Virtualizačný softvér Parallels 16 doteraz umožňoval spúšťanie systému Windows na zariadeniach s macOS s Intel procesormi. Kvôli prechodu Applu k vlastným Apple Silicon procesom na báze ARM však takéto riešenie nebolo možné využiť. Po predstavení začali vývojári pracovať aj na novom riešení pre MacBooky s čipom M1. Nedávno zverejnili prvý náhľad, ako dokážu spustiť aj Windows, informuje Apple Insider.

Populárny virtualizačný softvér Parallels 16 využívajú mnohí majitelia Apple notebookov na spúšťanie systému Windows. Medzi originálnym macOS a virtuálne spusteným Windowsom je navyše možné rýchlo prepínať. Doteraz takáto možnosť spoľahlivo fungovala iba na Apple zariadeniach s Intel procesorom.

Obľúbený virtualizačný softvér už dokáže fungovať aj s procesorom M1

Ako však mnohí dobre vedia, gigant oznámil v júni na WWDC 2020 významný krok, pri ktorom prejde od doterajších CPU Intelu k vlastným ARM procesorom. Prvé produkty s novým čipom M1 ukázal v novembri. Ešte v tom čase taktiež začali vývojári pracovať na podpore virtualizačného softvéru Parallels 16 pre MacBooky s týmto Apple procesorom.

Po týždňoch vývoja ukázali prvý náhľad toho, ako aktuálne dokážu tieto zariadenia spúšťať Windows 10. Treba však podotknúť, že ide o technický náhľad softvéru a mnohé funkcie ešte vôbec nefungujú spoľahlivo. Podľa testovania je momentálne problémom aj samotné spúšťanie Windows aplikácií na zariadeniach s procesorom M1.

 

Virtualizačný softvér a jeho jadro totiž musia byť vytvorené takmer od základov práve kvôli odlišnej architektúre nového Apple čipu. Už v priebehu niekoľkých týždňov však dosiahol tím vývojárov nemalý pokrok. Parallels 16 je teda už teraz schopný spustiť Windows 10 aj na MacBookoch s Apple Silicon procesorom, no treba počítať s mnohými obmedzeniami a problémami.

Stále má mnoho nedokonalostí

Podľa doterajších testov sa totiž objavuje množstvo chybových hlášok alebo tiež nastávajú problémy so spúšťaním samotných programov, potvrdzuje MacRumors. Softvér aktuálne funguje výlučne so zariadeniami vybavenými procesorom M1 a nainštalovať je možné iba aplikácie určené pre ARM procesory.

Rovnako tak nefungujú ani virtualizačné nástroje určené pre Intel x86. Pre spustenie Windowsu na týchto zariadeniach zároveň používateľ potrebuje Insider verziu systému od Microsoftu. Momentálne však nie je jednoznačne potvrdené, či spoločnosť vydá oficiálnu verziu určenú pre ARM procesory.

Na podpore pre M1 pracujú aj mnohí ďalší

Okrem vývojárov Parallels 16 však na podpore svojich virtualizačných nástrojov pre Apple počítače s M1 CPU pracujú aj ďalší. Spomenieme napríklad tvorcov softvéru Docker, ktorý umožňuje napríklad spustenie aplikácií bez inštalácie, či virtualizačného a cloudového softvéru VMware.

Čítajte viac z kategórie: Aplikácie

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP