RECENZIA: Inovatívnejší ako Apple, na masy Slovákov to ale nestačí. Takýto je Samsung Galaxy Z Fold 3
+ Kvalitne spracovaná konštrukcia a pevný pánt
+ Odolnejší vnútorný displej
+ Podpora pera S Pen
+ 120 Hz displeje
+ Fotoaparát
- Kratšia výdrž batérie
- Hmotnosť a nižší komfort pri používaní
- Nepraktické púzdro pre S Pen
- Stále vysoká cena
- Otrasná kvalita fotiek vnútorného selfie fotoaparátu pod displejom
Samsung Galaxy Z Fold 3 predstavuje vlastnú evolúciu minuloročného predchodcu, voči ktorému napráva viacero nedostatkov a prináša naopak vylepšenia na správnych miestach. Vnútorný displej je teraz odolnejší, vonkajší zasa už podporuje 120 Hz obnovovaciu frekvenciu. Fotoaparáty sú rovnako skvelé ako vlani, no zmenšila sa batéria. Po výkonovej stránke ide o prvotriednu vlajkovú loď, ktorá teraz podporuje aj ikonický S Pen. Trápi ju však zopár nedostatkov, ktoré kazia celkový dojem z používania tak drahého zariadenia.
Kórejský Samsung sa korunoval kráľom segmentu skladacích smartfónov, kde už po tretí rok pravidelne predstavuje svoje najinovatívnejšie modely. A hoci sa konkurencia snažila remizovať, na tempo tohto giganta sa nechytá. Tento rok sme sa dočkali už tretej iterácie vyklápacieho modelu Galaxy Z Flip 3, ktorý sme zhodnotili v našej predošlej recenzii.
„Skladačka“ ako žiadna iná
Otvárací mechanizmus na spôsob knihy je už tradičným znakom línie Galaxy Z Fold, ktorá síce nezačala príliš dobre, no neskôr sa z nej vyvinula séria smartfónov, aká nemá na trhu obdoby. To platí aj pre najnovší Galaxy Z Fold 3, ktorý si zachoval prvky svojho predchodcu, no vlastnosťami sa doťahuje na ešte vyššiu ligu.
Po dizajnovej stránke sa toho ale príliš nezmenilo. Samotný smartfón je skoro rovnako veľký, no o niečo ľahší ako pred rokom. Na praktické držanie v jednej ruke to rozhodne nie je, no s tým sa ani nepočíta. Táto novinka oproti vlaňajšiemu modelu schudla o 11 gramov na 271 gramov a na hrúbke jej v rozloženom stave ubudlo iba pol milimetra.
Držanie v dlani stále vyžaduje istú mieru „akrobacie“. Smartfón je so zatvorenou konštrukciou úzky a vysoký. S jeho stále vysokou hmotnosťou a hrúbkou tak nie je držanie v jednej ruke príliš komfortné a na ovládanie vysokého 6,2“ displeja jedným prstom som mohol hneď zabudnúť. Podobne ako vlani.
Krivky konštrukcie však prešli miernymi úpravami, pôsobia uhladene, nie však príliš zaujímavo. V najpevnejšej konštrukcii z hliníka, akú kedy Samsung vyrobil, došlo k zmenšeniu uloženia zadnej trojice fotoaparátov, ktoré už nie je tak obrovské, ako si ho pamätáme z minulého roka a modelu Galaxy Note 20 Ultra. Ostatné prvky sa takmer nezmenili.
Mriežky reproduktorov sú na rovnakom mieste, no narástli do šírky. Na vrchnej strane pribudli ďalšie mikrofóny a bočná línia rámiku konštrukcie, ktorá oddeľovala sklo od hliníka, je teraz preč. Boky zariadenia pôsobia jednoliato. Otváranie je rovnaké a s pevným pántom dáva smartfón najavo, že používateľ drží v ruke kus vyspelej techniky.
Po roztvorení ma čakal pohľad na obrovský 7,6“ panel, ktorý je tentokrát ešte o čosi odolnejší ako vlani. Samsung tu využil odolnejšiu ochrannú vrstvu a navyše sa snažil dobehnúť konkurenciu ukrytím vnútorného selfie fotoaparátu. Ako veľmi bolo toto riešenie nešťastné si povieme neskôr. Ten vonkajší je stále viditeľný.
Celkovo na mňa Galaxy Z Fold 3 nespravil v porovnaní s minuloročným modelom zásadne rozdielny dojem, práve naopak, svojou podobnosťou ma presvedčil, že je skôr iba jeho vylepšeným nástupcom, ktorý prešiel vlastnou evolúciou.
Ešte odolnejší ohybný displej
Už v úvode som načrtol, že používanie tohto smartfónu nie je príliš komfortné v prípade, ak sa niekto snaží rýchlo odpísať na správy pomocou vonkajšieho displeja. Vysoký 6,2“ Dynamic AMOLED 2X panel s pomerom strán 25:9 síce vojde do dlane pohodlne, no napriek tomu je pre plnohodnotné používanie potrebné používať obe ruky. Už len kvôli hmotnosti zariadenia.
Vonkajší displej je tentokrát vybavený aj podporou 120 Hz obnovovacej frekvencie. Mierne sa zmenilo aj rozlíšenie, no doslova len o zopár málo pixelov. V porovnaní s vlaňajším displejom Galaxy Z Fold 2, ktorý ponúkal vonkajší 60 Hz panel o rozlíšení 816 x 2260 nájdeme v jeho nástupcovi displej s rozlíšením 832 x 2268 pixelov.
Nič, čo by si oko bežného používateľa všimlo. A na vrchu skrýva rovnakú dieru pre predný fotoaparát. Tento displej je tak predurčený len na rýchle vybavenie správ, no znova raz musím podotknúť, že písanie na klávesnici na tak úzkom displeji nie je vôbec presné, hoci je pomerne komfortné a zvládol som to aj jedným prstom.
Podobné pocity vo mne vyvolával aj vnútorný 7,6“ ohybný panel Dynamic AMOLED 2X, ktorý znova podporuje 120 Hz obnovovaciu frekvenciu, HDR10+ a poskytuje nezmenené rozlíšenie 1768 x 2208 pixelov.
Opäť raz sa dostalo na skvelý a plynulý obraz so sýtymi farbami, ktorý osloví aj najnáročnejších. Práve tento displej je však predurčený pre komplexné používanie smartfónu a „ťažký“ multitasking s viacerými oknami aplikácií. Veľkosťou má na to všetky predpoklady a tento rok to vyrovnáva aj odolnosťou.
Nová, odolnejšia PET vrstva nie je na pocit tak „mäkká“ ako vlani a bez problémov som tak mohol na tomto obrom displeji používať všetky aplikácie a hry aj spôsobom, pri ktorom by som sa nebál, že ho poškriabem. Za celý čas môjho testovania som na vnútornej obrazovke nebadal ani len najmenší škrabanec. To, že je hlavný displej magnetom na odtlačky, ale nemusím už zrejme pripomínať.
Obe obrazovky sú dobre čitateľné aj na priamom svetle, no vnútorný panel má napriek maximálnemu jasu 1200 nitov určitú nevýhodu – silné odlesky, ktoré komplikujú pozeranie a čítanie obsahu za slnečného dňa.
Stále navyše nezmizol ani ten kritizovaný prehyb ohybného displeja v strede, no z mojich skúseností viem, že sa s tým dá naučiť žiť a po chvíli používania som si na to opäť zvykol. Neprekážalo mi to ani pri hraní hier či sledovaní filmov alebo písaní perom S Pen.
Najväčšou zmenou na vnútornej strane je schovaný selfie fotoaparát, ktorý sa tentoraz ocitol pod displejom. Samsung sa týmto krokom snažil dobehnúť konkurenciu od Xiaomi a iných čínskych výrobcov, no úprimne, príliš sa mu to nevydarilo.
„Neviditeľný“ objektív selfie fotoaparátu prekrýva vrstva riedkych pixelov, ktoré majú ukrývať jeho tvar pri používaní aplikácií a naopak ho zviditeľnia pri fotení selfíčok. Napriek snahe výrobcu je vnútorný selfie fotoaparát stále svojim spôsobom viditeľný, i keď nie v takej miere ako vlani. Osobne vnímam túto zmenu za absolútne zbytočnú a neprináša žiadnu pridanú hodnotu, práve naopak. Zásadným spôsobom ovplyvnila kvalitu fotiek.
Výkonu má na rozdávanie
Než sa ale dostanem k schopnostiam fotoaparátu, nesmiem obísť hardvérovú výbavu, ktorá je znova hodná tej najlepšej vlajkovej lode. Podobne ako pri Galaxy Z Flip 3, aj pri Galaxy Z Fold 3 Samsung zahodil svoj vlastný procesor Exynos a priniesol aj pre Európu žiadaný Snapdragon 888 s 8 jadrami, ktorý pri používaní spolupracuje s 12 GB operačnou pamäťou RAM.
Takto veľkú RAMku nájdeme už aj v základnej konfigurácii s 256 GB rýchlou vnútornou pamäťou typu UFS 3.1. Vyšším variantom je potom už len verzia s 512 GB vnútornou pamäťou. K výkonu procesora sa pridáva aj grafický výkon, ktorý zabezpečuje GPU Adreno 660. Grafický akcelerátor v tejto lige už ako obyčajne zvláda všetky náročné grafické úlohy, ale i hranie najnáročnejších hier.
Výkonom teda Galaxy Z Fold 3 očarí každého používateľa, ktorý si rýchlo zvykne na bleskové reakcie systému bez zaváhania. Koniec koncov, poriadnu nádielku výkonu potrebuje aj pre perfektný multitasking, pri ktorom zvláda používanie hneď niekoľkých aplikácií súčasne.
Výsledky benchmarkových testov:
- Antutu (v9): 750 304 bodov
- Geekbench (single-core): 596
- Geelbench (multi-core): 2156
- PCMark (Work 3.0): 13 498 bodov
- 3D Mark (Wild Life Extreme): 1490 bodov
Systém dopláca na slabú optimalizáciu aplikácií
Práve silný multitasking je hlavným lákadlom tohto kúsku, ktorý chce prilákať najnáročnejších používateľov. S novým Androidom 11 a vylepšeným prostredím OneUI 3.1.1 prináša systém viacero užitočných funkcií, ktoré som ocenil napríklad pri písaní poznámok, ale i fotografovaní.
Už samotná podpora pera S Pen Fold Edition je pre Galaxy Z Fold 3 obrovskou pridanou hodnotou. O tom, či za to stálo zrušenie celej línie Galaxy Note, nebudem polemizovať. Podpora pera je tak prvýkrát aj v skladacom smartfóne a je perfektná. Písanie pôsobí prirodzene a hrot pera sa po ohybnom displeji kĺže akurát tak, ako má. Dokonca mi takéto písanie prišlo lepšie ako písanie po tvrdom skle naposledy na displeji v Galaxy Note 20 Ultra.
Poznámky sa mi písali veľmi príjemne a s pridaným tlačidlom bolo takéto zaznamenávanie pomerne komfortné. K dispozícii som mal ale verziu pera Fold Edition, ktorá nepodporuje žiadne vzdušné gestá a slúži výlučne na písanie po hlavnom ohybnom displeji.
Na písanie po vonkajšom paneli som ho využiť nemohol. Škoda, pretože, ak si v rýchlosti chce používateľ zapísať nejaké poznámky, musí predsa len otvoriť tú veľkú konštrukciu a smartfón pevne držať v rukách, ideálne ho mať položený niekde na stole. A to za pochodu nie je vždy možné.
Samotné pero S Pen Fold Edition však dokáže podporovať písanie rýchlych poznámok, taktiež prevádza rukopis vo vyhľadávacích poliach na text a jeho podržaním nad obrazovkou je možné zobraziť ukážky textov alebo fotiek.
Kvôli skladacej konštrukcii tu zároveň nechýbajú možnosti pre Flex mode, v ktorom sa obrazovka rozdeľuje na dve časti. Badať je to napríklad pri takom fotoaparáte, kedy je náhľad zobrazený v jednej časti hlavného displeja a ovládacie prvky v tej druhej.
Podobne podporuje flexibilný režim aj taký YouTube a zapnúť sa dá aj pri Facebooku či Messengeri, kedy ale zobrazí iba základné možnosti pre úpravu jasu, vytvorenie snímky obrazovky alebo rýchle stiahnutie notifikačného panela.
Netflix a mnohé ďalšie aplikácie tento režim nepodporujú, čo je však škoda. Pri položení smartfónu v ohnutom režime by sa týmto spôsobom dali pohodlne sledovať seriály a filmy.
Stále som však narážal aj na mnohé nedostatky. Android a obzvlášť samotné aplikácie stále nie sú prispôsobené pre takýto druh ohybných smartfónov, čo je badať pri každodennom používaní. Instagram sa stále nevie prispôsobiť veľkej obrazovke, Facebook rozťahuje obsah a orezáva ho, aby vnútorný displej vyplnil. Podobné problémy sú aj pri iných aplikáciách tretích strán.
Prechod pri používanie aplikácie na vnútornom a vonkajšom displeji sa stále nezaobíde bez častých reštartov aplikácií. V jednom prípade sa mi stalo, že systém po minimalizovaní YouTube na veľkej obrazovke dokonca prehrával obsah na pozadí aj bez toho, aby zobrazoval prostredie aplikácie, čo ma nútilo iba k reštartu zariadenia.
Tieto a zopár ďalších nedostatkov tak kazí celkový dojem z používania tak drahého smartfónu, u ktorého by malo byť všetko bez najmenšej chybičky. Tu nesie vinu za optimalizáciu Google a vývojári aplikácií, ktorí, na rozdiel od Samsungu, s ohybnými smartfónmi stále príliš nepočítajú.
Fotoaparát sa nezmenil, je stále rovnako skvelý
Samsung sa zjavne tento rok fotoaparátmi svojej najdrahšej vlajkovej lode vôbec netrápil. Rovnako ako v prípade Galaxy Z Flip 3 totižto aj v Galaxy Z Fold 3 ponechal zostavu 3 hlavných fotoaparátov z minuloročného modelu a rovnako tak spravil aj v prípade prednej selfie kamery vo vonkajšom displeji. Stále tak na týchto miestach nájdeme rovnaké objektívy so snímačmi o rovnakom rozlíšení, ktoré sú však mimoriadne schopné a dokážu vytvoriť kvalitné zábery za každých podmienok.
Opäť tak len pripomeniem, že hlavnú trojicu fotoaparátov tvorí primárny 12 Mpx širokouhlý fotoaparát s nižšou clonou f/1.8, 26 mm ohniskovou vzdialenosťou, 1/1,76“ snímačom a podporou Dual Pixel PDAF, spolu s optickou stabilizáciou obrazu.
Druhým fotoaparátom je teleobjektív s 12 Mpx snímačom, s ohniskovou vzdialenosťou 52 mm, clonou f/2.4, 1/3,6“ snímačom, PDAF a optickou stabilizáciou či 2-násobným optickým zoomom. Do tretice tu je ultraširokouhlý objektív rovnako s 12 Mpx snímačom, clonou f/2.2, ohniskovou vzdialenosťou 12 mm a 123° uhlom záberu. Prednou selfie kamerou vo vonkajšom displeji je 10 Mpx ultraširokouhlý fotoaparát.
Všetky menované fotoaparáty možno pokladať za prémiové, ich výstupy sú totiž hodné vlajkovej lode. Za svetla odvádza hlavný fotoaparát skvelý kus práce a vytvára farbami nasýtené a ostré snímky, ktoré nestrácajú príliš detailov ani po priblížení.
Podobne dobre si vedie aj teleobjektív s 2-násobným optickým priblížením. Trochu iná situácia ale platí pri ultraširokouhlom objektíve, ktorý síce vytvára taktiež skvelé zábery, avšak už s nižšou ostrosťou a menšími detailmi.
Hlavný objektív vs. Ultraširokouhlý objektív
[twenty20 img1=“295937″ img2=“295936″ offset=“0.5″]
Hlavný objektív vs. 2-násobný optický zoom
[twenty20 img1=“295943″ img2=“295941″ offset=“0.5″]
Klasický režim vs. Portrétový režim
[twenty20 img1=“295947″ img2=“295979″ offset=“0.5″]
Všetko testovacie fotografie nájdeš na tomto odkaze.
Na fotky navyše „útočí“ aj veľmi silný postprocessing Samsungu, ktorý fotografie značne upraví tak, aby lahodili oku na Instagrame a neraz sa mu podarí prestreliť aj sýtosť farieb. Spracovanie fotografií po ich vytvorení je skutočne výrazné a algoritmy tak ešte chvíľu po fotení pracujú na vylepšení snímok. Tento rok som mal pocit, že Samsung zmazal softvérom nedostatky vlaňajšieho modelu a dotiahol tak fotografovanie na ešte o čosi lepšiu úroveň aj pri rovnakom hardvéri.
Svoje kvality fotoaparáty dokazujú aj pri natáčaní videa, ktoré je s optickou stabilizáciou nielen skvelo stabilné, ale vďaka nahrávaniu 4K pri 60 fps aj poriadne ostré a plynulé. Jeden by mohol oponovať, že tu chýba podpora 8K videa ako v Galaxy S21 Ultra. Áno, 8K tu chýba, ale len extrémne úzkej skupine používateľov.
Osobne to stále považujem za zbytočný „prežitok“, ktorý si pri 24 fps aj tak používateľ nevychutná na FullHD obrazovke smartfónu alebo 4K monitore. 4K je aktuálne zlatou strednou cestou a Galaxy Z Fold 3 to zvláda na výbornú.
Obdobne to platí aj pre nižšie rozlíšenie vo FullHD pri 60 fps. K dispozícii je aj Super stabilný režim od Samsungu, no ten funguje len pri FullHD kvalite a 30 fps, čo značne znižuje výsledné zábery, no tie sú ešte o čosi stabilnejšie.
Hlavný objektív v noci vs. Ultraširokouhlý objektív v noci
[twenty20 img1=“295949″ img2=“295951″ offset=“0.5″]
Hlavný objektív v noci vs. Teleobjektív v noci
[twenty20 img1=“295949″ img2=“295950″ offset=“0.5″]
Automatický vs. Maximálny nočný režim
[twenty20 img1=“295959″ img2=“295960″ offset=“0.5″]
V noci sa potom s nočným režimom dejú malé „zázraky“. Okrem toho, že nedostatok svetla dokáže vycítiť aj Optimalizátor scén, ktorý funguje aj za dňa, je možné nastaviť nočný režim manuálne na skoro 30 sekúnd.
Pri najvyššom nočnom režime však dokáže snímač poňať ešte viac svetla a dodať skutočne kvalitnú nočnú fotografiu aj v miestach so svetelným smogom, ktorá má na prekvapenie aj dostatok ostrosti aj detailov. To platí iba pre hlavný širokouhlý objektív, ktorý to zvláda najlepšie. Naopak, taký teleobjektív s najvyššou clonou si v noci nevie dať príliš rady s nedostatkom svetla. Platí to aj v prípade videa.
Nakoniec som si však nechal tú „inováciu“, ktorou sa Samsung tak chválil. Je ňou vnútorný selfie fotoaparát skrytý pod ohybným panelom, ktorý už ale nie je ani 10 Mpx ako vlani. Tento rok dostal do vienka iba 4 Mpx snímač a úprimne povedané, podáva otrasné výsledky, za ktoré by sa mohol hanbiť aj model nižšej cenovej kategórie.
Osobne som od takéhoto riešenia neočakával zázraky, predsa len displej nad objektívom je značná „prekážka“, no výsledne zábery ma pri tak drahej vlajkovej lodi poriadne prekvapili. Pripomenuli mi totiž začiatky fotoaparátov v smartfónoch.
Pri náhľade zo selfie fotoaparátu pri fotení som mal pocit, ako by sa smartfón vrátil kvalitou fotografie minimálne o 5 rokov späť. Obraz pôsobí zahmlene, je neostrý a má extrémne zlé detaily. Jednoznačne tento selfie fotoaparát hodnotím ako veľmi zlé rozhodnutie výrobcu upútať pozornosť, no za cenu, ktorú mu pri smartfóne za 1799 € neodpustí žiaden používateľ.
Samsung mohol pokojne využiť minuloročný fotoaparát v diere displeja, aspoň by zachoval slušnú kvalitu fotiek. „Skrytý“ fotoaparát navyše ani nie je tak neviditeľný, ako by som si bol myslel. Stále je totiž viditeľná oblasť displeja, kde je výrazne menej pixelov kvôli priepustnosti svetla.
Pri používaní som síce ani nevnímal, že tam nejaký predný fotoaparát je, no tento pocit som mal aj pri klasickom selfie fotoaparáte s dierou v displeji. Žiadne veľké „haló“ sa tak pri ukrytom selfie foťáku pod displejom nekoná a po pár fotkách čaká na používateľa iba sklamanie, ktoré sa drastickým zásahom snaží napraviť postprocessing. Nech sa softvér snaží ako len chce, výsledku vôbec nepomáha. Za mňa teda dávam v tomto prípade veľký palec dole.
Batéria zvládne aj 2 dni
Keď Galaxy Z Fold 3 schudol na hrúbke konštrukcie, muselo sa to niekde odraziť. Tentokrát si to odniesla samotná batéria, ktorá je o 100 mAh menšia ako vlani a dosahuje celkovú maximálnu kapacitu 4400 mAh. To aj napriek tomu, že tento rok musí napájať hneď dva 120 Hz displeje (120 Hz nedosahujú trvalo) a ešte výkonnejší procesor.
Netreba byť skúseným používateľom, aby si hneď vedel, že s výdržou tohto kúsku to nebude veľká sláva. Na prekvapenie to ale nie je ani zlé a na jedno nabitie zvládne smartfón vydržať aj celý pracovný deň pri priemernom vyťažení a rozumnom využívaní kombinácie vonkajšieho a vnútorného displeja. Pri vyššom zaťažení klesá energia batérie rýchlejšie a treba počítať s tým, že ku večeru sa nabíjaniu nevyhneš.
Pokiaľ som však smartfónu príliš „nenakladal“ a nevystavoval ho náročným úlohám, zvládol prekvapivo aj 2 dni používania, no druhý deň by už nezvládol úplne celý až do večera. Priemerne však čas zapnutej obrazovky dosiahol zhruba 4 hodiny, čo však nemusí mnohým používateľom stačiť.
V prípade nabíjania je tu aspoň podpora 25 W káblového nabíjania. S adaptérom v balení ale nerátaj, Samsung ho totiž už neponúka. Ani výkonnejšie nabíjanie neprináša rýchle dobitie batérie a na doplnenie z 20 % doplna som si musel počkať 1 hodinu a 10 minút. Aspoň tak to hlásil smartfón pri nabíjaní neoriginálnou nabíjačkou o výkone 56 W cez priložený USB-C kábel.
Samozrejme, je tu aj bezdrôtové nabíjanie s výkonom 11 W, no takéto nabíjanie 4400 mAh batérie je extrémne zdĺhavé a na plné nabitie by som si počkal aj vyše 3 hodín. Pre doplnenie energie príslušenstva, ako napríklad nových slúchadiel Galaxy Buds 2, je tu aj 4,5 W reverzné nabíjanie.
Slušný zvuk s Dolby Atmos
Nakoľko sa v mnohých oblastiach hardvéru toho veľa nezmenilo, výraznou zmenou neprešli ani reproduktory, ktoré stále hrajú v skvelom stereo režime a stále ponúkajú skvelý zvuk. Prehrávanie hudby síce neprinesie žiadny „wow“ efekt, no vôbec neurazí. Oba reproduktory produkujú dostatočne kvalitný zvuk, ktorému nechýba mierna basová zložka a taktiež vysoká hlasitosť.
To všetko ešte vylepšuje prehrávanie v Dolby Atmos, ktoré dodá zvuku trochu priestoru, no najväčší vplyv som pocítil pri jeho využití so slúchadlami. K dispozícii som mal počas testovania aj nové Galaxy Buds 2, ktoré tvorili s týmto Samsungom zaujímavý pár a otvorili mi s aplikáciou Galaxy Wearable aj svoje vlastné možnosti s úpravou zvuku.
Galaxy Z Fold 3 je evolúciou série. K dokonalosti mu chýba málo
Tak a je to za nami. Tretia generácia skladacieho Samsungu zo série Galaxy Z Fold je tu a je pripravená osloviť každého, kto sa nebojí odlíšiť a za túto jedinečnosť si aj patrične priplatiť. Galaxy Z Fold 3 je ale modelom, ktorý neprináša žiadnu veľkú revolúciu, naopak, predstavuje evolúciu modelového radu, s ktorou prišlo viacero užitočných noviniek. Dizajnom neuchváti, no ani neurazí.
Poteší však podporou 120 Hz frekvencie už u oboch displejov, pevnou a kvalitne spracovanou konštrukciou s pevným pántom či odolnejším ohybným panelom. Výbornú prácu odvádzajú aj fotoaparáty, hoci sa hardvérovo oproti vlaňajšku nezmenili. Veľkým prešľapom je však „inovácia“ v podobe ukrytého vnútorného selfie fotoaparátu. Na počutie a napohľad to síce pôsobí inovatívne, realita je ale úplne niekde inde.
Skvelo si vedie napriek nižšej kapacite aj batéria a kvalita oboch displejov je opäť raz fantastická. Prémiovosť smartfónu podčiarkuje jeho vysoký výkon a najnovšie aj podpora pera S Pen, ktoré je pre tento model veľkou pridanou hodnotou.
Ostáva však len na zákazníkovi, či sa zmieri so zrušením línie Galaxy Note a bude ochotný zaplatiť v základe 1799 € za nový Galaxy Z Fold 3. Pozitívnou správou je aspoň postupné klesanie cien, nakoľko vlaňajší model bol dostupný za takmer 2000 €.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Automobilky robili veľkú chybu: Francúzom stačil jeden model na elektrický prevrat, Nóri dokázali nemožné
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Ľudia na ňu takmer zabudli. Slávna automobilka znova ožíva, pripravuje dve špičkové autá
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
Prevrat v medicíne: Šírenie Parkinsonovej choroby sa dá zastaviť, nový liek zachráni milióny ľudí
ChatGPT má skrytú „fintu“, o ktorej Slováci stále netušia. Zlepší ti kľúčovú vec (+návod)
Je teória strún skutočná? Výpočty vedcov prinášajú nádej, ktorá môže prepísať fyziku
Veľké otrasy vo vedeckom svete: Nový druh dávneho živočícha má byť len veľký podvod
Armáda USA dostane desivé vylepšenie. Nasadia AI technológie, ktoré budú vyhrávať vojny
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Predlžuje život až o 60 %: Milionár Bryan Johnson vysadil kontroverzný doplnok. Robil mu vážne problémy
Rodinný ranč a večera pod krištáľovým lustrom. Toto je TOP 5 reštaurácií v Prešovskom kraji
Najchladnejšia zima za posledné roky: La Niña natiahne mrazy na našom území, varujú experti
Bitcoin na 150 000 dolároch určite nezastaví. Podľa analytika mieri podstatne vyššie
Šéf katastra Juraj Celler končí vo svojej funkcii. Niekto mi musel nabúrať účet, tvrdí
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené