Najväčšia sociálna sieť sveta sprísni kontrolu nad šírením dezinformácií. Aspoň takto to teda prezentuje v novom upozornení, ktorým bude používateľa varovať v prípade, ak sa opakovane rozhodne zdieľať klamlivý príspevok z pochybnej stránky, informuje Engadget.

Dezinformácie sa pokúsi zastaviť už pri zdroji

Facebook je miesto, s ktorým sa každý používateľ na internete v nejakej miere určite aspoň raz za život stretne. Žiaľ je aj miestom, ktoré dokáže šírenými informáciami ovplyvniť viaceré stránky našej spoločnosti, pričom vytvára výživné podhubie aj pre šírenie hoaxov a klamlivých správ, a to často bez plného vedomia používateľov. V závislosti od toho sa na Facebooku šíria hoaxy, dezinformácie a propagandistické materiály rýchlejšie ako kdekoľvek inde.

NEPREHLIADNI
Nezastavil ho ani Apple. Facebook ťa aj naďalej „tajne“ sleduje a získava citlivé údaje

Vo väčšine prípadov ich zdieľajú menej informovaní používatelia, no aj jedinci, ktorí si závažnosť týchto prekrútených právd uvedomujú v plnej miere. Štúdia Centra pre boj proti digitálnej nenávisti dokonca deklaruje, že väčšina dezinformačných príspevkov pochádza od jedných a tých istých používateľov.

Facebook

Práve druhá skupina má tendenciu svoje nepravdy šíriť opakovane, na čo si Facebook v blízkej dobe posvieti. Ako totiž upozorňuje, zdieľané dezinformácie bývajú vo väčšine prípadoch preskúmavané tzv. „overovačmi faktov“ – zamestnancami, ktorí individuálne kontrolujú pravosť zdieľanej informácie.

Proces je ale zdĺhavý a časovo náročný, keďže sa falošné informácie na sociálnych sieťach zdieľajú permanentne. Paradoxne skôr, ako nástroje Facebooku, reagujú na klamlivé správy samotní používatelia, ktorí na nich upozorňujú aj napríklad prostredníctvom takých stránok polície. Príkladom je aj stránka Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Cielené odsúvanie príspevkov má obmedziť hoaxy

Nový nástroj Facebooku by teda používateľov, ako napríklad Mikuláša z Tisovca, mal v blízkej dobe upozorniť, keď bude zdieľať ďalší pochybný príspevok. To ale nie je úplnou novinkou. Novinkou je správa, ktorá šíriteľa hoaxu upozorní o priamych následkoch šírenia takéhoto druhu informácií.

NEPREHLIADNI
Facebook experimentuje s nezvyčajnou novinkou. Chce naučiť ľudí čítať

Na to nedoplatí čitateľ, ale samotní šíritelia dezinformácií. Príspevky na nástenke Facebooku totiž budú úmyselne „posúvané dole“, čiže pre priateľov a fanúšikov nebudú tak viditeľne propagované, aby sa zamedzilo ich šíreniu. To chce Facebook dosiahnuť znížením dosahu príspevkov, ktoré sa tak nedostanú k veľkému množstvu ľudí.

Facebook

Vzhľadom na to, že overovači faktov často nestíhajú včas upozorniť na aktuálne hoaxy a tie sú už dávno pred ich kontrolou virálne a masívne zdieľané, k odstaveniu príspevkov známych šíriteľov dôjde pravdepodobne v absolútnej miere. Je však pravdepodobné, že algoritmus môže vo výsledku neúmyselne obmedziť aj príspevky, ktoré v sebe žiadnu falošnú informáciu nebudú obsahovať.

Neraz sa totižto ukázalo, že opatrenia Facebooku proti šíreniu dezinformácií ovplyvnili aj príspevky, ktoré mali s klamlivými správami spoločnú napríklad len obyčajnú fotografiu. Bude zaujímavé sledovať, či sa tentokrát podarí najväčšej sociálnej sieti uplatniť svoje záväzky voči šíreniu bludov a či skutočne budú tieto nové zmeny účinné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú