Portál TV Nova nedávno informoval o v poradí druhom známom požiari elektrického auta na území Českej republiky. Tentokrát zachvátili plamene starší elektromobil Peugeot 106 Electric, ktorý ale nebol sériovo vyrábaným elektrickým autom.

Incident sa udial v plzeňskom kraji, presnejšie v chatovej oblasti neďaleko Drahotínského rybníka. Elektromobil začal horieť počas nabíjania a zrejme tak došlo k technickej chybe.

HSZ Plzeň

Po príchode hasičov začali jednotky automobil okamžite chladiť, no batéria aj naďalej generovala teplo, preto bolo naložené do kontajnera a prevezené na požiarnu stanicu, kde ho ponorili do vodného kúpeľa.

Auto nebolo v pôvodnom stave

Podľa informácií šlo elektromobil Peugeot 106 Electric, ktorý ešte vtedajší koncern PSA (dnes už Stellantis) vyrábal v malom množstve. Auto však podľa vyjadrení českej polície prešlo legálnou prestavbou na elektromobil, ktorá bola riadne zapísaná v technickom preukaze.

Ako podotýka portál Tydenníkpolicie, elektromobil disponoval akumulátormi s elektrolytom a nie modernými lítiovými článkami, takže voda zo zásahu nebola kontaminovaná o nič viac, ako keby došlo k haseniu bežného auta. To isté platí aj pre vodu v kontajneri, v ktorom je Peugeot 106 ponorený. Voda z kontajnera sa po ukončení vodného kúpeľa preženie cez čističku a vypustí von.

HSZ Plzeň

Jedno je však isté, z elektrického „veterána“ sa stal vrak a škodu vyčíslili na 97-tisíc českých korún, čo je približne 3 930 €.

Druhý prípad v krátkej dobe

Nedávno sme informovali o vôbec prvom požiari čistého elektromobilu v Čechách. 27. júna sa s týmto problémom museli popasovať hasiči v susednej Českej republike, keď hneď traja oznamovatelia upozornili Hasičský a záchranný zbor Juhočeského kraja na požiar v obci Dynín.

HZS Jihočeského kraje

Ako ďalej uvádza HZSČR na svojom webe,  hasiči vyštartovali zo stanice Soběslav ráno o 4:40 s dvomi cisternami, pričom boli povolané aj tri hasičské a jedno dopravné auto dobrovoľných hasičov z okolitých obcí.

Všetci oznamovatelia požiaru uviedli, že horí garáž. Tou najpodstatnejšou informáciou však bolo, že v garáží sa nabíjal elektromobil. Prvotný prieskum hasičov túto informáciu potvrdil, pričom v čase ich príchodu už majiteľ stihol odpojiť celý dom od prívodu elektrickej energie.

Hasiči všetko ešte raz skontrolovali a overili, či je elektromobil skutočne odpojený od siete. Keď sa prúdom vody v čase 5:16 podarilo požiar dostať pod kontrolu, hasiči elektromobil vytiahli von z garáže a skontrolovali, či sa požiar nestihol rozšíriť aj do domu.

HZS Jihočeského kraje

Aby nedošlo k opätovnému vznieteniu, elektromobil bol neustále ochladzovaný a teplota kontrolovaná termokamerou. Pre lepší prístup a kontrolu bol zároveň zdvihnutý do výšky pomocou žeriavu. Samozrejme, preverovaná bola teplota najmä v oblastiach, kde sú umiestnené batérie.

Keďže išlo o požiar elektrického vozidla, na miesto bol povolaný aj špeciálny kontajner určený na hasenie elektromobilov zo stanice Mladá Boleslav, ktorý však napokon pri hasení nebol využitý.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP