu vody.

Ani takéto staranie sa o poškodené elektromobily nie je žiadny všeliek kvôli úniku elektrolytov, ktoré pri reakcii s vodou vytvoria kyselinu fluorovodíkovú. Tá je prudko jedovatá a, pochopiteľne, aj žieravá, takže ani po eliminácii rizika požiaru nie je všetko vyriešené.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP