Vedci hľadali temnú hmotu, výsledky štúdie ich však zaskočili. Ak je toto naozaj temná energia, môže to zásadne zmeniť všetky naše modely a chápanie vesmíru, informuje Interesting Engineering. Obstoja ich poznatky a staneme sa svedkami úplne prvej priamej detekcie temnej energie?

Najväčšie podzemné laboratórium

Za detekciu je zodpovedný experiment XENON1T, ktorý sa nachádza v Laboratori Nazionali del Gran Sasso, najväčšom podzemnom výskumnom centre na svete v Taliansku. Detektor je umiestnený hlboko pod zemou a obsahuje až 3200 kg extrémne čistého xenónu a jeho úlohou je výskum temnej hmoty.

V dátach experimentu vedci našli anomáliu, ktorú sa následne snažili vysvetliť. Vyvinuli preto fyzikálny model, pomocou ktorého zisťovali, či môže experimentom zachytené signály produkovať práve temná energia, píšu vo svojej štúdii.

Detektor XENON1T. Zdroj: xenon1t.org

Vďaka tomuto modelu si teraz vedci myslia, že môžu skutočne pochádzať z častíc temnej energie, a to dokonca priamo z nášho Slnka. Konkrétne z oblastí s veľmi silným magnetickým poľom. Temná energia je pritom zodpovedná za stále sa zrýchľujúce rozpínanie vesmíru a takýto objav je pre vedu nesmierne dôležitý.

Výsledky je potrebné overiť

Vedci sa však vyjadrili, že ďalším krokom sú nezávislé experimenty, ktoré pomôžu tento objav potvrdiť. Ide o dôležitý výskum aj kvôli tomu, že až 27 % vesmíru tvorí temná hmota a takmer 70 % je ovládaných temnou energiou.

Nový model a upravené výpočty naznačujú, že aj experimenty určené na detegovanie temnej hmoty dokážu registrovať aj temnú energiu, informuje univerzita Cambridge. „Ak by XENON1T niečo také skutočne videl, očakávali by ste, že to zvládnu aj budúce experimenty, avšak oveľa zreteľnejšie,“ vyjadril sa Luca Visinelli, spoluautor štúdie.

XENON Collaboration

Budúcimi experimentami Visinelli myslel okrem vylepšení, ktoré sa pre XENON1T chystajú, aj LUX-Zeplin v USA alebo PandaX-xT v Číne. Z rovnakého výskumného centra, v ktorom sa nachádza aj XENON1T, pochádza aj experiment XEON.

Jeho úlohou je tiež výskum temnej hmoty, nedávno však vedci vďaka nemu objavili náznaky úplne novej častice. V prípade jej potvrdenia dôjde k úplnej revolúcii štandardného modelu elementárnych častíc.

Ye group/Baxley/JILA

V hľadaní temnej hmoty môžu podľa Interesting Engineering pomôcť aj extrémne presné hodiny, ktoré zostrojili vedci v Japonsku. Ich špičkový mechanizmus sa za 15 miliárd rokov neoneskorí ani len o jedinú sekundu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú