Portál Foreign Policy upozorňuje na novú hrozbu globálneho rozsahu. Severná Kórea údajne disponuje najzdatnejšími hackermi na svete, ktorí sa svoje schopnosti a oddanosť krajine neboja ukázať celému svetu.

Zatiaľ čo v minulosti bolo najväčšou hrozbou diktatúry Kim Čong-una jadrové vydieranie, aktuálne sa Pchjongjanská kancelária sústredí na ochromenie zdravotníckych systémov a kradnutie financií, a to využívaním bezpečnostných dier počítačových systémov na celom svete. Experti sa domnievajú, že plánované hackerské útoky sú v globálnom meradle ďaleko nebezpečnejšie, ako špionáž či atómové bomby.

Jadrové zbrane sú pripravení použiť kedykoľvek, no ešte ani raz tak neučinili. Hackovanie bezpečnostných systémov sa však deje každý deň,“ komentuje nebezpečenstvo pchjongjanských hackerov Simon Choi, zakladateľ neziskovej organizácie so zameraním na stíhanie hackerských skupín zo Severnej Kórey.

Jeho organizácia sleduje aktivity týchto záškodníckych skupín už nejakú dobu, pričom za posledné mesiace vidí v počte útokov stúpajúci trend. Rovnako tvrdí, že rôzne skupiny sú napojené na rôzne časti tamojšej vlády, od armády, až po informačné služby.

NEPREHLIADNI
Súd usvedčil Rusa, ktorý chcel nainštalovať malvér do systému Tesly. Zamestnancovi ponúkal poriadny balík peňazí

Útoky v poslednej dobe pribúdajú raketovým tempom. Záškodníci v minulosti čerpali z otvorených zdrojov, podobne ako Čína alebo USA. V poslednej dobe však títo hackeri ukazujú pokrok pri hľadaní slabín cieľov, na ktoré útočia. Severná Kórea je pri hľadaní slabín medzi troma najlepšími krajinami sveta,“ dodáva Choi.

Portál E15.cz dodáva, že orgány USA vo februári stíhali troch severokórejských vojenských novinárov, ktorí boli súčasťou plánu krádeže kryptomien v hodnote 1,3 miliardy dolárov, primárne od finančných skupín.

Veľkú rolu hrá nevyspytateľnosť tamojšej politiky

Podľa USA je schopnosť krajiny útočiť na finančné systémy a vyhľadávanie ich slabín, spojená s „bielením“ účtov a kryptopeňaženiek, podstatne väčšou hrozbou, akou disponuje Irán, Rusko alebo Čína. Irán pritom v minulosti spáchal kyberútoky sústredené na ťažobný priemysel ropy v Saudskej Arábii. Rusko bolo mimo iné údajne zapojené aj do útoku na Olympijské hry v Tokiu.

NEPREHLIADNI
Severná Kórea odvysielala cez YouTube sériu záhadných čísel, údajne boli špiónov

Čína má za sebou skromnú kybernetickú minulosť, no v žiadnom z týchto prípadov nešlo o tak vysoké nebezpečenstvo, ako pri potenciálnej hrozbe Severnej Kórey,“ komentuje problematiku bezpečnostný analytik Benjamin Read.

Severná Kórea má zo všetkých spomínaných politík štatút krajiny najmenej rešpektujúcej pravidlá ostatných svetových veľmocí. Práve to, v kombinácii so zvyšujúcim sa počtom kyberútokov v poslednej dobe, spôsobuje na najvyšších vládnych miestach opodstatnenú nervozitu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú