Spoločnosť Northrop Grumman včera oznámila, že za pomoci ich vesmírneho plavidla Mission Extension Vehicle-1 (MEV-1) sa im úspešne podarilo pripojiť k starému satelitu Intelsat 901, ktorý sa následne podarilo znova uviesť do prevádzky, informuje portál Futurism.

Tento úspech môžeme považovať za jeden z kľúčových míľnikov v oblasti satelitov a družíc, ktoré sa nachádzajú na orbite Zeme. Spoločnosť vlastniaca satelit Intelsat 901 nad ním stratila kontrolu a vychýlil sa zo svojej obežnej dráhy, pre spoločnosť je ďalej nepoužiteľný.

Vďaka vesmírnemu plavidlu MEV-1, ktoré tento satelit zachytilo pomocou svojho mechanického ramena, inžinieri dokázali upraviť jeho kurz, vďaka čomu sa teraz môže opäť plnohodnotne používať.

Ako píše portál ArsTechnica, raketa s plavidlom MEV-1 odštartovala ešte v októbri minulého roka a špeciálne plavidlo vyslala na orbitu až 36 000 km nad povrchom Zeme. K satelitu Intelsat 901 sa MEV pripojilo 25. februára.

Obe spoločnosti, teda Northrop Grumman a aj prevádzkovateľ satelitu Intelsat 901, sa dohodli na 5 ročnej podpore, ktorú bude plavidlo MEV-1 satelitu poskytovať. Počas tejto doby budú služby satelitu k dispozícii a po uplynutí 5 rokov plavidlo MEV-1 nasmeruje Intelsat 901 na takzvanú „cintorínsku orbitu“, kde by podľa správnosti mali končiť všetky vyradené satelity a družice.

V tejto oblasti sa tak jedná o významný krok vpred vďaka podobným vesmírnym lodiam, ktoré sa dokážu pripojiť k vyradeným satelitom a opraviť ich. Značne tak predlžujú ich životnosť. Navyše, po ich vyradení z prevádzky dokáže takáto vesmírna loď nasmerovať každý satelit na vzdialenú obežnú dráhu, vďaka čomu na blízkej orbite nebude vznikať množstvo vesmírneho odpadu, s ktorým sa budeme aj tak musieť skôr či neskôr vysporiadať.

Spoločnosť Northrop aktuálne pracuje aj na druhom plavidle MEV, ktoré sa bude starať o satelit Intelsat 1002. Jeho vyslanie na obežnú dráhu Zeme je naplánované na koniec tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom