Že je vesmírny odpad nebezpečný pre satelity a vesmírne stanice, je všeobecne známy fakt. Na internete sa však rozpútala šialená diskusia, či dokáže jedna chrumka zničiť celú Medzinárodnú vesmírnu stanicu, ak jej poletí presne naproti, informuje Futurism.

Nebezpečná katastrofa v podobe chrumky, majú sa astronauti báť?

Na obežnej dráhe je veľké množstvo odpadu a počet satelitov neustále rastie. Len SpaceX dnes zvýšil počet internetových satelitov Starlink nad 1 000, avšak ľudí trápi čosi úplne iné – chrumka. Celá debata započala, keď sa 7-ročná dcéra jedného z používateľov spýtala, či dokáže Cheeto (značka chrumiek vo vlastníctve PepsiCo) na obežnej dráhe poškodiť či dokonca kompletne zdemolovať ISS. V diskusii na Reddite sa zišla celá škála samozvaných odborníkov a dokonca jeden z vedcov, ktorý sa podieľal na dizajne Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Ilustračný obrázok/Pixabay

Zdanlivo ide o nezmyselnú otázku, avšak zrážka pri relatívnej rýchlosti takmer 15 kilometrov za sekundu môže predstavovať obrovský problém aj v prípade malého objektu. Problematiku sa pokúsil objasniť a vysvetliť kozmický inžinier, na Reddite vystupujúci pod menom Letter_13.

Letiaca chrumka je podľa neho aj pri tak vysokej rýchlosti pomerne neškodná a počas nárazu by sa pravdepodobne okamžite zmenila na oblak plazmy a vyparila sa, pričom na povrchu ISS by zanechala len malú priehlbinku, v závislosti od miesta dopadu. Svoje tvrdenie zdôvodnil tým, že chrumka má veľmi nízku hustotu, je drobivá a v nej obsiahnuté oleje sa pri vystavení vákuu začnú variť a odparovať, čím ešte väčšmi klesá hmotnosť a hustota chrumky.

Je dokonca možné, že z chrumky sa ešte pred zrážkou stane len oblak častíc, keďže varenie oleja môže vyprodukovať dostatok kinetickej činnosti pre jej rozpadnutie. Nemusíme sa teda báť, že niektorá z veľmocí začne do vesmíru vyvážať tony chrumiek a ako zbraň hromadného ničenia ich rozsýpať po obežnej dráhe.

Letter_13 sa navyše podujal na vypracovanie simulácie takejto zrážky, neskôr však svoj príspevok aktualizoval so slovami, že jeho softvér nedokáže simulovať takýto proces vo vákuu, pri tak vysokej rýchlosti, ani premenu hmoty na plazmu. Potrebuje zistiť ako povedať svojmu manažérovi, že chce iný softvér – simulácia chrumky zrážajúcej sa s ISS totiž zrejme neobstojí.

Fotografia porovnávajúca stav solárnych panelov satelitu Sentinel-1 pred a po zrážke s objektom s veľkosťou 1 mm. Poškodená časť je veľká až 40 cm. Zdroj: ESA

Na obežnej dráhe je hromada odpadu, občas sa zrazí so satelitmi

Vedci a technici sa začali problematikou znečisteného vesmíru konečne zaoberať. Japonci napríklad vyvíjajú drevené satelity, kým iná firma sa snaží pomocou svojho kozmického plavidla zachytávať väčšie kusy odpadu a dopravovať ich naspäť na Zem.

Ďalším skvelým nápadom je servis funkčných satelitov, ktoré potrebujú napríklad len doplnenie paliva. Ide síce o beh na dlhú trať, avšak dôležité je vykonať prvé kroky. Niektoré satelity sa už s vesmírnym odpadom totiž zrazili a v prípade väčších častíc môžu byť následky devastačné. Chrumiek sa báť nemusíme.

Zatiaľ.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú