Víťazom parlamentných volieb 2020 sa stala politická stana Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO) na čele s Igorom Matovičom. Pár dní na to priniesol líder strany návrh na vytvorenie špeciálnej jednotky, ktorá by mala dohliadať na činnosť ministerstiev či verejných obstarávaní a skladala by sa z intestigatívnych novinárov.

Na tento účel by chcel zriadiť osobitný fond, ktorý by ročne dostal milióny eur, informoval denník SME. O financie určené pre túto protikoručpnú jednotku sa chce uchádzať aj kontroverzný Zem a Vek, ktorý sa nachádza na zozname konšpirátorských webov.

Konšpirátorský web Zem a Vek má záujem o finančnú dotáciu určenú pre investigatívnych novinárov, ktorí by mali patriť do novej protikorupčnej jednotky. Túto informáciu zverejnil web na svojej stránke a informoval o tom aj portál Infosecurity.sk na facebookovej stránke. Predseda hnutia OĽANO, Igor Matovič, predniesol v stredu návrh na zostavenie spomínanej jednotky, ktorá by mala vzniknúť ako odpoveď na obavy, ktoré vyjadril Andrej Kiska.

Pochybný záujem konšpiračného webu o štátnu podporu

Návrh by mal Matovič v budúcnosti predložiť na rokovaniach možným koaličným partnerom, ktorými sa môžu stať strany Sme Rodina, SaS a Za ľudí. Práve predseda strany Za ľudí (Andrej Kiska) vyjadril obavy nad fungovaním budúcej vlády.

Na nedávnom rokovaní s Kiskom Matovič predostrel svoj plán a potvrdil, že zvažuje viaceré opatrenia, ktoré by pomohli k transparentnému vládnutiu, vrátane špeciálneho fondu pre investigatívnych žurnalistov. Informácie po stretnutí s Andrejom Kiskom potvrdil Igor Matovič na stretnutí s novinármi.

🎥 🔴 Po stretnutí Igora Matoviča s Andrejom Kiskom

Gepostet von OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti am Donnerstag, 5. März 2020

Zriadenie takejto protikorupčnej jednotky však vyvoláva viacero pochybností a podľa Denníka N pôsobí komunikovaný návrh predsedu strany OĽANO zatiaľ nereálne.

Šéfredaktori viacerých slovenských médií ho pritom odmietli. Narozdiel od iných ho však zvažuje využiť a uchádzať sa o dotácie spomínaný konšpirátorský web Zem a Vek. Pokiaľ by bol takýto fond pre protikorupčnú jednotku zriadený, ročne by preň bolo vyhradených celkovo 10 miliónov eur.

Zverejnená správa, v ktorej web potvrdzuje záujem o štátny fond pre protikorupčnú jednotku. Zdroj: Screenshot/Zem a Vek

Záujem tohto webu o štátnu podporu tak môže vyvolávať nemalé pochybnosti o tom, kto všetko by sa mohol o fond uchádzať a komu by mohol byť nakoniec udelený. Pred zriadením takéhoto fondu bude teda potrebné určiť, ktoré média by sa oň mohli uchádzať a aké podmienky by museli spĺňať, aby mohla protikorupčná jednotka fungovať transparentne a nezávisle.

Šéfredaktora Zem a Vek pritom súd v závere minulého roka odsúdil za hanobenie rasy a národa a uložil mu finančnú pokutu vo výške 4 000 €, informuje portál O médiach.com. Časopis Zem a Vek už odmietli predávať na Slovensku viaceré obchody.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom