Slovenský astrofotograf Tomáš Slovinský sa preslávil mnohými svojimi unikátnymi snímkami nočnej oblohy, ktoré neraz ocenila vo svojom výbere aj americká NASA. Najnovšie sa mu podarilo zachytiť nad Vysokými Tatrami jedinečnú fotografiu hviezdy Nova Cas 2021, informuje Startitup.

„Novy v skutočnosti nie sú žiadnymi novými hviezdami. Ide a o premenné hviezdy, ktoré môžu rýchlo vzplanúť a enormne zvýšiť svoju jasnosť.“

Príbeh Novy Cas 2021, alebo celým názvom V1405 Casm, ktorú Tomáš zachytil, sa však začal písať už pred jej samotným vzplanutím, kedy ju český pozorovateľ Zbyněk Henzl identifikoval ako premennú hviezdu. „Nova bola teraz niekoľko týždňov veľmi dobre pozorovateľná po celú noc a podarilo sa ju zachytiť z Česka aj zo Slovenska,“ dodáva Tomáš.

Slovenský fotograf zachytil nad Vysokými Tatrami jedinečnú hviezdu

Doteraz túto hviezdu nebolo možné vôbec pozorovať bez astronomických prístrojov. Po jej explózii ju však bolo vidieť aj voľnými očami, kedy dosahovala hranicu 5. magnitúdy. „Nachádza sa v súhvezdí Kasiopeia a bola už viditeľná v marci, ale spočiatku ju nebolo možné zachytiť voľným okom.  Ja som ju ale už neskôr pozoroval trikrát z rôznych miest na Slovensku: z Polonín, Muránskej planiny a z Vysokých Tatier,“ povedal pre Startitup.

Okrem fotografického záznamu ju teda pozoroval voľným okom a aj malým ďalekohľadom. „Skutočne môžem povedať, že ju bolo krásne vidno. Prečo Štrbské Pleso? Chcel som aby som zachytiť nielen hviezdu, ale aj prostredie. Dokonca vidieť na fotografii aj vyhliadkovú vežu, o ktorej sa teraz dosť veľa diskutuje, no aj ikonický hotel či skokanský mostík.

Slovinský si spolu aj s českým astrofografom Petrom Horálkom si vymieňali informácie, keďže sa túto unikátnu hviezdu rozhodol jeho kolega zachytiť z Českej republiky, nasnímal ju o niekoľko dní skôr, konkrétne 11. mája.

Moja fotografia však vznikla panoramatickým snímaním a je vytvorená z viacerých segmentov, konkrétne sa skladá z 30 snímok. Na zábere vidieť Mliečnu cestu, jasné súhvezdie Kasiopeia pripomínajúce dvojité W, emisné hmloviny a jednu maličkú bodku, ktorá svedčí práve o existencii novy.

Jeho fotografie niekoľkokrát ocenila aj NASA

Touto jedinečnou fotografiou hviezdy tak Tomáš Slovinský doplnil svoju zbierku úchvatných záberov, na ktorých doteraz zachytil napríklad spolu s Petrom Horálkom aj kométu Neowise nad Vysokými Tatrami. Snímka tiež získala ocenenie ako Vedecká snímka dňa NASA.

NEPREHLIADNI
Úžasná fotografia NASA zachytila modré duny na Marse

Okrem nej vesmírna agentúra ocenila aj 360-stupňový záber zhotovený zo 66 samostatných fotografií zachytávajúci severnú hemisféru počas zimy a ocenenia sa dočkala aj fotografia nočnej oblohy na gréckom ostrove Kréta.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú