Slovenské prostredie Facebooku je v posledných mesiacoch čoraz viac zapĺňané konšpiračnými a dezinformačnými príspevkami pochybných webov. Sociálna sieť sa vydáva proti takýmto stránkam do boja. Hoci jej nástroje nie sú vždy dostatočne efektívne, podarilo sa znížiť šírenie príspevkov jedného z najznámejších konšpiračných webov – Bádateľ.net. Informáciu prinieslo na Facebooku Ministerstvo zdravotníctva SR.

V online prostredí na Slovensku pôsobí množstvo podvodných webových stránok, ktoré šíria hoaxy a dezinformácie či konšpiračné články na rôzne témy. Stále aktuálnou je však pre mnohokrát anonymných autorov takýchto príspevkov pandémia koronavírusu. Práve šírenie dezinformácií o zdraví v súvislosti s ochorením COVID-19 môže mať nebezpečné následky.

Slováci totiž v posledných mesiacoch často veria skôr alternatívnym a pochybným zdrojom bez overených informácií miesto toho, aby sa spoľahli na overované informácie z oficiálnych komunikačných kanálov zdravotníckych inštitúcií. Za jeden z najväčších dezinformačných webov v tejto súvislosti je na Slovensku považovaný web Bádateľ.net.

Aktualizácia 12.10.2020 20:30

Stránka dezinformačného webu Bádateľ.net na Facebooku je opäť aktívna. Napriek tomu, že bola nejaký čas nedostupná, nešlo o priamy krok sociálnej siete.

„Táto stránka nebola odstránená po našom zásahu,“ povedal pre Denník N hovorca Facebooku.

Informáciu následne v novom príspevku potvrdil aj samotný dezinformačný portál, ktorý dokonca obvinil Ministerstvo zdravotníctva SR z šírenia hoaxov. Činnosť stránky totiž údajne pozastavil samotný administrátor s cieľom „nachytať“ MZV a viaceré slovenské médiá vrátane Startitup na „šírení falošných správ o zablokovaní stránky“. MZV svoj pôvodný príspevok o túto informáciu následne aktualizovalo a stránka dezinformačného webu s viac než 60000 sledovateľmi tak zostáva naďalej aktívna.

Aktualizácia 12.10.2020 14:50

Podľa aktuálnych informácií Ministerstva zdravotníctva SR na Facebooku bola stránka dezinformačného webu Bádateľ.net na tejto platforme zablokovaná. V auguste tohto roka taktiež podalo MZ SR na web žalobu za šírenie dezinformácií.

Bádateľ.net mal na Facebooku vyše 60000 sledovateľov. Aktuálne už teda nie je možné jeho stránku na sociálnej sieti nájsť. Nie je však známe či sa jedná o trvalé zablokovanie stránky, alebo bol trest iba dočasný.

Facebook zakročil proti konšpirátorom a dezinformátorom. Obmedzil dosah ich príspevkov a hrozí zrušením

Za množstvo klamlivých príspevkov zažalovalo stránku Bádateľ.net už aj Ministerstvo zdravotníctva SR. Články tohto webu obsahujú podľa ministra zdravotníctva aj medicínske nezmysly a ľudí sa snažia oklamať falošnými tvrdeniami a upravenými informáciami.  Prevádzkovateľ webu, ktorého mnohí označujú za „šarlatána“, bol podľa Infosecurity.sk zapletený aj do daňového podvodu vo výške až 75 miliónov eur. Viac sa dočítaš v tomto článku.

Dôležitým krokom, ako zamedziť šíreniu dezinformácií, je obmedziť aj samotné zdieľanie takýchto príspevkov na Facebooku, ktorý je aj na Slovensku v postavení najväčšej sociálnej siete. Práve na tejto platforme sa šíri najviac konšpirácií, dezinformácií a hoaxov. Spoločnosť teraz na základne podnetov od MZ SR zrušila viacero príspevkov na stránke Bádateľ a dosah ďalších statusov výrazne znížila.

Podobným spôsobom Facebook zakročil aj proti ďalšiemu zdroju, stránke Zem a Vek, ktorá je na Slovensku známa svojimi konšpiračnými príspevkami. Na jar sme tiež informovali, že šéfredaktora Zem a Vek súd v závere minulého roka odsúdil za hanobenie rasy a národa a uložil mu finančnú pokutu vo výške 4 000 €, informuje portál O médiach.com.

Časopis Zem a Vek už odmietli predávať na Slovensku viaceré obchody. Zem a Vek pritom na Facebooku pôsobí hneď na dvoch stránkach s názvami „Zem a Vek“ a  „Zem&Vek“. Sociálna sieť kvôli šíreniu falošných správ nedávno zablokovala obom stránkam distribúciu príspevkov a hrozí im aj úplne zrušenie na tejto platforme.

V boji proti hoaxom, konšpiráciám a dezinformáciám môže pomôcť každý

Práve so zníženým dosahom príspevkov sa nebudú statusy stránky s dezinformačnými článkami šíriť medzi také množstvo ľudí ako doteraz. Príspevky takýchto webov je možné Facebooku nahlásiť ako falošnú správu a ten ich vyhodnotí na základe stanovených pravidiel.

Je však potrebné racionálne rozlišovať medzi nebezpečnými dezinformáciami a bežnými príspevkami, ktoré nemajú potenciál ovplyvniť a uškodiť svojimi informáciami jednotlivcom alebo skupine ľudí.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú