Európska vesmírna agentúra (ESA) chce posielať  astronautov do vesmíru na svojich vlastných raketách. Pre Európanov sa tým môže rodiť nová éra vesmírneho prieskumu.

O sebe však dalo vedieť aj Rusko, ktoré ponúka svoje Sojuzy a tvrdí, že vďaka nim môžeme ušetriť miliardy, informuje Ars Technica.

Nemá ďaleko od absolútneho nezmyslu

Ako sa ukázalo, Európa chce, aby mala ESA schopnosť sama vynášať do vesmíru náklad a posádku bez toho, aby bola závislá od iných krajín. Momentálne sú európske krajiny závislé od Spojených štátov a ich súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá dokáže ako jediná, okrem Ruska a Číny, vyniesť na Medzinárodnú vesmírnu stanicu astronautov.

Riešenie za Rusko neponúkol nik iný, než Dmitrij Rogozin – riaditeľ Roskosmu. Podľa neho je skvelý nápad použiť ich rakety a kozmické lode Sojuz, ktoré sú spoľahlivé, dobre odskúšané a lietať môžu z francúzskeho kozmodrómu v Kourou.

Tento “geniálny” nápad z hlavy človeka, podľa ktorého sú rakety so schopnosťou opakovaného použitia nevýhodné, však nerieši ten hlavný problém – závislosť na inej krajine.

Roscosmos

Čosi také preto nedáva zmysel a obzvlášť neprichádza do úvahy ani vzhľadom na súčasnú geopolitickú situáciu a prebiehajúcu krízu na Ukrajine, ktorá  naďalej eskaluje.

Prečo nie rovno SpaceX?

Pre Európu by bolo navyše nelogické kupovať si celé rakety a kozmické lode od Ruska, keď má dobré vzťahy so Spojenými štátmi a firmou SpaceX, ktorá pýta za jedno sedadlo v kozmickej lodi Crew Dragon menej, než Rusko za miestenku v Sojuze, pričom jedným z dôvodov je práve možnosť opakovaného použitia rakety aj samotnej kapsuly.

Crew Dragon navyše unesie až štyroch astronautov a o niečo ťažší náklad, rezervácia celých misií zo strany Európy je však nepravdepodobná.

Ako totiž informuje SPACE, Európska vesmírna agentúra chce naozaj vybudovať infraštruktúru potrebnú pre transport vlastných astronautov a môže sa dokonca jednať aj o stroje, ktoré zvládnu misie na Mesiac či dokonca na Mars.

SpaceX

ESA je totiž súčasťou pripravovaného lunárneho programu Artemis, zatiaľ sa však spolieha len na to, že jej astronautov k Lune raz odvezie americká raketa SLS. V jej prípade pritom mnohí pochybujú, že poletí viac než 2-krát. Problém s najväčšou pravdepodobnosťou vyrieši raketa novej generácie Starship, no je možné, že v budúcnosti uvidíme medzi kozmickou špičkou aj Európu s vlastnými kozmickými loďami.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú