Bohatý rok na sci-fi žáner víta do svojich radov nové dystopické sci-fi Reminiscence v štýle noirových trilerov z minulosti. Trailer okrem prítomnosti Hugha Jackmana lákal aj tematickú spojitosť s vynikajúcim Inception, novinka sa však okrem toho snaží zaujať aj zamotaným temným príbehom.

Meno Lisa Joy asi filmovým divákom veľa nepovie. V novinke Reminiscence si vôbec prvýkrát vyskúšala rolu režisérky a hneď mala pod sebou viacero veľkých hereckých mien ako Hugh Jackman, Rebecca Ferguson či Thandiwe Newton.

Seriáloví priaznivci jej rukopis už mohli vidieť v náročnejšom sci-fi seriáli Westworld od HBO, na ktorom pracovala ako jedna z producentiek práve s poslednou menovanou herečkou.

Žánrovo tak zostala so svojou filmovou prvotinou verná koreňom, aby ju postavila na vlastnom scenári inšpirovanom smrťou jej milovaného starého otca. Spomienky sú tým jediným, čo po ňom zostalo a v prírodou aj vojnami zdecimovanom svete budúcnosti sa zamýšľa nad tým, aké by to bolo prežiť spoločné okamihy znovu.

Koncept režisérka vo svojom filmovom debute umne spája s priamym odkazom na zhoršujúcu sa klimatickú situáciu súčasnosti, opäť využíva vplyv moderných technológií na ľudstvo ako vo Westworlde a rozohranú partiu dopĺňa myšlienkami z iných žánrovo podobných veľkofilmov.

Na papieri sľubne vyzerajúci projekt Reminiscence preto získal pomerne vysoký rozpočet (údaje sa pohybujú od 54 do 68 miliónov amerických dolárov) a štúdio Warner Bros. si od filmu vzhľadom na herecké osadenstvo i neopozeraný námet sľubuje návrat nemalej investície.

Ústredná trojica

V hlavnej úlohe vidíme Hugha Jakcmana ako súkromného detektíva Nicka Bannistera pôsobiaceho v apokalyptickej verzii Miami z budúcnosti.

Klienti vyhľadávajú jeho služby pre stroj s názvom Reminiscence, ktorý im umožní odomknúť zabudnuté spomienky a prežiť ich ešte raz. Paradoxne je Nick jediný, kto podobným prístrojom v okolí disponuje, aj preto sa naňho neskôr obrátia policajné zložky s riešením prípadu.

TMDB

Biznis mu pomáha riadiť spoľahlivá operatíva Emily „Watts“ Sanders (Thandiwe Newton) zmietajúca sa v alkoholovom opojení, aby ich spoločnú profesijnú cestu jedného dňa narušila krásna Mae (Rebecca Ferguson).

Od sci-fi k noirovej detektívke

Nick sa do Mae zamiluje, ale šťastie netrvá dlho, pretože po jej náhlom zmiznutí prepadne posadnutosti zistiť o jej absencii pravdu. Na to, čo však v minulosti nájde a do akej série udalostí sa zapletie, ale nebol pripravený ani v tom najhoršom sne.

Čítal si už? 
Ridley Scott predstavil kontroverzný sci-fi hit. Toto je všetko, čo vieme o 2. sérii Raised by Wolves

Sci-fi plynulo prechádza do plnohodnotnej detektívky, veci sa začnú viac a viac zamotávať a výraznú úlohu zohrávajú flashbacky na minulosť jednotlivých postáv. Joy sa nedá uprieť snaha o navodenie hlbšieho spracovania vplyvu spomienok (alebo skôr podvedomia) na ľudí, ale z režisérskeho hľadiska zostáva potenciál častokrát nevyužitý a pláva len po povrchu.

TMDB

Spolu im to neiskrí, od seba sú famózni

Nepomáhajú tomu ani pasáže s nevýraznými, mnohokrát strojene pôsobiacimi, ba priam trápnymi dialógmi postáv. O chémii medzi ústrednou dvojicou by sa taktiež dalo polemizovať dlhšie, pretože sa určite nezaradí k tým najlepšie fungujúcim filmovým párom.

Našťastie snímka nestojí iba na nich a vedľajšie postavy vynahradia to, čo romantickej linke chýba. Jackman aj Ferguson sú vo filme skvelí, no najviac práve vo chvíľach, keď sú od seba.

Jackman je totiž typ herca, ktorý je ako stvorený pre dramatické úlohy a diváci si užívajú každé jeho slovo, každý pohyb aj emóciu. Jeho sila spočíva vo vyjadrení pocitov postavy čisto z mimiky a postoja, už horšie to je s jeho romantickou stránkou. Sympatický Austrálčan na pohľad pôsobí drsne a neotesane, čo je v určitých momentoch kontraproduktívne s líniou nenaplnenej lásky, na ktorej film stavia.

TMDB

Na javisku to podľa návštevníkov po celom svete funguje. Vo filme to už tak presvedčivé nie je a to najmä kvôli vystrihnutým detailom, ktoré neumožňujú postavu vidieť v celej svojej kráse a nahote, so všetkými maličkosťami v zmenách chovania. V Reminiscence Hugh Jackman viackrát pôsobí ako jedna z mnohých „pekných tváričiek“ a pohľadných hercov zbavených väčšiny svojich prednosti.

A to je veľká škoda, pretože talent, ktorý ukazuje v Broadway muzikáloch alebo ako Wolverine, postava, pre ktorú sa narodil, pôsobí vo viacerých jeho filmoch žalostne nevyužitý. Aj napriek chvíľkovým odchýlkam je to ale stále ten Jackman, ktorému veríme všetku tú zlosť, zúfalstvo či, v tomto prípade, zlomené srdce.

YouTube (screenshot)

Vedľajšie postavy sú pre príbeh rovnako dôležité

Jeho náprotivok Rebecca Ferguson sa po tematicky jednoduchšom filme Mission: Impossible Fallout úlohy Mae zhostila taktiež na výbornú a ukazuje presvedčivé podanie záhadnej postavy až na dreň.

Vedľajšie postavy Cyrusa Brootheho (Cliff Curtis), Swati (Marina de Tavira), Saint Joea (Daniel Wu) alebo Waltera Sylvana (Brett Cullen) majú nielen vhodné herecké obsadenie, ale sú pre rozuzlenie príbehu mimoriadne podstatné.

Rozprávač, hudba a vizuál

Noirový rozprávač s hlasom Jackmana ťahá film v atmosferickej rovine a je tak na škodu, že niekedy prezradí až príliš veľa. Rovnaký záhadný feeling navodzuje aj zvolená hudba, ktorá počas akcie pritvrdí, v pomalších pasážach zase podtrhne ťaživý melancholický pocit beznádeje.

Podstatnosť hudby v životoch ilustruje aj balada „Where or When“, obľúbená Bannisterova pieseň, ktorú (náhodou?) v bare Mae prednesie a definitíve ho k nej pritiahne. Len dodáme, že skladbu skutočne naspievala Rebecca Ferguson.

Kde snímka stráca na nešťastne napísaných dialógoch a nevyužití potenciálu ponoriť sa viac do mysle postáv, tak to vo veľkej miere vynahrádza úchvatnou vizuálnou stránkou aj spomenutým soundtrackom.

Poteší množstvo praktických efektov a digitálne spracovanie zatopeného povrchu mesta Miami má takisto svoje čaro. Ponurú atmosféru pomáhajú dotvárať aj temné interiéry miestami až so Sin City nádychom.

YouTube (screenshot)

Presvedčivá akcia v menších dávkach

Na svoje si prídu aj priaznivci akcie, aj keď jej v Reminiscence nie je veľa. Keď už sa ale nejaká objaví, prináša dlhšie zábery, vo väčších filmoch častokrát prítomné len sporadicky, aj pôvabnú hru svetiel, čím sa šikovne využíva „Vodný svet“ budúcnosti.

Podobností s ďalšími filmami by sa dalo nájsť ešte mnoho. Hra so spomienkami v štýle Inception či Total Recall, noirové zasadenie na spôsob Blade Runnera alebo akcia na streche á la James Bond s Danielom Craigom.

S priamymi či menej badateľnými „pôžičkami“ z ďalších filmov by sme ale mohli pokračovať ďalej. Je potom na divákovi, do akej miery je ochotný tieto barličky kreativity prijať, od čoho sa bude pravdepodobne do veľkej miery odvíjať aj samotné hodnotenie.

YouTube (screenshot)

Tržby neodzrkadľujú kvality filmu

Vysoký rozpočet nemusí ale hneď znamenať aj zaručený úspech. To sa, žiaľ, týka aj filmu Reminiscence, ktorý jasne cieli na dospelé publikum, čo sa v tomto prípade a v tejto dobe nevyplatilo. Snímka si z kín za otvárací víkend odniesla len kŕčovité 2 milióny amerických dolárov.

Pre Warner Bros. ide o obrovské sklamanie a tržby tak podliezli aj tie najpesimistickejšie očakávania. Určite tomu nepomohlo ani simultánne uvedenie filmu na platforme HBO Max.

TMDB

Vízia, ktorá sa miestami nenaplnila

Navzdory mizerným tržbám je Reminiscence príjemnou a stráviteľnou sci-fi jednohubkou, ktorá poteší najmä priaznivcov temnejších a pomalších filmov, konkrétne detektívok. Inšpiráciu režisérka čerpala v osobnom živote, ako aj z mnohých skvelých snímok z minulosti, kvôli čomu až príliš často balansuje na hrane vykrádania.

Film drží pohromade ústredná dvojica hercov Jackman/Ferguson, ktorým to spolu síce romanticky príliš nefunguje, ale samostatne ponúkajú výborné herecké predstavenie. Vizuálna stránka spolu s hudbou krásne ilustrujú dystopický svet budúcnosti, ktorý sa divákovi bližšie predstaví skrz Jackmanov noirový výklad. Poteší aj rozumne dávkovaná akcia s neroztrasenou kamerou.

TMDB

Kde film, naopak, stráca, je schopnosť vytvoriť ešte pôsobivejší svet bez klišé dialógov. Spracovaný koncept vracania sa k spomienkam by nutne potreboval hlbšie rozvinutie stavu mysle človeka a napätiu by určite pomohlo, ak by rozprávač miestami neprezrádzal až príliš veľa.

Záver vysvetlí viacero nezodpovedaných otázok, no neponúkne úplnú satisfakciu týkajúcu sa dier v deji. Na režisérsky debut ale obstojné dielo.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

HODNOTENIE

6.5/10

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP