Jedným z najväčších mien komerčného vesmírneho priemyslu je dozaista Blue Origin, kozmická spoločnosť najbohatšieho človeka na planéte. Jeff Bezos ju založil ešte v roku 2000, mala teda krátky časový náskok v porovnaní so SpaceX či oveľa väčší náskok oproti Rocket Lab – obe tieto spoločnosti ju ale predbehli a do vesmíru vyniesli množstvo satelitov, v prípade SpaceX aj ľudí.

Blue Origin má za sebou len jeden suborbitálny let s ľudskou posádkou. Prvý let ich orbitálnej rakety museli opäť odložiť a moderné motory, ktoré mali dodať svojmu partnerovi meškajú, pričom ULA z toho práve nadšená nie je. Tam problémy tejto kontroverznej spoločnosti ani zďaleka nekončia, čo sa teda v tejto firme vlastne deje?

Čierna ovca priemyslu

Jeff Bezos založil Blue origin 8. septembra 2000, pričom, podľa jeho vlastných slov, vždy túžil presunúť veľkú časť ľudstva a priemyslu do vesmíru. Už v roku 1982 rozprával o vesmírnych kolóniách, v ktorých mali žiť milióny ľudí a zo Zeme sa mal stať park. Na verejnosť sa firma dostala až v roku 2003 a do roku 2013 Bezos investoval do spoločnosti vyše pol miliardy amerických dolárov.

Blue Origin/Twitter

Spoločnosť sľúbila zníženie nákladov na cesty do vesmíru, zvýšenie bezpečnosti astronautov a tak podobne. Avšak kým Falcon 1 konkurenčnej spoločnosti SpaceX vyniesol prvý náklad na obežnú dráhu Zeme už v roku 2008, Blue Origin sa k tomuto dôležitému míľniku nepriblížil dodnes. Nakoniec to vyzerá tak, že ešte aj raketa SLS, ktorú vyvíja NASA, neustále sa predražuje a predlžuje jej vývoj, poletí skôr, než Bezosova prvá orbitálna raketa New Glenn.

Je nutné uznať, že New Glenn je skutočne obrovská raketa a svojou veľkosťou sa blíži aj k Starship. V tomto ohľade spoločnosť pochopila, že veľké opakovateľne použiteľné rakety sú oveľa výhodnejšie, než tie malé.

Blue Origin započala snahu o vývoj orbitálneho systému už v roku 2011, oficiálne však predstavila New Glenn až koncom 2016 a ani v tomto prípade sa nejednalo o finálnu verziu. Len nedávno totiž vyplávalo na povrch, že spoločnosť začala pracovať na opakovateľne použiteľnom druhom stupni tejto rakety.

Porovnanie veľkosti rakety New Glenn. Zdroj: Blue Origin

S čím ale nakoniec Blue Origin odštartuje ostáva otázkou a všetko sa dozvieme až koncom budúceho roka – teda v prípade, že nedôjde k ďalšiemu odkladu debutového letu, čo znie nepravdepodobne.

Ako mohli vyvíjať New Shepard tak dlho?
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Fontech PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia
Zabezpečené šifrovaním
Trust pay
Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú