Čínsku automobilku NIO rozhodne môžeme nazvať revolučnou, vo svete elektromobility sa jej podarilo presadiť prístup, ktorý skúšala aj Tesla, no neúspešne. Reč je o staniciach na výmenu batérií, ktoré na domácom trhu zožali obrovský úspech. NIO s nimi chce expandovať aj do Európy, a preto v Maďarsku stavia svoju prvú fabriku mimo Číny, kde sa budú stanice vyrábať a servisovať, píše CnEVpost.

Túto fantastickú správu iba včera oznámil maďarský Minister zahraničných vecí a obchodu, Péter Szijjártó spolu s viceprezidentom európskeho vedenia automobilky NIO,  Zhangom Hui.

Výstavba fabriky bude veľmi rýchla a prvé kusy výmenných staníc pre Európy by z linky mohli schádzať už v septembri tohto roka. Vďaka staniciam na výmenu batérií tak môže byť „dobitie“ plnej batérie ešte rýchlejšie ako tankovanie plnej nádrže do spaľováku.

Výmena trvá tri minúty

Čínsky startup NIO je aktuálne ôsmou najhodnotnejšou automobilkou na svete. Obrovský úspech im bezpochyby priniesla úplne odlišná stratégia týkajúca sa elektromobility, než majú všetky ostatné automobilky.

Reč je o staniciach na výmenu batérií. Miesto zdĺhavého nabíjania elektromobilu ti automatický systém vymení celú vybitú batériu za plne nabitú a to všetko do pár minút.

V Maďarsku sa bude vyrábať najmodernejšia druhá generácia stanice na výmenu batérií. Autonómnu výmenu na stanici novej generácie zabezpečuje až 239 senzorov, ktoré komunikujú cez 4 cloudové systémy. Výmena batérie sa dá jednoducho spustiť jedným kliknutím a pasažieri pri tom ani nemusia opustiť vozidlo.

Nová stanica navyše dokáže vykonať až 312 výmen za deň, čo je trikrát viac, než pri predchádzajúcej generácii. Stanica disponuje celkovo 14 slotmi pre batérie a trinástimi batériami, ktoré sa priebežne nabíjajú. Jedna výmena v prepočte trvá 4,6 minúty, avšak tento čas je počítaný aj s autonómnym zaparkovaním a vyparkovaním vozidla.

Batéria sa prenajíma za mesačný či ročný poplatok

Donedávna mali zákazníci možnosť vybaviť svoje autá značky NIO batériami s kapacitou 70 kWh alebo 84 kWh. Teraz sa k týmto dvom pridáva aj 100 kWh jednotka. Vozidlo by s plnou 100 kWh batériou malo prejsť na jedno nabitie 615 km podľa čínskej normy NEDC, udáva automobilka na svojom webe.

NIO totiž zákazníkom umožňuje kúpiť auto „bez batérií“ a za batérie následne môže zákazník platiť mesačný alebo ročný poplatok. V prípade, že zákazník jazdí prevažne v meste, stačí mu aj najmenšia 70 kWh batéria za 125 € mesačne.

Expanzia do Európy pokračuje

Čínska automobilka NIO už svoju európsku premiéru zažila v Nórsku. Spoločnosť následne plánovala expanziu aj na nemecký trh, no analytik Deutsche Bank, Edison Yu, sa na Twitteri preriekol. Uplynulé dni sa totiž zhováral s finančným riaditeľom NIO, Stevenom Fengom, ktorý mu prezradil, že čínska automobilka expanduje rovno na štyri nové trhy.

NIO

Yu zrejme prezradil niečo, čo nemal, pretože tweet s touto hodnotnou informáciou po krátkej chvíli zmazal. Pozorným sledovateľom však príspevok neunikol, a tak sme sa dozvedeli, že neskôr v tomto roku NIO expanduje okrem Nemecka aj do Holandska, Dánska a Švédska.

Čo sa týka ponuky elektromobilov, spočiatku bude skromnejšia a automobilka začne na týchto trhoch predávať model ET7. Luxusný elektrický sedan je však to najlepšie, čo spoločnosť aktuálne má a na vybraných trhoch rozhodne nie je núdza o potenciálnych majetných zákazníkov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú