Aj keď sa už miestami zdá boj proti nebezpečnej klimatickej zmene ako márny, stále sa nájde zopár megaprojektov, ktoré majú obrovský potenciál. Jedným z nich je aj doteraz najväčší projekt čistej energie na svete, ktorý má prepojiť dva kontinenty a zásobovať jednu z najmenej ekologických krajín elektrickou energiou z obnoviteľných zdrojov, informuje New Atlas.

Splní Singapur klimatické ciele?

Nedávno vyplávala na povrch správa, že na celej Zemi je len jedna jediná krajina, ktorá je na ceste k splneniu klimatických cieľov v rámci Parížskej dohody – tou je Gambia.

Z piatich úrovní hodnotenia kompatibility krajín s Parížskou dohodou skončil Singapur na úplne poslednej priečke, spolu s krajinami ako je Rusko, Saudská Arábia, Irán a Thajsko. Pri prechádzke čistými ulicami tejto malinkej krajiny, ktorá pozostáva z jediného veľkomesta, človek na takúto hrozivú štatistiku nepomyslí.

Sun Cable

V snahe vymaniť sa z klimatickej nočnej mory však zrejme začína Singapur konať a svedčí o tom aj plán, ktorý prinesie doteraz najväčší projekt zameraný na obnoviteľné zdroje. Jeho cena sa vyšplhala na vyše 30 miliárd austrálskych dolárov, teda takmer 19 miliárd eur, píše Sun Cable.

Spojí Austráliu a Singapur

Cieľom projektu je vybudovanie masívnej infraštruktúry v podobe solárnej farmy bezprecedentnej veľkosti v Austrálii a jej spojenie so Singapurom na vzdialenosť 4 200 km pomocou podmorských káblov.

Obrovská solárna farma vyrastie na severe Austrálie, kde je dostatok miesta a slnečného počasia. Systém chcú spustiť v roku 2027 a zásadne pomôže v boji proti klimatickým zmenám. Ročne totiž zredukuje emisie o 11,5 miliónov ton CO2, čo je ekvivalent odstránenia 2,5 milióna áut z ciest.

Jason Goh/Pixabay

Samotná solárna farma má pritom dosiahnuť rozlohu 120 km2, čo je takmer polovica rozlohy Košíc. Táto elektráreň dokáže vyprodukovať 17 až 20 GW elektrickej energie (počas špičky) – pre porovnanie, jadrová elektráreň Mochovce momentálne produkuje 1 GW. Rozdiel je samozrejme ten, výkon jadrovej elektrárne je stály (okrem odstávky počas údržby), kým solárna farma produkuje energiu len počas dňa.

Najväčšia batéria na svete

Najväčší projekt solárnej energia samozrejme potrebuje aj najväčšie úložisko energie. Tou sa stane gigantická sieť batérií, ktorá dokáže uložiť až do 42 GWh elektrickej energie. To je dosť na zásobovanie priemernej domácnosti s elektrickým vykurovaním a ohrevom teplej vody na vyše 10 000 rokov.

Lepšie povedané, približne 10 000 takýchto domácností na celý rok alebo asi 550 000 na týždeň. To sú však čísla platiace pre slovenské domácnosti a spotreba v husto osídlenom Singapure je zásadne odlišná.

Tesla

Úložisko elektrickej energie tak až 10-násobne prekoná doterajšieho držiteľa rekordu, ktorý sa nachádza v Indii. Snáď sa úložisku vyhne podobným požiarom, akému bola nedávno vystavená stacionárna batéria Tesla, ktorú nevedeli uhasiť. Projekt vedie firma Sun Cable, ktorá vznikla v roku 2018.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú