Spoločnosť Northrop Grumman včera oznámila, že za pomoci ich vesmírneho plavidla Mission Extension Vehicle-1 (MEV-1) sa im úspešne podarilo pripojiť k starému satelitu Intelsat 901, ktorý sa následne podarilo znova uviesť do prevádzky, informuje portál Futurism.
Tento úspech môžeme považovať za jeden z kľúčových míľnikov v oblasti satelitov a družíc, ktoré sa nachádzajú na orbite Zeme. Spoločnosť vlastniaca satelit Intelsat 901 nad ním stratila kontrolu a vychýlil sa zo svojej obežnej dráhy, pre spoločnosť je ďalej nepoužiteľný.
Vďaka vesmírnemu plavidlu MEV-1, ktoré tento satelit zachytilo pomocou svojho mechanického ramena, inžinieri dokázali upraviť jeho kurz, vďaka čomu sa teraz môže opäť plnohodnotne používať.
Ako píše portál ArsTechnica, raketa s plavidlom MEV-1 odštartovala ešte v októbri minulého roka a špeciálne plavidlo vyslala na orbitu až 36 000 km nad povrchom Zeme. K satelitu Intelsat 901 sa MEV pripojilo 25. februára.
Obe spoločnosti, teda Northrop Grumman a aj prevádzkovateľ satelitu Intelsat 901, sa dohodli na 5 ročnej podpore, ktorú bude plavidlo MEV-1 satelitu poskytovať. Počas tejto doby budú služby satelitu k dispozícii a po uplynutí 5 rokov plavidlo MEV-1 nasmeruje Intelsat 901 na takzvanú „cintorínsku orbitu“, kde by podľa správnosti mali končiť všetky vyradené satelity a družice.
V tejto oblasti sa tak jedná o významný krok vpred vďaka podobným vesmírnym lodiam, ktoré sa dokážu pripojiť k vyradeným satelitom a opraviť ich. Značne tak predlžujú ich životnosť. Navyše, po ich vyradení z prevádzky dokáže takáto vesmírna loď nasmerovať každý satelit na vzdialenú obežnú dráhu, vďaka čomu na blízkej orbite nebude vznikať množstvo vesmírneho odpadu, s ktorým sa budeme aj tak musieť skôr či neskôr vysporiadať.
Spoločnosť Northrop aktuálne pracuje aj na druhom plavidle MEV, ktoré sa bude starať o satelit Intelsat 1002. Jeho vyslanie na obežnú dráhu Zeme je naplánované na koniec tohto roka.
Vesmír a veda

AKTUÁLNE AKTUÁLNE: SpaceX zvládol prvý let so Starlinkmi v 2021, rovnakú raketu použil už 8-krát. Na oblohe bude mať vyše 1000 satelitov

Prevratná technológia MANA: Nový prototyp je až 80-krát efektívnejší ako klasické polovodičové procesory

Mozgový implantát porazil ťažkú depresiu, jeho potenciál však siaha ešte ďalej. Čo nás čaká?

Toto je planéta, ktorá spochybňuje naše chápanie vzniku „planetárnych obrov“. Kde sa nachádza a čo o nej vieme?
