Klinických testov na ľuďoch sa po dekádach čakania a nádeje dostal špeciálny vírus, ktorý má úplne zmeniť modernú medicínu a zdravie celého ľudstva. Ako totiž informuje City of Hope, tento vírus je onkolytický, teda dokáže zabíjať rakovinové bunky a má obrovský potenciál.

Znamená to koniec rakoviny?

Nové liečivo dostalo názov CF33-hNIS, je však oveľa známejšie pod názvom Vaxinia a jedná sa o onkolytický vírus schopný selektívne napádať a následne zabíjať rakovinové bunky, pričom tie zdravé obchádza. V skutočnosti ide o vírus kiahní, ktorý sa podarilo vedcom modifikovať do požadovanej podoby na liečenie jedného z najzávažnejších ochorení ľudského pokolenia.

Predchádzajúci výskum podľa portálu ScienceAlert dokázal, že dokáže vírus Vaxinia využiť imunitný systém na lov a následné zneškodnenie rakovinových buniek. Po prvý raz sa však dostalo testovanie aj k ľuďom pod záštitou City of Hope, centra pre dohľad a výskum rakoviny v Los Angeles a austrálskej spoločnosti Imugene.

Anne Weston, Francis Crick Institute

Prvým krokom k odomknutiu plného potenciálu tohto liečiva je dokázanie bezpečnosti pre ľudských pacientov, pričom prvé klinické testovanie je zamerané práve na bezpečnosť a toleranciu tohto lieku. Očakáva sa navyše, že sa týchto testov zúčastní až 100 pacientov s metastatickými alebo pokročilými nádormi, ktorí v minulosti vyskúšali aspoň dve formy štandardného liečenia.

Zásadný pokrok

K pokroku v liečbe rakoviny sa veda v posledných rokoch približuje čoraz častejšie. Nedávno vedci prišli na to, že úspešnou kombináciou liečiv je aj nivolumab a ipilimumab, ktoré dokázali znížiť veľkosť nádorov dokonca aj u nevyliečiteľných pacientov s rakovinou v oblasti hlavy a krku.

Začnú zľahka

Prví pacienti dostanú len malé dávky CF33-hNIS, aby dokázali vedci posúdiť jej bezpečnosť. Ak dospejú k záveru, že je Vaxinia bezpečná, prejdú k testovaniu kompatibility s ďalšími liečivami, ktoré sú používané počas rakovinových imunoterapií.

Vaxinia produkuje proteín hNIS, ktorý vedcom umožňuje zobrazovať a monitorovať množenie vírusu, pričom zároveň poskytuje ďalšiu formu boja proti rakovinovým bunkám. Skladá sa totiž zo sodíka a rádioaktívneho jódu, píše Interesting Engineering. Výskumný tím však musí v tejto prvotnej testovacej fáze monitorovať nielen frekvenciu a silu vedľajších príznakov, ale tiež stav pacientov počas postupného zosilňovania dávok.

federcap/freepik

V prípade úspechu pôjde o zásadnú zmenu v boji proti rakovine, ktorá postihuje značnú časť ľudstva. Podľa vedcov sa jedná o veľmi silný liek, ktorý je schopný „verbovať“ a aktivovať imunitné bunky. Vírus je zároveň modifikovaný tak, aby v budúcnosti okamžite zničil také rakovinové bunky, proti ktorým už bojoval.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú