Máme ďalšieho horúceho kandidáta na selfie roka. Tým prvým je nepochybne astronautka Jessica Meir, ktorá v januári zverejnila na svojom Twitteri niekoľko fotografií zachytávajúcich jej „prechádzku“ po otvorenom vesmíre.

Teraz však Čínska národná vesmírna agentúra (CNSA) pri príležitosti začiatku Čínskeho zlatého týždňa, sviatku oslavujúceho Čínsky národný deň – 1. október, zverejnila unikátne selfie fotografie z neuveriteľnej vzdialenosti 24 miliónov kilometrov od Zeme, o téme informoval portál Space.

Ide o fascinujúcu selfie, na ktorej je zachytená čínska medziplanetárna sonda Tianwen-1 smerujúca na Mars. Treba upozorniť, že nejde o prvú fotografiu, ktorú Tianwen-1 zostrojila. Sonda totiž už skôr priniesla epickú snímku zobrazujúcu Zem a Mesiac zo vzdialenosti 1,2 milióna kilometrov.

Najnovšie však Tianwen-1 prekvapila verejnosť, keď v kozme „vytiahla“ svoju malú, len 680 gramov vážiacu kameru s dvomi širokouhlými objektívmi zabudovanú na vonkajšej stene a priniesla svoje vôbec prvé selfie fotografie.

Keďže kamera bola vyslaná do šíreho vesmíru, zrejme už ďalšie fotografie neprinesie. Pred tým, ako s ňou vedci nadobro stratili kontakt, však stihla vytvoriť sériu niekoľkých fotografií. Okrem toho Tianwen-1 stihla vytvoriť aj snímky „odhodenej“ kamery strácajúcej sa v tme vesmíru.

Tianwen-1

Tianwen-1 je medziplanetárna vesmírna sonda zložená z orbitera, landera a rovera, pričom na svojej palube nesie aj niekoľko vedeckých zariadení určených na podrobný prieskum magnetického poľa okolo Marsu, podpovrchovej štruktúry a zariadenie určené na meranie iónov. Na svoju strastiplnú cestu sa vydala 23. júla a do cieľovej destinácie by mala doraziť vo februári 2021. Od svojho štartu už sonda stihla precestovať 29,4 milióna kilometrov (platí k 9. októbru) a vykonať tiež autodiagnostiku.

Okrem toho sonda 9. októbra vykonala kľúčový manáver slúžiaci na korekciu jej trasy, pri ktorom bola nútená svoj hlavný motor zapnúť na celých 480 sekúnd, informoval web china.org.cn. V krátkom časovom rozostupe štartovali na Mars okrem spomínanej sondy aj ďalšie dve misie, jedna z USA a jedna zo Spojených arabských emirátov. Čo je cieľom týchto dvoch misií sa dozvieš tu alebo tu.

Ako vyzerajú predmetné selfie fotografie tejto medziplanetárnej sondy, si môžeš pozrieť na nasledovných obrázkoch:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú